Kalendarium
terminarz dnia 29.03.2022
Wystawa Barwy ziemi

Do końca kwietnia można podziwiać w MBP wystawę malarstwa Patrycji Rutkowskiej, wychowanki Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bytomiu, uczestniczki od najmłodszych swoich lat przedszkolnych zajęć plastycznych prowadzonych przez mgr. Alinę Muschialik.
Gmach główny MBP I piętro
pl. Jana III Sobieskiego 3, Bytom
wstęp wolny
Sztuka zdobienia. Wystawa Górnośląskie kroszonki

„Sztuka zdobienia. Górnośląskie kroszonki” to tytuł wystawy, którą już od 26 marca będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Dla jednej z najważniejszych placówek kulturalnych w regionie to niemal flagowa ekspozycja, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez organizowanych przez Muzeum Górnośląskie. W tym roku dzieła wykonane rękoma kroszonkarzy, które znajdą się na wystawie, dopełnią obiekty z Działu Sztuki. Wśród nich obrazy o tematyce pasyjnej i z motywami wiosennymi. Elementem dekoracyjnym będzie także porcelana ze zbiorów Muzeum oraz zastawa stołowa z Fabryki Porcelany w Bogucicach. Wystawa potrwa do 30 kwietnia.
Wystawie towarzyszy konkurs dla kroszonkarzy, który wśród miłośników zdobienia wielkanocnych jaj cieszy się dużą popularnością. Co roku bierze w nim udział ok. 50 zainteresowanych. Warto podkreślić, że konkurs jest wielopokoleniowy. W minionych latach najmłodszy jego uczestnik miał 18 lat, najstarszy - ponad 80. Wszystkie zgłoszone prace prezentowane są na wystawie pokonkursowej. Każdego roku zdumiewa nas nie tylko precyzja wykonania kroszonek, ale i różnorodność pojawiających się na nich deseni i motywów - od geometryczno-kwiatowych czy solarnych po abstrakcyjne. Są pisanki wielobarwne, są i te pozbawione koloru na rzecz oryginalnej formy.
Przypomnijmy, że pisanki w poszczególnych regionach otrzymały odmienne nazwy (wydmuszki, kraszanki, zaś na Śląsku nazywano je kroszonkami), utrwaliły się też różne tradycje ich zdobienia. Najstarszą na Słowiańszczyźnie jest technika batikowa, polegająca na nanoszeniu na jajko wzoru za pomocą gorącego wosku. Na Śląsku największą popularnością cieszy się zaś technika rytownicza - zabarwione jajko zdobi się, wydrapując na nim dekoracje. Pisanki okleja się ponadto rdzeniem sitowia, płatkami bzu, słomką bądź trawi kwasem.
Laureatów poznamy 26 marca o godz. 15.00 podczas uroczystego otwarcia wystawy. Podsumowaniem konkursu będzie wystawa, którą będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu do 30 kwietnia 2022 roku. Wystawę będzie można oglądać w budynku filii Muzeum Górnośląskim przy ul. Wojciecha Korfantego 34 w Bytomiu.
Nad konkursem „Górnośląskie kroszonki” patronat objął prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.
