Kalendarium
terminarz dnia 01.01.2022
Aniołkowe Granie - akcja charytatywna promująca rodzicielstwo zastępcze
Akcja ma na celu propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego wśród dzieci, młodzieży, rodziców i placówek edukacyjnych. Obejmuje m.in. takie działania jak seminarium, zbiórkę artykułów potrzebnych rodzinnym domom dziecka i koncert charytatywny.
Wystawa Betlejek w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu
Święta Rodzina z porcelany, parafiny czy szkła, szopka w łupinie orzecha… Betlejki duże i małe, skromne i te bogatsze, z rozbudowaną scenerią… Jak co roku szopki bożonarodzeniowe szczelnie wypełniają salę ekspozycyjną Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. W piątek 17 grudnia zostanie otwarta wystawa „Pod betlejemską gwiazdą. Betlejki i szopki europejskie”. W tym roku zwiedzający będą mogli zobaczyć nie tylko śląskie betlejki, ale także szopki holenderskie, hiszpańskie, francuskie oraz pochodzące z Irlandii, Węgier, Austrii czy Armenii. Wystawa będzie czynna do 2 lutego 2022 roku.
Tradycja powstawania szopek bożonarodzeniowych sięga XIII wieku, kiedy to w noc Bożego Narodzenia św. Franciszek z Asyżu ustawił pierwszą stajenkę w miejscowości Greccio. Na Śląsk szopka - betlejka - zawitała w XVII wieku i do lat 30. XX wieku była nieodłącznym elementem świątecznego wystroju domu. „Śląska betlejka to nie tylko figury, ale przede wszystkim stajenka, najczęściej wykonana własnoręcznie. Podstawą jest Święta Rodzina umieszczona wewnątrz drewnianej szopy. Oczywiście w centralnej części znajduje się nowonarodzony Jezus, którego figurka często była znacznie większa od pozostałych. Za nim wołek i osiołek. Kolejne figury, które były niezbędne w betlejce to Trzej Królowie, przynajmniej jeden pastuszek, wielbłąd z poganiaczem i owieczki. Istotny jest tu przekaz ewangeliczny, to odróżnia nasze betlejki od np. szopek krakowskich” - mówi Anna Grabińska-Szczęśniak, kurator wystawy, kierownik Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
Na tegorocznej wystawie zaprezentowane zostaną nie tylko śląskie betlejki, ale także szopki europejskie pochodzące z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz prywatnych zbiorów kolekcjonera szopek. „Szopki europejskie powstają w dwóch nurtach. Jeden to minimalizm - nie są to szopki rozbudowane. Każda z nich jest wykonana z innego materiału. Są figury ze szkła, porcelany, parafiny, mamy odlew żeliwny z motywem bożonarodzeniowym oraz figurki Świętej Rodziny umieszczone w łupinie orzecha. Z kolei kolekcjoner dostarczył nam szopki drugiego typu - bardzo duże, wręcz całe miasteczka, w tym figury postaci na pierwszy rzut oka niezwiązanych z Bożym Narodzeniem. Jest więc rybak, piekarz, rzeźnik, scenki z targowiska…” - kontynuuje Anna Grabińska-Szczęśniak.
Wystawie towarzyszy konkurs na ozdobę choinkową wykonaną z uwzględnieniem naturalnych komponentów. Nadesłane ozdoby - prawdziwe rękodzielnicze arcydzieła - zdobią choinkę znajdującą się na ekspozycji.
Nowością tegorocznej wystawy są kopie figur szopkowych, których można dotykać. Figury przygotowano z myślą o niewidzących i niedowidzących oraz najmłodszych zwiedzających.
Wystawa będzie czynna do 2 lutego 2022 r.
Gala Sylwestrowo-Noworoczna

kierownictwo muzyczne: Tadeusz Kozłowski
reżyseria: Monika Myśliwiec
Wystąpią:
Anna BORUCKA
Gabriela GOŁASZEWSKA
Ruslana KOVAL
Ewelina SZYBILSKA
Maciej KOMANDERA
Stanislav KUFLYUK
Adam SOBIERAJSKI
Dominik SUTOWICZ
Soliści, Balet, Chór oraz Orkiestra pod batutą Tadeusza KOZŁOWSKIEGO
Wydarzenia
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Kup bilet
Podczas ostatniego, najważniejszego wydarzenia w tym roku soliści Opery Śląskiej pod batutą maestro Tadeusza Kozłowskiego zabiorą Was w przepiękną muzyczną podróż szlakiem uwielbianych przez wszystkich arii i duetów z oper, operetek oraz musicali, których temperament i dynamikę podkreśli choreografia Henryka Konwińskiego, Moniki Myśliwiec oraz Aleksandry Piotrowskiej-Zaręby. Usłyszą Państwo największe hity operowe z: Carmen, Turandot, Romeo i Julia, Traviata, La rondine, Trubadur oraz ponadczasowych Operetek takich jak: Baron cygański, Księżniczka Czardasza, Wesoła Wdówka, Orfeusz w Piekle, Kraina Uśmiechu i Musicali. Trzech tenorów z kolei zabierze Państwa do słonecznej Italii za sprawą najpiękniejszych pieśni neapolitańskich.
To będzie niezapomniana noc pełna atrakcji!
Uwaga!
Bilety zarezerwowane na Galę Sylwestrowo-Noworoczną należy opłacić w ciągu 3 dni roboczych od dnia rezerwacji, jednak nie później niż 3 dni przed wydarzeniem. Po upływie tego terminu rezerwacja zostanie anulowana. Nie dokonuje się rezerwacji jeżeli do wydarzenia pozostało 3 dni lub mniej.
W wieczor sylwestrowy, 31.12 w przerwie koncertu zapraszamy widzów na poczęstunek oraz lampkę szampana.
BCKino - Hiszpański romans

27.12.21-06.01.2022 – „Hiszpański romans” – komedia romantyczna USA/Hiszpania/Włochy, 2020; reż.: Woody Allen; obsada: Christoph Waltz, Gina Gershon, Wallace Shawn; czas trwania: 92 min. (Kinoplex-Silesia). Amerykańskie małżeństwo przybywa na festiwal filmowy w San Sebastian. Ona wdaje się w romans ze znanym francuskim reżyserem, on zakochuje się po uszy w pięknej Hiszpance.
Godz. seansów:
27-30.12.2021, godz. 17.30
01-06.01.2022, godz. 19.30