• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 10.04.2022

Wystawa Barwy ziemi

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2022-03-25 - 2022-04-29
Miejska Biblioteka Publiczna / 2022-03-25

Do końca kwietnia można podziwiać w MBP wystawę malarstwa Patrycji Rutkowskiej, wychowanki Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bytomiu, uczestniczki od najmłodszych swoich lat przedszkolnych zajęć plastycznych prowadzonych przez mgr. Alinę Muschialik.

Gmach główny MBP I piętro
pl. Jana III Sobieskiego 3, Bytom
wstęp wolny

Sztuka zdobienia. Wystawa Górnośląskie kroszonki

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, budynek przy ul. Korfantego 34
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-03-26 - 2022-04-30
Muzeum Górnośląskie / 2022-03-26

„Sztuka zdobienia. Górnośląskie kroszonki” to tytuł wystawy, którą już od 26 marca będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Dla jednej z najważniejszych placówek kulturalnych w regionie to niemal flagowa ekspozycja, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez organizowanych przez Muzeum Górnośląskie. W tym roku dzieła wykonane rękoma kroszonkarzy, które znajdą się na wystawie, dopełnią obiekty z Działu Sztuki. Wśród nich obrazy o tematyce pasyjnej i z motywami wiosennymi. Elementem dekoracyjnym będzie także porcelana ze zbiorów Muzeum oraz zastawa stołowa z Fabryki Porcelany w Bogucicach. Wystawa potrwa do 30 kwietnia.

Wystawie towarzyszy konkurs dla kroszonkarzy, który wśród miłośników zdobienia wielkanocnych jaj cieszy się dużą popularnością. Co roku bierze w nim udział ok. 50 zainteresowanych. Warto podkreślić, że konkurs jest wielopokoleniowy. W minionych latach najmłodszy jego uczestnik miał 18 lat, najstarszy - ponad 80. Wszystkie zgłoszone prace prezentowane są na wystawie pokonkursowej. Każdego roku zdumiewa nas nie tylko precyzja wykonania kroszonek, ale i różnorodność pojawiających się na nich deseni i motywów - od geometryczno-kwiatowych czy solarnych po abstrakcyjne. Są pisanki wielobarwne, są i te pozbawione koloru na rzecz oryginalnej formy.

Przypomnijmy, że pisanki w poszczególnych regionach otrzymały odmienne nazwy (wydmuszki, kraszanki, zaś na Śląsku nazywano je kroszonkami), utrwaliły się też różne tradycje ich zdobienia. Najstarszą na Słowiańszczyźnie jest technika batikowa, polegająca na nanoszeniu na jajko wzoru za pomocą gorącego wosku. Na Śląsku największą popularnością cieszy się zaś technika rytownicza - zabarwione jajko zdobi się, wydrapując na nim dekoracje. Pisanki okleja się ponadto rdzeniem sitowia, płatkami bzu, słomką bądź trawi kwasem.

Laureatów poznamy 26 marca o godz. 15.00 podczas uroczystego otwarcia wystawy. Podsumowaniem konkursu będzie wystawa, którą będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu do 30 kwietnia 2022 roku. Wystawę będzie można oglądać w budynku filii Muzeum Górnośląskim przy ul. Wojciecha Korfantego 34 w Bytomiu.

Nad konkursem „Górnośląskie kroszonki” patronat objął prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.

Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-04-01 - 2022-12-31
Muzeum Górnośląskie / 2022-04-01

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!

We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.

Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.

Śląskie Przedsmaki Wielkanocne

Miejsce: Parafia pw. św. Jacka w Bytomiu, ul. Matejki 1 - Centrum parafialne im. ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
Kategoria: Kultura
Data: 2022-04-10
Godzina: 11:00 - 14:00
Kultura / 2022-04-10

Zapraszamy do  Centrum Parafialnego im. ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego przy parafii pw. św. Jacka w Bytomiu przy ul. Matejki 1 ma Śląskie Przedsmaki Wielkanocy. Podczas spotkania będziemy dzielić się z uchdodźcami potrawą - śląskim żurkiem. 

Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze...

Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2022-04-10
Godzina: 16:00
OPERA BLISKO CIEBIE: Porozmawiajmy o Operze... to zainaugurowany w marcu 2017 r., cykl spotkań w Sali Koncertowej im. Adama Didura - spotkań z operą, której tajemnicę i wszechstronny wymiar odkrywają osoby, dla których świat teatru operowego, to całe życie. Bohaterami wędrówki do wnętrza opery są artyści, twórcy i ludzie teatru, a podróż tę dopełniają kameralne koncerty solistów, tematycznie związane z dorobkiem artystycznym gościa wieczoru.
Gospodarz cyklu – związana ze światem mediów Violetta Rotter-Kozera – zaprasza ciekawych i nietuzinkowych gości, którzy przybliżają publiczności magiczny świat teatru operowego; zdradzają tajemnice tworzenia gatunku, od partytury do gotowego dzieła scenicznego. Artyści, reżyserzy, scenografowie, choreografowie, znawcy teatru, odpowiadają na nurtujące widzów pytania i dzielą się swoim doświadczeniem. Spotkania odbywają się pod patronatem TVP3 Katowice, a relacje z nich dostępne są na antenie TVP w programie Zawsze z Kulturą.
 

Wydarzenia

29 maja 2022, Niedziela
Godzina: 16:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura

Kup bilet

Gościem spotkania będzie najwybitniejszy polski reżyser teatralny i operowy. Wielokrotnie nagradzany nie tylko w kraju, ale także za granicą: 
Michał Zaniecki
W trakcie spotkania gość Violetty Rotter - Kozery opowie o premierze autorskiego spektaklu Sekret Requiem, którego premiera odbędzie się 13 kwietnia 2022 r. w Chorzowskim Centrum Kultury. 

 

 

Michał Znaniecki: Reżyser, dramaturg, scenograf i pedagog. Studiował na Uniwersytecie w Bolonii u Umberto Eco oraz Giorgio Strehlera w Teatro Piccolo di Milano. Zadebiutował w mediolańskiej La Scali, mając zaledwie 24 lata i był najmłodszym w historii reżyserem debiutującym w tym teatrze. Autor ponad 200 spektakli pracuje na najważniejszych scenach operowych całego świata, między innymi we Włoszech, Francji, Irlandii, Hiszpanii, Polsce, Argentynie, Urugwaju czy Kubie. Wyspecjalizował się w megaprodukcjach plenerowych, które realizował m.in. na stadionach, wyspach i w parkach – np. współpracując z Israeli Opera na pustyni w Masadzie w ramach wieloletniego kontraktu. Szczególne miejsce w dorobku artystycznym zajmują̨ projekty teatralne, edukacyjne i angażujące grupy wykluczone społecznie, za które był wielokrotnie nagradzany, m.in. medalem Regionu Puglia za zasługi artystyczne i społeczne. Współpracował z największymi nazwiskami świata opery i teatru, między innymi z Placido Domingo, Piotrem Beczałą, Mariuszem Kwietniem, Lorinem Maazelem, czy José Curą. Był jednym z najmłodszych dyrektorów Opery Narodowej w Warszawie i Opery Poznańskiej. W 2011 za spektakl Eugeniusz Oniegin otrzymał nagrodę Premios Líricoś Teatro Campo amor, dla najlepszej produkcji premierowej roku w Hiszpanii. Jego polskie inscenizacje musicalowe parokrotnie nagradzane były Złotymi Maskami za spektakl i reżyserię, w 2018 roku jego realizacja Romeo i Julii w Operze Śląskiej otrzymała Złotą Maskę w kategorii przedstawienie roku 2017. Nagrodzony także Narodową Nagrodą Teatralną Chorwacji, za najlepszy spektakl operowy roku 2014 Mefistofeles oraz nagrodą specjalną – „włoskim Oscarem operowym” Premio Abbiati 2015 – za projekt 200.com – Pagliacci. W roku 2012 z okazji 20-lecia działalności artystycznej odznaczony srebrnym medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Ambasador Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Założyciel Festival Opera Tigrę w Argentynie. Z Operą Śląską w Bytomiu współpracuje od ubiegłego roku, pierwszy wspólnie zrealizowany spektakl Romeo i Julia otrzymał Złotą Maskę w kategorii Spektakl Roku. Był także nagradzany w innych kategoriach i konkursach.

 

 

BCKino - Lingui

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-04-10
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-04-10

Lingui – dramat Francja, 2021; reż.: Mahamat-Saleh Haroun; obsada: Achouackh Abakar, Rihane Khalil Alio, Youssouf Djaoro, Briya Gomdigue.

Jeden z nielicznych filmów z Afryki, który trafił do konkursu festiwalu w Cannes. Kameralna, poruszająca do głębi opowieść o matce, która podejmuje najwyższe ryzyko, by ocalić córkę i o opresji, z której rodzi się kobieca solidarność. Słowo „lingui” oznacza w Czadzie „więź” - ze wspólnotą, z najbliższymi.

Czas trwania: 87 min (Gutek - Kinoplex-Silesia).

 
do góry