• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 07.01.2022

Aniołkowe Granie - akcja charytatywna promująca rodzicielstwo zastępcze

Miejsce: Bytom
Kategoria: Miasto
Data: 2021-11-01 - 2022-02-28

Akcja ma na celu propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego wśród dzieci, młodzieży, rodziców i placówek edukacyjnych. Obejmuje m.in. takie działania jak seminarium, zbiórkę artykułów potrzebnych rodzinnym domom dziecka i koncert charytatywny.

Wystawa Betlejek w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2021-12-17 - 2022-02-02

Święta Rodzina z porcelany, parafiny czy szkła, szopka w łupinie orzecha… Betlejki duże i małe, skromne i te bogatsze, z rozbudowaną scenerią… Jak co roku szopki bożonarodzeniowe szczelnie wypełniają salę ekspozycyjną Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. W piątek 17 grudnia zostanie otwarta wystawa „Pod betlejemską gwiazdą. Betlejki i szopki europejskie”. W tym roku zwiedzający będą mogli zobaczyć nie tylko śląskie betlejki, ale także szopki holenderskie, hiszpańskie, francuskie oraz pochodzące z Irlandii, Węgier, Austrii czy Armenii. Wystawa będzie czynna do 2 lutego 2022 roku.

Tradycja powstawania szopek bożonarodzeniowych sięga XIII wieku, kiedy to w noc Bożego Narodzenia św. Franciszek z Asyżu ustawił pierwszą stajenkę w miejscowości Greccio. Na Śląsk szopka - betlejka - zawitała w XVII wieku i do lat 30. XX wieku była nieodłącznym elementem świątecznego wystroju domu. „Śląska betlejka to nie tylko figury, ale przede wszystkim stajenka, najczęściej wykonana własnoręcznie. Podstawą jest Święta Rodzina umieszczona wewnątrz drewnianej szopy. Oczywiście w centralnej części znajduje się nowonarodzony Jezus, którego figurka często była znacznie większa od pozostałych. Za nim wołek i osiołek. Kolejne figury, które były niezbędne w betlejce to Trzej Królowie, przynajmniej jeden pastuszek, wielbłąd z poganiaczem i owieczki. Istotny jest tu przekaz ewangeliczny, to odróżnia nasze betlejki od np. szopek krakowskich” - mówi Anna Grabińska-Szczęśniak, kurator wystawy, kierownik Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Na tegorocznej wystawie zaprezentowane zostaną nie tylko śląskie betlejki, ale także szopki europejskie pochodzące z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz prywatnych zbiorów kolekcjonera szopek. „Szopki europejskie powstają w dwóch nurtach. Jeden to minimalizm - nie są to szopki rozbudowane. Każda z nich jest wykonana z innego materiału. Są figury ze szkła, porcelany, parafiny, mamy odlew żeliwny z motywem bożonarodzeniowym oraz figurki Świętej Rodziny umieszczone w łupinie orzecha. Z kolei kolekcjoner dostarczył nam szopki drugiego typu - bardzo duże, wręcz całe miasteczka, w tym figury postaci na pierwszy rzut oka niezwiązanych z Bożym Narodzeniem. Jest więc rybak, piekarz, rzeźnik, scenki z targowiska…” - kontynuuje Anna Grabińska-Szczęśniak.

Wystawie towarzyszy konkurs na ozdobę choinkową wykonaną z uwzględnieniem naturalnych komponentów. Nadesłane ozdoby - prawdziwe rękodzielnicze arcydzieła - zdobią choinkę znajdującą się na ekspozycji.

Nowością tegorocznej wystawy są kopie figur szopkowych, których można dotykać. Figury przygotowano z myślą o niewidzących i niedowidzących oraz najmłodszych zwiedzających.

Wystawa będzie czynna do 2 lutego 2022 r.

Mecz ligowy w ramach Superligi tenisa stołowego TTS Polonia Bytom - Energa Morliny Ostróda

Miejsce: Hala sportowa przy ul. Nickla 143a w Bytomiu - Miechowicach
Kategoria: Sport
Data: 2022-01-07
Godzina: 16:00
Sport / 2022-01-07

Podopieczni Michała Napierały, tenisiści TTS Polonia Bytom na półmetku rozgrywek Superligi tenisa stołowego, czyli po rozegraniu 13. kolejek zajmują 10. pozycję w tabeli. Nasi tenisiści mają na koncie 17. punktów, jednak wciąż mogą awansować do play-off.

Niebiesko-czerwoni odnieśli cztery zwycięstwa i ponieśli aż dziewięć porażek w pierwszej części rozgrywek Superligi, co daje im z 17. punktami dopiero 10. miejsce w tabeli. Do czołowej trójki Poloniści tracą ponad dziesięć punktów, gdzie świetne spisywały się zespoły Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki - lider rozgrywek, LOTTO POLSKI CUKIER GWIAZDA Bydgoszcz oraz ENERGA MANEKIN Toruń. Warto jednak dodać, że z naszej podstawowej trójki: Robert Floras, Adrian Więcek i Jakub Folwarski, najwyżej w rankingu zawodników Superligi jest Robert Floras, wicemistrz Polski w singlu z 2021 roku. W rankingu Superligi zawodnik TTS Polonia Bytom zajmuje świetne trzecie miejsce. Wyprzedza go drugi - Vasil Lakeev z Olimpii-Unii Grudziądz oraz liderujący stawce Jakub Dyjas z KS Dekorglass Działdowo.