Don Kichot

inscenizacja i choreografia: Henryk Konwiński
opracowanie choreografii „Driad" i przekaz pas de deux według Mariusa Petipy: Liliana Kowalska
kierownictwo muzyczne: Arif Dadashev
scenografia i kostiumy: Ireneusz Domagała
reżyseria światła: Dariusz Pawelec
współpraca muzyczna: Agnieszka Nagórka
asystent choreografa : Aleksandra Piotrowska-Zaręba
asystent scenografa: Dagmara Walkowicz-Goleśny
kierownik baletu: Grzegorz Pajdzik
pedagodzy baletu: Lucyna Popławska, Kazimierz Cieśla
akompaniator: Natalia Myślewicz
inspektor baletu: Ewa Czampiel-Matura
przygotowanie uczniów Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu: Agata Bara
Wydawca Rob. Forberg Musikverlag, Berlin
balet w 3 aktach - pięciu obrazach
Czas trwania:2 godz. 30 minut - 2 przerwy
Obsada:
KITRI – Michalina DROZDOWSKA, Viridiana HERNANDEZ MARTINEZ
BASILIO – Douglas DE OLIVEIRA FERREIRA, Keisuke KOMORI
ULICZNA TANCERKA – Michalina DROZDOWSKA, Ai OKUNO
ESPADA – Douglas DE OLIVEIRA FERREIRA. Keisuke KOMORI
MATADORZY – Artur DMOCHOWSKI, Hodaka MAURYAMA, Keisuke SAKAI, Krzysztof SZCZYGIEŁ
DON KICHOT – Daniil ALEXANDROV, Zbigniew BILIŃSKI
SANCHO PANSA – Wojciech PACZYŃSKI
MERCEDES – Ellen BREMER, Sara GUARNIERI
KRÓLOWA DRIAD – Ai OKUNO, Mitsuki NODA
AMOR – Monika LATUSEK, Kurara USHIZAKA
PRZYJACIÓŁKI KITRI – Kyoko ISHIHARA, Monika LATUSEK, Mitsuki NODA, Kurara USHIZAKA
PRZYJACIELE BASILIA – Karol PLUSZCZEWICZ oraz Paweł KRANZ, Patryk NOWACKI
CYGANKA – Ellen BREMER, Viridiana HERNANDEZ MARTINEZ, ALEKSANDRA PIOTROWSKA - ZARĘBA
CYGANIE – Hodaka MAURYAMA, Karol PLUSZCZEWICZ, Keisuke SAKAI oraz Sara GUARNIERI, Anna KMIECIK-SOKALLA, Sylwia KUBACKA-WERNER, Aleksandra LACH, Katarzyna NALEPA, Aleksandra PYTEL-PAJDZIK, Artur DMOCHOWSKI, Paweł KRANZ, Patryk NOWACKI, Krzysztof SZCZYGIEŁ
KSIĘŻNA – Aleksandra PIOTROWSKA-ZARĘBA
LORENZO, OJCIEC KITRI – Michał BAGNIEWSKI, Piotr STRZODKA
GAMACHE, BOGATY ZALOTNIK – Jacek DROZDOWSKI
WŁAŚCICIELKA TAWERNY – Jolanta WYSZKOWSKA
DAMY DWORU, KAWALEROWIE – Artyści Chóru Opery Śląskiej
Soliści, Koryfeje i Zespół Baletowy, Artyści Chóru Opery Śląskiej i Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu oraz Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Arifa Dadasheva
Spektakl, inspirowany legendarną powieścią Miguela Cervantesa, po szesnastu latach powraca na deski Opery Śląskiej. Błędny rycerz i jego wierny giermek Sancho Pansa, wędrują przez Hiszpanię. W jednej z wiosek spotykają parę zakochanych. Ubogi cyrulik Basilio kocha piękną Kitri. Dziewczyna ma już bogatego pretendenta do swojej ręki i… surowego ojca, dla którego ważne jest to, aby córka wyszła za mąż za zamożnego kandydata. Basilio jednak liczy, że uda mu się zdobyć fortunę i w ten sposób zaskarbić łaski ojca ukochanej. Don Kichot, którego misją jest ratowanie świata, chce im oczywiście pomóc. Zwłaszcza, że widzi w Kitri swoją ukochaną, wymarzoną Dulcyneę…
Balet ma w sobie wiele humoru, a przygody bohaterów stają się impulsem do prezentowania popisowych wariacji solowych, duetów i tańców zespołowych. Dotyczy to zarówno prezentacji w tańcach charakterystycznych typu cygański oraz tańce hiszpańskie jak fantango, seguidilla czy bolero. Jednocześnie mamy tu w pełni przedstawiony taniec klasyczny o najwyższym poziomie techniki.
Libretto: Marius Petipa według powieści Miguela Cervantesa
PROLOG
Don Kichot, naczytawszy się ksiąg o przygodach błędnych rycerzy, postanawia wyruszyć na poszukiwanie ideału piękna, jakim dla niego jest Dulcynea. Towarzyszy mu wierny sługa Sancho Pansa.
