• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 26.12.2021

Aniołkowe Granie - akcja charytatywna promująca rodzicielstwo zastępcze

Miejsce: Bytom
Kategoria: Miasto
Data: 2021-11-01 - 2022-02-28

Akcja ma na celu propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego wśród dzieci, młodzieży, rodziców i placówek edukacyjnych. Obejmuje m.in. takie działania jak seminarium, zbiórkę artykułów potrzebnych rodzinnym domom dziecka i koncert charytatywny.

Działalność Kącika Artystycznego "Kreatywnia"

Miejsce: Gmach główny Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu, galeria Rotunda
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2021-12-01 - 2021-12-31
Godzina: Od godz. 10.00 do 18.00

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu, inspirując się japońską sztuką składania papieru, postanowiła zachęcić dzieci do nauki origami oraz innych technik artystycznego wykorzystania papieru. Od stycznia 2012 roku przy Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży działa Kącik Artystyczny „KreaTYwnia”. Warsztaty adresowane są głównie do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, choć różnorodność tematyczna spotkań sprawia, że także starsza młodzież oraz osoby dorosłe mogą nauczyć się czegoś ciekawego.

W galerii Rotunda udostępniona została ekspozycja składająca się z prac powstałych na zajęciach "Kreatywni, w przeróżnych technikach.

Wystawy można oglądać w godzinach pracy Miejskiej Biblioteki Publicznej, czyli od godz. 10.00 do 18.00.

„KOSMOS I KOSMICZNE HISTORIE”

Miejsce: Gmach główny Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu, galeria Rotunda
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2021-12-01 - 2021-12-31
Godzina: Od godz. 10.00 do 18.00

Do końca grudnia udostępniona jest galeria prac nadesłanych w ramach zabawy „Losujemy, malujemy, budujemy. KOSMOS I KOSMICZNE HISTORIE”.

Prace, można zobaczyć w Galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu, piętro I.

Wystawa Betlejek w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2021-12-17 - 2022-02-02

Święta Rodzina z porcelany, parafiny czy szkła, szopka w łupinie orzecha… Betlejki duże i małe, skromne i te bogatsze, z rozbudowaną scenerią… Jak co roku szopki bożonarodzeniowe szczelnie wypełniają salę ekspozycyjną Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. W piątek 17 grudnia zostanie otwarta wystawa „Pod betlejemską gwiazdą. Betlejki i szopki europejskie”. W tym roku zwiedzający będą mogli zobaczyć nie tylko śląskie betlejki, ale także szopki holenderskie, hiszpańskie, francuskie oraz pochodzące z Irlandii, Węgier, Austrii czy Armenii. Wystawa będzie czynna do 2 lutego 2022 roku.

Tradycja powstawania szopek bożonarodzeniowych sięga XIII wieku, kiedy to w noc Bożego Narodzenia św. Franciszek z Asyżu ustawił pierwszą stajenkę w miejscowości Greccio. Na Śląsk szopka - betlejka - zawitała w XVII wieku i do lat 30. XX wieku była nieodłącznym elementem świątecznego wystroju domu. „Śląska betlejka to nie tylko figury, ale przede wszystkim stajenka, najczęściej wykonana własnoręcznie. Podstawą jest Święta Rodzina umieszczona wewnątrz drewnianej szopy. Oczywiście w centralnej części znajduje się nowonarodzony Jezus, którego figurka często była znacznie większa od pozostałych. Za nim wołek i osiołek. Kolejne figury, które były niezbędne w betlejce to Trzej Królowie, przynajmniej jeden pastuszek, wielbłąd z poganiaczem i owieczki. Istotny jest tu przekaz ewangeliczny, to odróżnia nasze betlejki od np. szopek krakowskich” - mówi Anna Grabińska-Szczęśniak, kurator wystawy, kierownik Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Na tegorocznej wystawie zaprezentowane zostaną nie tylko śląskie betlejki, ale także szopki europejskie pochodzące z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz prywatnych zbiorów kolekcjonera szopek. „Szopki europejskie powstają w dwóch nurtach. Jeden to minimalizm - nie są to szopki rozbudowane. Każda z nich jest wykonana z innego materiału. Są figury ze szkła, porcelany, parafiny, mamy odlew żeliwny z motywem bożonarodzeniowym oraz figurki Świętej Rodziny umieszczone w łupinie orzecha. Z kolei kolekcjoner dostarczył nam szopki drugiego typu - bardzo duże, wręcz całe miasteczka, w tym figury postaci na pierwszy rzut oka niezwiązanych z Bożym Narodzeniem. Jest więc rybak, piekarz, rzeźnik, scenki z targowiska…” - kontynuuje Anna Grabińska-Szczęśniak.

Wystawie towarzyszy konkurs na ozdobę choinkową wykonaną z uwzględnieniem naturalnych komponentów. Nadesłane ozdoby - prawdziwe rękodzielnicze arcydzieła - zdobią choinkę znajdującą się na ekspozycji.

Nowością tegorocznej wystawy są kopie figur szopkowych, których można dotykać. Figury przygotowano z myślą o niewidzących i niedowidzących oraz najmłodszych zwiedzających.