Przed nami mecze w grupach

Teraz czekają nas w nowym roku rozgrywki z podziałem na grupę mistrzowską i spadkową. Już 7 i 9 stycznia, 4 i 6 lutego, 11, 13 i 18 marca 2022 roku - w tych terminach odbędzie się siedem kolejek meczów w Grupach Mistrzowskiej i Spadkowej LOTTO Superligi. Po zakończeniu rozgrywek wszystkie kluby z grupy silniejszej oraz najlepsza drużyna ze słabszej będą grać w play-off o mistrzostwo Polski.

14. i 15. kolejka odbędą się w piątek i niedzielę 7 - 9 stycznia. W pierwszym terminie AZS AWFiS Balta Gdańsk zagra z Lotto Polski Cukier Gwiazda Bydgoszcz, Dojlidy Białystok z Energą Manekin Toruń i Dekorglass Działdowo z Sokołowem SA Jarosław w Grupie Mistrzowskiej oraz Fibrain AZS Politechnika Rzeszów z Poltarex Pogonią Lębork, TTS Polonia Bytom z Energą-Molinami Ostróda /7 stycznia godz. 18:00 w Hali przy ul. Nickla/, Akademia Zamojska Zamość z Olimpią-Unia Grudziądz w Grupie Spadkowej. Pauzować będą lider rozgrywek Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki (Mistrzowska) i Global Pharma Orlicz 1924 Suchedniów (Grupa Spadkowa).

Decydujące mecze odbędą się w marcu, zaś później zaplanowano już rozgrywki play-off z udziałem rekordowej liczby, bo aż 8 zespołów. W tej fazie rozgrywek pierwsza drużyna z Grupy Mistrzowskiej zagra z pierwszą drużyną z Grupy Spadkowej, a także 2 z 7, 3 z 6 i 4 z 5 (z Grupy Mistrzowskiej).

Koncert kolęd Chóru Dziecięcego

Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2022-01-07
Godzina: 17:00
Premiera: 6, 7 stycznia 2022

Wystapią:

- Chór Dziecięcy Opery Śląskiej,

-  Absolwenci Chóru Dziecięcego Opery Śląskiej,

- Chór Opery Śląskiej,

- Kameraliści Opery Śląskiej,

- Adam Snopek – fortepian

Kierownik Chóru Dziecięcego: Oskar Zgoła

Kolędowanie to  wspaniały podarunek noworoczny i  sposób na spędzenie wspólnego czasu. Podarujcie swoim najbliższym wyjątkowy prezent muzyczny, który przedłuży magię Świąt Bożego Narodzenia…

Chór dziecięcy Opery Śląskiej zaprasza do wspólnego kolędowania już 6 i 7 stycznia w sali koncertowej im. Adama Didura. Podczas spotkania usłyszymy najpiękniejsze kolędy polskie i pastorałki m.in. "Gdy się Chrystus rodzi", "Gore gwiazda", "Ma strunach igieł" oraz utwory świąteczne: "Jest taki dzień" z repertuaru Czerwonych gitar czy z musicalu Metro "Uciekali". Dzieciom towrzyszyć będzie Chór Opery Śląskiej, Kameraliści Opery Ślaskiej z Adamem Snopkiem przy fortepianie. Chór dziecięcy oraz jego absolwentów poprowadzi Oskar Zgoła.

 

 

 

BCKino - „Magdalena”

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-01-07
Godzina: 19:15:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-01-07

07-13.01.2022 godz. 19.15 – „Magdalena” – dramat Polska, 2021; reż.: Filip Gieldon; obsada: Magdalena Żak, Natalia Sikora, Anna Gajewska, Krzysztof Zarzecki; czas trwania: 100 min. (Holly Pictures). Magdalena to młoda, samotna matka, która w ciągu dnia stara się wychować córkę, a nocami zostać didżejką. Kiedy spotyka Julię, jej marzenia mają szansę się spełnić, ale traumatyczna przeszłość staje na drodze do nowego życia.

 

BCKino - „Lamb”

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-01-07
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-01-07

07-13.01.2022 godz. 19.30 – „Lamb” – dramat Islandia, 2021; reż.: Valdimar Jóhannsson; obsada: Noomi Rapace, Ingvar Sigurdsson, Björn Hlynur Haraldsson; czas trwania: 106 min. (Gutek - Kinoplex-Silesia). Debiut Valdimara Jóhannssona, który otrzymał nagrodę za oryginalność w canneńskiej sekcji Un Certain Regard. Akcja filmu rozgrywa się na osamotnionej owczej farmie, którą prowadzi milcząca para, María i Ingvar. Ich spokojne, wypełnione pracą życie odmieni się, gdy w zagrodzie przyjdzie na świat niezwykła istota.

 
do góry