AKT I
Na placu hiszpańskiego miasteczka codzienny gwar i krzątanina. Kitri, córka właściciela gospody, Lorenza, tańczy z przyjaciółkami. Dziewczyna jest zakochana w Basiliu, ale jej ojciec nie zgadza się na małżeństwo z biednym cyrulikiem - swata jej na męża bogatego Gamacha. Na rynek wkracza niecodzienna postać: Don Kichot. Jest oczarowany tańczącą Kitri, która jawi mu się jako uosobienie Dulcynei. Składa jej rycerski hołd uwielbienia, który zostaje przyjęty z humorem. Wkrótce zręcznym manewrem Kitri znika wraz z Basiliem, a Lorenzo, Gamache i Don Kichot z Sancho Pansą rzucają się zanim w pogoń. W tawernie zebrali się matadorzy i lispada, adorujący uliczną tancerkę. Zainteresowanie wszystkich szybko przenosi się na tańczącą Mercedes. Uliczna tancerka nie chce dać za wygraną. Nieporozumienie przerywa pojawienie się Kitri 1 Basilia oraz całego goniącego ich towarzystwa. Lorenzo próbuje zmusić córkę do małżeństwa z Gamachem, co widząc Basilio - pozoruje samobójstwo. Lorenzo zmuszony przez Don Kichota, udziela błogosławieństwa Kitri i "umierającemu" Basiliowi. Chłopak natychmiast ożywa i młodzi uciekają. Oszukany Lorenzo i Gamache gonią ich, za nimi zaś podąża błędny rycerz z wiernym sługą.
Don Kichot jest przekonany, że to miłość wskrzesiła Basilia.
AKT II
Noc, Cyganie przy ognisku. W sam środek zabawy wpadają goniący Basilia i Kitri. Don Kichot dostrzega stojący nieopodal wiatrak i bierze go za wcielenie złych mocy. Rzuca się do walki, a wszyscy przerażeni uciekają. Sancho Pansa pielegnuje potłuczonego pana. Don Kichot jest oszołomiony; wydaje mu się, że Amor prowadzi go do krainy Driad. Jedną z nich jest Kitri- Dulcynea. Sancho cuci Don Kichota. Oto pojawia się spacerująca po lesie para księżna z orszakiem, która zaprasza błędnego rycerza na zamek.
AKT III
Na zamku pojawiają się wszystkie znane nam postaci. W honorowym pojedynku Don Kichot zmusza natrętnego Gamacha do rezygnacji z ręki Kitri. Młodzi są szczęśliwi. Błędny rycerz w towarzystwie wiernego Sancho Pansy, udają się w dalszą drogę na poszukiwanie ideału piękna.
Obsada
Balet, Chór i Orkiestra Opery Śląskiej oraz Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu pod dyrekcją Agnieszki Nagórki
KITRI
Kurara Ushizaka
BASILIO
Douglas De Oliveira Ferreira
ULICZNA TANCERKA
Mitsuki Noda
ESPADA
Alberto Pecetto
MATADORZY
Javeir Ares Cabeza,
Maciej Pletnia,
Karol Pluszczewicz,
Krzysztof Szczygieł
DON KICHOT
Paweł Popielecki
SANCHO PANSA
Wojciech Paczyński
MERCEDES
Sara Guarnieri
KRÓLOWA DRIAD
Mitsuki Noda
AMOR
Monika Latusek
PRZYJACIÓŁKI KITRI
Giada Gavioli,
Ai Okuno
PRZYJACIELE BASILIA
Karl Picuira-de Pimodan,
Paweł Kranz,
Patryk Nowacki
CYGANKA
Ellen Bremer
CYGANIE
Rhaphael Molenaar,
Thais Henrique Rocha,
Maciej Pletnia,
Maja Liszczyk,
Javier Ares Cabeza,
Karl Picuira-de Pimodan,
Karol Pluszczewicz,
Krzysztof Szczygieł
KSIĘŻNA
Ewa Czampiel-Matura
LORENZO, OJCIEC KITRI
Michał Bagniewski
GAMACHE, BOGATY ZALOTNIK
Jacek Drozdowski
WŁAŚCICIELKA TAWERNY
Sylwia Kubacka-Werner
BCKino - Piosenki o miłości

Piosenki o miłości – dramat/muzyczny, Polska, 2021; reż.: Tomasz Habowski; obsada: Justyna Święs, Tomasz Włosok, Andrzej Grabowski, Patrycja Volny.
Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu–aktorowi. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Kruche uczucie, które rodzi się między nimi, cały czas wystawiane jest na próbę. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis?
Czas trwania: 90 min (Gutek - Kinoplex-Silesia).