• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 29.01.2022

Aniołkowe Granie - akcja charytatywna promująca rodzicielstwo zastępcze

Miejsce: Bytom
Kategoria: Miasto
Data: 2021-11-01 - 2022-02-28

Akcja ma na celu propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego wśród dzieci, młodzieży, rodziców i placówek edukacyjnych. Obejmuje m.in. takie działania jak seminarium, zbiórkę artykułów potrzebnych rodzinnym domom dziecka i koncert charytatywny.

Wystawa Betlejek w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2021-12-17 - 2022-02-02

Święta Rodzina z porcelany, parafiny czy szkła, szopka w łupinie orzecha… Betlejki duże i małe, skromne i te bogatsze, z rozbudowaną scenerią… Jak co roku szopki bożonarodzeniowe szczelnie wypełniają salę ekspozycyjną Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. W piątek 17 grudnia zostanie otwarta wystawa „Pod betlejemską gwiazdą. Betlejki i szopki europejskie”. W tym roku zwiedzający będą mogli zobaczyć nie tylko śląskie betlejki, ale także szopki holenderskie, hiszpańskie, francuskie oraz pochodzące z Irlandii, Węgier, Austrii czy Armenii. Wystawa będzie czynna do 2 lutego 2022 roku.

Tradycja powstawania szopek bożonarodzeniowych sięga XIII wieku, kiedy to w noc Bożego Narodzenia św. Franciszek z Asyżu ustawił pierwszą stajenkę w miejscowości Greccio. Na Śląsk szopka - betlejka - zawitała w XVII wieku i do lat 30. XX wieku była nieodłącznym elementem świątecznego wystroju domu. „Śląska betlejka to nie tylko figury, ale przede wszystkim stajenka, najczęściej wykonana własnoręcznie. Podstawą jest Święta Rodzina umieszczona wewnątrz drewnianej szopy. Oczywiście w centralnej części znajduje się nowonarodzony Jezus, którego figurka często była znacznie większa od pozostałych. Za nim wołek i osiołek. Kolejne figury, które były niezbędne w betlejce to Trzej Królowie, przynajmniej jeden pastuszek, wielbłąd z poganiaczem i owieczki. Istotny jest tu przekaz ewangeliczny, to odróżnia nasze betlejki od np. szopek krakowskich” - mówi Anna Grabińska-Szczęśniak, kurator wystawy, kierownik Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Na tegorocznej wystawie zaprezentowane zostaną nie tylko śląskie betlejki, ale także szopki europejskie pochodzące z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz prywatnych zbiorów kolekcjonera szopek. „Szopki europejskie powstają w dwóch nurtach. Jeden to minimalizm - nie są to szopki rozbudowane. Każda z nich jest wykonana z innego materiału. Są figury ze szkła, porcelany, parafiny, mamy odlew żeliwny z motywem bożonarodzeniowym oraz figurki Świętej Rodziny umieszczone w łupinie orzecha. Z kolei kolekcjoner dostarczył nam szopki drugiego typu - bardzo duże, wręcz całe miasteczka, w tym figury postaci na pierwszy rzut oka niezwiązanych z Bożym Narodzeniem. Jest więc rybak, piekarz, rzeźnik, scenki z targowiska…” - kontynuuje Anna Grabińska-Szczęśniak.

Wystawie towarzyszy konkurs na ozdobę choinkową wykonaną z uwzględnieniem naturalnych komponentów. Nadesłane ozdoby - prawdziwe rękodzielnicze arcydzieła - zdobią choinkę znajdującą się na ekspozycji.

Nowością tegorocznej wystawy są kopie figur szopkowych, których można dotykać. Figury przygotowano z myślą o niewidzących i niedowidzących oraz najmłodszych zwiedzających.

Wystawa będzie czynna do 2 lutego 2022 r.

Wystawa "Stan wojenny 1981-1983

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego 3, Galeria Rotunda
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2022-01-18 - 2022-02-28

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę elementarną, przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności.

Ekspozycja prezentuje podstawowe informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL. Fotografie pochodzą ze zbiorów krajowych i zagranicznych, m.in.: Archiwum Confédération française démocratique du travail, Ośrodka Pamięć i Przyszłość, Ośrodka KARTA, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz Archiwum IPN.

