Kalendarium
terminarz dnia 27.03.2022
Wystawa Barwy ziemi

Do końca kwietnia można podziwiać w MBP wystawę malarstwa Patrycji Rutkowskiej, wychowanki Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bytomiu, uczestniczki od najmłodszych swoich lat przedszkolnych zajęć plastycznych prowadzonych przez mgr. Alinę Muschialik.
Gmach główny MBP I piętro
pl. Jana III Sobieskiego 3, Bytom
wstęp wolny
Sztuka zdobienia. Wystawa Górnośląskie kroszonki

„Sztuka zdobienia. Górnośląskie kroszonki” to tytuł wystawy, którą już od 26 marca będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Dla jednej z najważniejszych placówek kulturalnych w regionie to niemal flagowa ekspozycja, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez organizowanych przez Muzeum Górnośląskie. W tym roku dzieła wykonane rękoma kroszonkarzy, które znajdą się na wystawie, dopełnią obiekty z Działu Sztuki. Wśród nich obrazy o tematyce pasyjnej i z motywami wiosennymi. Elementem dekoracyjnym będzie także porcelana ze zbiorów Muzeum oraz zastawa stołowa z Fabryki Porcelany w Bogucicach. Wystawa potrwa do 30 kwietnia.
Wystawie towarzyszy konkurs dla kroszonkarzy, który wśród miłośników zdobienia wielkanocnych jaj cieszy się dużą popularnością. Co roku bierze w nim udział ok. 50 zainteresowanych. Warto podkreślić, że konkurs jest wielopokoleniowy. W minionych latach najmłodszy jego uczestnik miał 18 lat, najstarszy - ponad 80. Wszystkie zgłoszone prace prezentowane są na wystawie pokonkursowej. Każdego roku zdumiewa nas nie tylko precyzja wykonania kroszonek, ale i różnorodność pojawiających się na nich deseni i motywów - od geometryczno-kwiatowych czy solarnych po abstrakcyjne. Są pisanki wielobarwne, są i te pozbawione koloru na rzecz oryginalnej formy.
Przypomnijmy, że pisanki w poszczególnych regionach otrzymały odmienne nazwy (wydmuszki, kraszanki, zaś na Śląsku nazywano je kroszonkami), utrwaliły się też różne tradycje ich zdobienia. Najstarszą na Słowiańszczyźnie jest technika batikowa, polegająca na nanoszeniu na jajko wzoru za pomocą gorącego wosku. Na Śląsku największą popularnością cieszy się zaś technika rytownicza - zabarwione jajko zdobi się, wydrapując na nim dekoracje. Pisanki okleja się ponadto rdzeniem sitowia, płatkami bzu, słomką bądź trawi kwasem.
Laureatów poznamy 26 marca o godz. 15.00 podczas uroczystego otwarcia wystawy. Podsumowaniem konkursu będzie wystawa, którą będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu do 30 kwietnia 2022 roku. Wystawę będzie można oglądać w budynku filii Muzeum Górnośląskim przy ul. Wojciecha Korfantego 34 w Bytomiu.
Nad konkursem „Górnośląskie kroszonki” patronat objął prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.
„Panny z Przyszłości” w reżyserii Anny Piotrowskiej na deskach Teatru Rozbark
„Panny z Przyszłości” w reżyserii Anny Piotrowskiej to najnowsza premiera Teatru Rozbark, którą będziemy mogli zobaczyć jeszcze w marcu, a dokładnie w sobotni wieczór, 26 marca o godz. 19.00.
Przypomnij sobie, kim chciałeś być, jak dorośniesz. Przypomnij sobie. Całe życie czekamy na to, co zaraz się zdarzy. Czy znajdę partnera na życie? Czy ten ślub jest ostatnim? Czy czeka mnie praca? Kiedy zacznie się prawdziwe życie? Wyczekując wiosny, tworzymy archiwum naszych lęków i radości. Wiosna, wojna, śmierć, życie. Jak odnaleźć się wobec tragedii w ciemnym świecie, tworząc dziś sztukę? Jak planować „bycie”? Interesuje nas cielesność duchowości. Ulegam, czy nie ulegam przyszłości, której nie ma? Czym staje się przysięga w ciele? Według George’ a Berkleya „istnienie polega na byciu postrzeganym”. Jeśli jesteśmy projekcją przyszłości, to widz nadaje sens temu, co wydarza się na scenie. Coś istnieje dla nas wtedy i tylko wtedy, kiedy możemy to obserwować.
Serdecznie zapraszamy na najnowszy spektakl zespołu artystycznego Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark w reżyserii i według tekstów Anny Piotrowskiej. Na scenie wystąpią artyści: Kamil Bończyk, Julia Lewandowska, Anna Piotrowska i Daniel Zych.
Premiera spektaklu została zaplanowana na 26 marca, natomiast drugim graniem w dniu 27 marca Teatr Rozbark będzie świętować Międzynarodowy Dzień Teatru. Początek spektakli o godz. 19:00.
Bilety na spektakl można zakupić za pośrednictwem strony internetowej Teatru Rozbark
Koncert z udziałem dyplomantów w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu
Muzyka redukuje stres, poprawia nastrój, dodaje sił witalnych, wyzwala emocje. Z pewnością taki będzie kolejny koncert z udziałem dyplomantów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, który odbędzie się w niedzielę, 27 marca o 12:30 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu w sali G.G Gorczyckiego.
Tym razem przestrzeń sali koncertowej G.G Gorczyckiego wypełni muzyka takich kompozytorów jak: Jan Sebastian Bach, Fernando Sor, Leo Brouwer, Luigi Boccherini, Balys Dvarionas, David Popper czy Mieczysław Karłowicz. Podczas koncertu swoje muzyczne umiejętności zaprezentują: Mateusz Cieślik (skrzypce), Jakub Zawodny (gitara), Aurora Dynowska (wiolonczela), Karolina Karlowska (skrzypce), Natalia Brzezicka (wiolonczela) i Dominika Sowa (skrzypce).
Zapraszamy do filii Muzeum Górnośląskiego przy ul. Wojciecha Korfantego 34, 27 marca o 12:30. Bilety będę dostępne w kasie w cenie: 15 zł - bilet normalny i 10 zł - bilet ulgowy.
Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze...