Wystawa będzie czynna do 2 lutego 2022 r.

Muzeum Górnośląskie wraca do koncertowej tradycji

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, budynek przy ul. Korfantego 34
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2021-12-26
Godzina: 17:00

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w sali koncertowej Muzeum Górnośląskiego ponownie zabrzmi muzyczny kwartet. Nastrojowy koncert będzie doskonałym pretekstem do oderwania się od biesiadowania przy świątecznym stole i wspólnego spędzenia czasu przy kojących dźwiękach klasycznej muzyki.

W niedzielę 26 grudnia o godz. 17.00 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu odbędzie się świąteczny koncert, będący muzyczną klamrą spinającą zimową aurę, atmosferę Bożego Narodzenia i zakończenie roku. W programie znajdzie się kilka świąteczno-zimowych utworów oraz wspólne kolędowanie. O oprawę muzyczną tego wyjątkowego popołudnia i wieczoru zadbają: Irena Kalinowska-Grohs (skrzypce), Martyna Grohs (skrzypce), Aleksandra Batog (altówka) i Iga Batog (wiolonczela). Całość dopełni wspólny śpiew tradycyjnych kolęd.

Koncerty świąteczne są w Muzeum tradycją. Tym razem pragniemy spotkać się z Państwem w drugi dzień świąt przy dźwiękach skrzypiec, altówki i wiolonczeli, dzięki którym na pięknie udekorowanej Sali Gorczyckiego, przy pachnącej lasem choince, uda nam się stworzyć ciepłą, świąteczną atmosferę i przedłużyć aurę bożonarodzeniowej radości. W programie znajdą się utwory Corellego, Vivaldiego i Pachelbela, a koncert zakończymy wspólnym śpiewem kolęd - zaprasza Iwona Mohl, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Świąteczny koncert będzie okazją, aby usłyszeć „Concerto natale” Arcangela Corellego. Owa kompozycja to niewątpliwie niezawodny sposób na przedłużenie bożonarodzeniowego nastroju. Z kolei należący do sławnego cyklu „Pory Roku” 4. koncert skrzypcowy f-moll op. 8 Antonia Vivaldiego przywoła charakterystyczne atrybuty zimy.

Grające smyczki „wyczarują” śnieg skrzypiący pod stopami i ciepło płynące z rozpalonego kominka. Natomiast przepiękny „Kanon” Johanna Pachelbela wprawi słuchaczy w zadumę nad upływem czasu. Tradycyjne kolędy śpiewane przy wtórze kwartetu smyczkowego będą doskonałym dopełnieniem świątecznego koncertu.

Koncert odbędzie się w niedzielę 26 grudnia o godzinie 17.00 w sali koncertowej G.G. Gorczyckiego Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przy ul. Wojciecha Korfantego 34. Bilety w cenach: Normalny - 25 zł, ulgowy - 15 zł.

Kolędy świata z Operą Śląską

Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2021-12-26
Godzina: 18:00
Premiera: 24 i 25 grudnia 2020

wystąpią:

Anna Borucka

Gabriela Gołaszewska

Marta Huptas

Ewelina Szybilska

Adam Sobierajski

Adam Woźniak

Zbigniew Wunsch

 

Soliści, Chór oraz Orkiestra Opery Śląskiej ze specjalnym udziałem zespołu Szymona Klekowickiego "Klekowicki Big Band"

Kierownictwo muzyczne - Jan Stańczyk

 

Kolędy świata z Operą Śląską!

Od wielu lat, Opera Śląska w Bytomiu zaprasza melomanów do swojej siedziby podczas świąt Bożego Narodzenia na wspólny wieczór kolędowy. W tym roku zaprezentujemy koncert, który został zrealizowany w 2020 roku we współpracy z TVP3 Katowice. Wydarzenie to zobaczyło ponad 100 tysięcy widzów. 

W programie znalazły się najpiękniejsze polskie kolędy, takie jak „Przybieżeli do Betlejem”, „Bracia patrzcie jeno” czy „Lulajże Jezuniu”, ale usłyszeliśmy też wyjątkowo oryginalne utwory, które przybyły do nas z różnych krajów Europy, a nawet z różnych kontynentów, m.in. z Afryki czy Ameryki Południowej. Wśród nich „African Noel”, „Szczedryk” z Ukrainy, hiszpańska pieśń Ariela Ramireza „Trzej Magowie”(Los Reyes Magos z Navidad Nuestra) czy francuskaMały dobosz” (L’enfant au tambure). Założeniem koncertu było sięgnięcie zarówno po muzykę dawną, jak i współczesną. Nie zabrakło zatem również ulubionych przez wszystkich świątecznych przebojów jak „White Christmas”, pierwotnie wykonywanego przez Binga Crosby’ego i Marthę Mears w filmie „Gospoda świąteczna”.

W koncercie wystąpią soliści Opery Śląskiej, których na co dzień oklaskujemy w spektaklach operowych, Chór oraz Orkiestra Opery Śląskiej ze specjalnym udziałem zespołu Szymona Klekowickiego. Autorami aranżacji są Łukasz Unger, Adam Jarzmik, Przemysław Zych i Szymon Klekowicki. 

 

 
 
do góry