Autorzy: Karol Chwastek, Magdalena Duber, Michał Miwa-Młot.

Konsultacja merytoryczna: dr Jarosław Neja.

Koncepcja graficzna serii: Aleksandra Kaiper-Miszułowicz.

Opracowanie graficzne: Aleksandra Korol-Chudy.

Recenzja: dr hab. Filip Musiał, dr Grzegorz Majchrzak.

Wystawa „STAN WOJENNY 1981- 1983”

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2022-01-18 - 2022-02-28
Godzina: 10:00

Galeria Rotunda Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zaprasza na wystawę elementarną, przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. Ekspozycja prezentuje podstawowe informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL.

Wystawa „STAN WOJENNY 1981- 1983”

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2022-01-18 - 2022-02-28
Godzina: 10:00

Galeria Rotunda Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zaprasza na wystawę elementarną, przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. Ekspozycja prezentuje podstawowe informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL.

Wystawa pokonkursowa XXI Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Moja ulubiona pora roku"

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego 3
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2022-01-20 - 2022-02-28

Wraz z Młodzieżowym Domem Kultury nr 2 w Bytomiu zapraszamy na wystawę pokonkursową twórczości plastycznej dzieci i młodzieży. W konkursie brali udział uczniowie wszystkich typów szkół (poza plastycznymi) uczestnicy placówek wychowania pozaszkolnego, świetlic, klubów oraz uczestnicy zajęć plastycznych w placówkach dla osób niepełnosprawnych. Celem konkursu było: prezentacja możliwości twórczych dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi na piękno krajobrazu polskiego, pokazanie różnorodności technik plastycznych. 

I i II piętro, gmach główny.

 

 

Trwają ostatnie przygotowania do VI Edycji Widowiska Historycznego „Walki o Miechowice” 28-29 stycznia 2022 roku. Zapamiętajcie tę datę

Miejsce: Bytom - Miechowice, ul. Kasztanowa - ProFort Centrum
Kategoria: Historia
Data: 2022-01-28 - 2022-01-29
Historia / 2022-01-28

Ponad 230 rekonstruktorów z 30 grup, połączenie widowiska multimedialnego z rekonstrukcją tragicznych wydarzeń na żywo, wykłady historyczne, koncert muzyczny, a także odsłonięcie tablicy pamiątkowej związanej z księdzem Janem Frenzlem. To tylko niektóre wydarzenia, jakie będą miały miejsce podczas VI edycji „Walki o Miechowice” którą zaplanowano między 28 a 29 stycznia w Bytomiu - Miechowicach.

- Bardzo cieszymy się, że po przerwie ponownie będziemy mogli zorganizować rekonstrukcję tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w styczniu 1945 roku w Miechowicach - mówi Ireneusz Okoń, pomysłodawca i jeden z organizatorów Rekonstrukcji „Walki o Miechowice”. - Wydarzenia zaplanowaliśmy na dwa dni. W pierwszym jak zawsze odbędą się wykłady i koncert, a także wydarzenie specjalne, odsłonięcie tablicy poświęconej ks. Janowi Frenzlowi, zaś w drugim dniu czeka nas ponad dwugodzinne widowisko historyczne, w którym połączymy prezentację multimedialną z pokazem walk o Miechowice na żywo - mówi Ireneusz Okoń.

Przypomnijmy, że wydarzenia, jakie miały miejsce w styczniu 1945 roku w Bytomiu i Miechowicach do dziś owiane są tajemnicą. Tragiczne wydarzenia w Miechowicach, gdzie zginęło około 380 osób również kryją w sobie wiele pytań. Aby przybliżyć wydarzenia, jakie miały miejsce ponad 70 lat temu członkowie Stowarzyszenia „Pro Fortalicium” i pasjonaci historii od kilku lat organizują w Bytomiu - Miechowicach rekonstrukcję tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce między 25 a 28 stycznia 1945 roku.