Wydarzenia
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Kup bilet
27 marca / godz. 16:00
gościem spotkania będzie światowej sławy polski dyrygent - Antoni Wit.
Spotkanie połączone będzie z promocją książki "Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci".
Ksiażka ukazuje osobowość Antoniego Wita, dokumentuje jego wkład w popularyzację polskiej muzyki i jej twórców, a także w kreowanie wydarzeń muzycznych naszych czasów w kraju i zagranicą, którym przydał doskonałości i splendoru. Mistrz batuty szczerze i barwnie, nie skąpiąc anegdot, w szesnastu chronologicznie i tematycznie ułożonych rozdziałach opowiada o swoim życiu, rodzinie, zainteresowaniach, a przede wszystkim o bogatym dorobku artystycznym. Artysta wprowadza czytelników w świat zarówno wspaniałych dzieł muzycznych, jak i znakomitych śpiewaków, instrumentalistów, słynnych orkiestr oraz wielkich kompozytorów. Opisuje środowisko muzyczne na podstawie własnych doświadczeń. W ciekawy i klarowny sposób pokazuje też warsztat pracy dyrygenta o bogatym repertuarze, który rozwijał przez kilkadziesiąt lat swojej działalności. Czytelnik poznaje różnorodne problemy w kreowaniu wielorakiej muzyki. Jednakże książka nie jest podręcznikiem dla adeptów studiów muzycznych, a raczej przewodnikiem po wydawałoby nieprzystępnym świecie muzyki poważnej. Książka to wywiad-rzeka przeprowadzony przez Agnieszkę Malatyńską-Stankiewicz, krakowską dziennikarkę muzyczną.
Spotkanie uświetni występ solistki Opery Śląskiej - Gabrieli Gołaszewskiej przy akompaniamencie Larisy Czaban
Najstarsze polskie pieśni pasyjne - koncert w kościele św. Jacka w Bytomiu

Zapraszamy na koncert w kościele św. Jacka w Bytomiu "Najstarsze polskie pieśni pasyjne" w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej im. Gaspara Castiglione. Początek o godz. 17:00, w dniu 27 marca w kościele pw. św. Jacka w Bytomiu - Rozbarku
BCKino - Piosenki o miłości

Piosenki o miłości – dramat/muzyczny, Polska, 2021; reż.: Tomasz Habowski; obsada: Justyna Święs, Tomasz Włosok, Andrzej Grabowski, Patrycja Volny.
Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu–aktorowi. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Kruche uczucie, które rodzi się między nimi, cały czas wystawiane jest na próbę. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis?
Czas trwania: 90 min (Gutek - Kinoplex-Silesia).