- Zapraszamy mieszkańców na kolejną edycję Widowiska Historycznego „Walki o Miechowice”, do której trwają już intensywne przygotowania. Tym razem czeka nas nie tylko widowisko historyczne na żywo, w którym weźmie udział rekordowa liczba rekonstruktorów, ale również widowisko multimedialne nawiązujące do tragicznych wydarzeń na Górnym Śląsku w 1945 roku - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Trwają ostatnie przygotowania do VI Edycji Widowiska Historycznego „Walki o Miechowice” 28-29 stycznia 2022 roku

Co roku członkowie Stowarzyszenia przygotowują nowy scenariusz wydarzenia. Tym razem oprócz rekonstrukcji z udziałem gościa specjalnego - Lecha Dyblika, rekonstruktorów oraz pasjonatów historii, zobaczymy film poświęcony między innymi tajemnicom, jakie kryje wciąż nasze miasto. Zdjęcia do filmu, który otworzy VI edycję rekonstrukcji wydarzeń „Walki o Miechowice” 29 stycznia 2022 roku, były kręcone w lutym 2021 roku. Zdjęcia nawiązujące do walk o Bytom i Miechowice w styczniu 1945 roku kręcono w Parku Ludowym i przy Pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach oraz na terenie Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu, zaś na terenie Centralnej pompowni „Bolko”, która znajduje się przy ul. Kruszcowej 4 w Bytomiu członkowie Stowarzyszenia „Pro Fortalicium”, a także pasjonaci historii tym razem odtworzyli jedną z możliwych hipotez związanych z tajemnicą Szybu Południowego byłej KWK „Miechowice”.

Efekty nagrania będzie można zobaczyć 29 stycznia podczas rekonstrukcji „Walki o Miechowice”. Pokaz multimedialny będzie uzupełnieniem rekonstrukcji wydarzeń ze stycznia 1945 roku, które miały miejsce między 25 a 28 stycznia 1945 roku w Miechowicach.

Trwają ostatnie przygotowania do VI Edycji Widowiska Historycznego „Walki o Miechowice” 28-29 stycznia 2022 roku (1) Trwają ostatnie przygotowania do VI Edycji Widowiska Historycznego „Walki o Miechowice” 28-29 stycznia 2022 roku (1)
10

Trwają ostatnie przygotowania do VI Edycji Widowiska Historycznego „Walki o Miechowice” 28-29 stycznia 2022 roku

- Przygotowania do przyszłorocznej edycji trwają już od lutego 2021 roku. Wówczas kręciliśmy film, który rozpocznie VI edycję rekonstrukcji. Udział w niej zapowiedziało 30 grup rekonstrukcyjnych tym razem tylko z Polski. Do Bytomia zjadą rekonstruktorzy między innymi z: Wrocławia, Poznania, Warszawy, Krakowa, Łodzi, Tomaszowa Lubelskiego czy Buska Zdroju - mówi Ireneusz Okoń ze Stowarzyszenia Pro Fortalicium. - Do samej rekonstrukcji zaangażowanych będzie około 60 osób, technicy, ochrona, służby pomocnicze. Ponadto zabudowane zostaną trzy telebimy, całość widowiska nagrywać będzie 16 kamer, oprócz tego będzie można oglądać rekonstrukcję na żywo na kanale YouTube, nie zabraknie także zawodowych pirotechników - dodaje Ireneusz Okoń.

Styczniowa rekonstrukcja będzie pierwszą i zarazem największą tegoroczną rekonstrukcją zorganizowaną na terenie zurbanizowanym, jaka odbędzie się w naszym kraju. Co ważne z roku na rok rekonstrukcja jest organizowana na coraz wyższym poziomie. Tak będzie także i teraz - podkreśla Maciej Bartków, jeden ze współorganizatorów wydarzenia.

Zapraszamy miłośników i pasjonatów historii do Bytomia - Miechowic 28 i 29 stycznia na jedno z największych w Polsce widowisk historycznych - Rekonstrukcję tragicznych wydarzeń w Miechowicach ze stycznia 1945 roku „Walki o Miechowice”.

Trwają ostatnie przygotowania do VI Edycji Widowiska Historycznego „Walki o Miechowice” 28-29 stycznia 2022 roku

28 stycznia /piątek/:
Godz. 16:00 - odsłonięcie tablicy poświęconej śmierci ks. Jana Frenzla na budynku przy ul. Styczyńskiego;
Godz. 17:00 - 18:30 - wykłady historyczne Dariusza Pietruchy i Macieja Bartkowa - Ostoja Pokoju przy ul. Matki Ewy;
Godz. 18:30 - koncert Lecha Dyblika - Ostoja Pokoju przy ul. Matki Ewy.

29 stycznia /sobota/:
Godz. 12:00 - otwarcie bram wejściowych na VI Edycję „Walki o Miechowice” /od strony ul. Rolnej i Kasztanowej/;
Godz. 14:00 - 16:00 - początek VI Widowiska Historycznego „Walki o Miechowice”.

„Policzalni” w Teatrze Rozbark

Miejsce: Teatr Rozbark
Kategoria: Miasto
Data: 2022-01-29 - 2022-01-30
Godzina: 19:00
Miasto / 2022-01-29

Zapraszamy na spektakl „Policzalni” do Teatru Rozbark, który będzie można zobaczyć w dniach 29 i 30 stycznia.

Spektakl został stworzony w ramach współpracy Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark pod dyrekcją artystyczną Anny Piotrowskiej i Teatru Tańca ZAWIROWANIA z Warszawy pod dyrekcją Elwiry Piorun i Włodzimierza Kaczkowskiego. Spektakl został zgłoszony do „Złotych Masek”.

Tematem sztuki są liczby, które tworzą ludzi i ich historie. Liczby towarzyszą człowiekowi od przyjścia na świat, są przy nim na co dzień oraz nie opuszczają go, dopóki on nie opuści tego świata. Przedstawienie porusza ciągłą analizę życia przez liczby: 4 strony świata, 2 plus 2, chrzest, komunia, ślub, wesele, pogrzeb, 4 kończyny, nr konta, stypa, 24 kręgi: szyjne, piersiowe, lędźwiowe, 32 zęby, pesel, 2 oczodoły, nr telefonu, 5 linii papilarnych…

Policzalni

Miejsce: Teatr Rozbark
Kategoria: Miasto
Data: 2022-01-29 - 2022-01-30
Godzina: 19:00
Miasto / 2022-01-29

Zapraszamy na spektakl „Policzalni” do Teatru Rozbark, który będzie można zobaczyć w dniach 29 i 30 stycznia.

Spektakl został stworzony w ramach współpracy Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark pod dyrekcją artystyczną Anny Piotrowskiej i Teatru Tańca ZAWIROWANIA z Warszawy pod dyrekcją Elwiry Piorun i Włodzimierza Kaczkowskiego. Spektakl został zgłoszony do „Złotych Masek”.

Tematem sztuki są liczby, które tworzą ludzi i ich historie. Liczby towarzyszą człowiekowi od przyjścia na świat, są przy nim na co dzień oraz nie opuszczają go, dopóki on nie opuści tego świata. Przedstawienie porusza ciągłą analizę życia przez liczby: 4 strony świata, 2 plus 2, chrzest, komunia, ślub, wesele, pogrzeb, 4 kończyny, nr konta, stypa, 24 kręgi: szyjne, piersiowe, lędźwiowe, 32 zęby, pesel, 2 oczodoły, nr telefonu, 5 linii papilarnych…

BCKino - „Wszystko poszło dobrze”

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-01-29
Godzina: 19:15:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-01-29

28.01-03.02.2022 godz. 19.15 – „Wszystko poszło dobrze” – dramat obyczajowy Francja, 2021; reż.: François Ozon; obsada: Sophie Marceau, André Dussollier, Géraldine Pailhas, Charlotte Rampling; czas trwania: 110 min. (Aurora - Kinoplex-Silesia). Film oparty jest na autobiograficznej powieści Emmanuèle Bernheim, przyjaciółki Ozona, z którą reżyser wielokrotnie pracował. Kiedy André przekonuje się, że po udarze czeka go jedynie powolna wegetacja, prosi swoje córki, by pomogły mu umrzeć. Tyle że we Francji równoznaczne jest to ze złamaniem prawa...

BCKino - „Gierek”

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-01-29
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-01-29

21.01-03.02.2022 godz. 19.30 – „Gierek” – biograficzny Polska, 2021; reż.: Michał Węgrzyn; obsada: Michał Koterski, Małgorzata Kożuchowska, Agnieszka Więdłocha, Sebastian Stankiewicz; czas trwania: 140 min. (Mówi Serwis - Kinoplex-Silesia). Historia człowieka, który dziś wciąż budzi skrajne opinie i porusza dogłębnie. Polityka bywa brudna, ale gdy dotyka ona całej rodziny, cena okazuje się zbyt duża do zapłacenia.

 
do góry