Kalendarium
terminarz dnia 12.12.2021
Aniołkowe Granie - akcja charytatywna promująca rodzicielstwo zastępcze
Akcja ma na celu propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego wśród dzieci, młodzieży, rodziców i placówek edukacyjnych. Obejmuje m.in. takie działania jak seminarium, zbiórkę artykułów potrzebnych rodzinnym domom dziecka i koncert charytatywny.
Działalność Kącika Artystycznego "Kreatywnia"
Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu, inspirując się japońską sztuką składania papieru, postanowiła zachęcić dzieci do nauki origami oraz innych technik artystycznego wykorzystania papieru. Od stycznia 2012 roku przy Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży działa Kącik Artystyczny „KreaTYwnia”. Warsztaty adresowane są głównie do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, choć różnorodność tematyczna spotkań sprawia, że także starsza młodzież oraz osoby dorosłe mogą nauczyć się czegoś ciekawego.
W galerii Rotunda udostępniona została ekspozycja składająca się z prac powstałych na zajęciach "Kreatywni, w przeróżnych technikach.
Wystawy można oglądać w godzinach pracy Miejskiej Biblioteki Publicznej, czyli od godz. 10.00 do 18.00.
„KOSMOS I KOSMICZNE HISTORIE”
Do końca grudnia udostępniona jest galeria prac nadesłanych w ramach zabawy „Losujemy, malujemy, budujemy. KOSMOS I KOSMICZNE HISTORIE”.
Prace, można zobaczyć w Galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu, piętro I.
Czerkawski Cup na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów

Osiem drużyn, czołowe kluby z Polski i walka o awans do VIII Ogólnopolskiego Turnieju Mini Hokeja na Lodzie. W niedzielę, 12 grudnia zapraszamy na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów, gdzie zagrają zespoły z Bytomia, Tych, Sosnowca, Katowic, Wrocławia, Jastrzębia Zdroju oraz Opola walczące w kwalifikacjach do prestiżowego turnieju mini hokeja w Polsce.
Turniej pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego rozpocznie się w niedzielę, 12 grudnia o 11:00 na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów w Bytomiu przy ul. Pułaskiego 71. Osiem drużyn podzielonych zostanie na dwie grupy. W grupie A zagrają drużyny: MOSM Tychy, UKS Zagłębie Sosnowiec, AM Gieksa Katowice, MUKS WTH Wrocław, zaś w grupie B powalczą o awans zespoły: Naprzodu Janów, JKH GKS Jastrzębie, Orlika Opole i KH Polonia Bytom.
Turniej został dofinansowany ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki, a jego organizatorem jest Stowarzyszenie Sport7.
Salon Poezji i Muzyki Anny Dymnej

Bytomski Salon Poezji i Muzyki Anny Dymnej to cykliczne, comiesięczne, niedzielne spotkania artystyczno-towarzyskie, odbywające się w Sali Koncertowej im. Adama Didura, podczas którego zaproszeni polscy aktorzy teatralni przy akompaniamencie muzycznym, prezentują poezję wybranych przez siebie poetów.
12 grudnia o godz. 11:00 w ramach cyklu Salonu Poezji i Muzyki Anny Dymnej odbędzie się spotkanie z Ewą Kassalą, autorką jedynej na świecie trylogii o silnych kobietach czasów Biblii: „Królowa Saby”, „Maria Magdalena”, „Semiramida”. Wystąpi Anna Wiśniewska-Schoppa z arią "O Patria mia" z opery Aida Giuseppe Verdiego. Akompaniować jej będzie Larisa Czaban. Wydarzenie poprowadzi Jolanta Niestrój-Malisz - aktorka teatralna i filmowa związana na co dzień z Teatrem Nowym w Zabrzu.
Ewa Kassala - pisarka, autorka jedynej na świecie trylogii o silnych kobietach czasów Biblii: „Królowa Saby”, „Maria Magdalena”, „Semiramida”. Jest też autorką powieści o królowych starożytnego Egiptu: „Żądze Kleopatry”, „Boska Nefretete”, „Hatszepsut” (wszystkie, podobnie jak trylogia biblijna, ukazały się również po angielsku i hiszpańsku). Napisała m.in. powieści „Kleopatra”, „Portret kobiety wieku zatracenia”, „Mandragora”, a także poradniki: „Wystąpienia publiczne i kreowanie wizerunku”, „Jak być nowoczesną damą”, „Savoir-vivre przy stole”, „Poradnik nowoczesnej czarownicy”, „W sukience do sukcesu”, „Nowoczesna czarodziejka.Twój sukces”. Trenerka, kreatorka akcji społecznych, specjalistka ds. autoprezentacji i kreowania wizerunku, scenarzystka i prowadząca konferencje, zjazdy i sesje, głównie kobiece. Laureatka wielu nagród, m.in. Chapeau Bas Soroptimist International, Bizneswoman Roku Sukces Pisany Szminką, Queen of Charity, Lady of the Decade, Pierścień Stulecia Niepodległości RP, Szafirowa Róża, Stalowy Goździk, Rycerka Fundacji Kropla Krwi. Sprowadziła do Polski i przez dziesięć lat kierowała międzynarodową organizacją charytatywną wspierającą kobiety, Dress for Success.
Salon Poezji i Muzyki powstał w Bytomiu z inicjatywy Anny Dymnej, która goszcząc w Operze Śląskiej w lutym 2006 roku /podczas charytatywnego koncertu poświęconego tragicznym wydarzeniom w hali Międzynarodowych Targów Katowickich w Chorzowie/ zobaczyła Salę Koncertową im. Adama Didura i zaproponowała, aby zrealizować dla bytomian cykliczne spotkania z poezją. Bytomski Salon jest jedną z filii Krakowskiego Salonu Poezji, który zaczął działać w styczniu 2002 roku w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Krakowski Salon Poezji stał się szybko cenionym i lubianym wydarzeniem. Jego sukces przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Powstały Salony Poezji w Gdańsku, Tczewie, Tarnowie, Częstochowie, Opolu, Lublinie, Gliwicach. W Operze Śląskiej poetyckie spotkania odbywają się regularnie od dnia swej inauguracji tj. 1 października 2006 i niezmiennie cieszą się ogromną popularnością wśród naszych widzów.
Od września 2016 r. opiekunem artystycznym comiesięcznych spotkań jest Ewa Leśniak – związana ze sceną Teatru Śląskiego w Katowicach aktorka teatralna, filmowa i estradowa, Wiceprezes Związku Artystów Scen Polskich. Współpracuje także z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, Teatrem im. A. Mickiewicza w Łodzi i Teatrem Rozrywki w Chorzowie. W swoim dorobku ma około stu ról teatralnych i kilkanaście ról filmowych. Nagrodzona trzema Złotymi Maskami, oznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrną Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” i Odznaką za zasługi dla woj. katowickiego. Zaangażowana w działalność edukacyjną i pedagogiczną związaną z przygotowaniem do egzaminów wstępnych do szkoły teatralnej i egzaminów eksternistycznych.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest wcześniejsza rezerwacja wejściówek w kasie biletowej Opery tel. 32/3966815, 32/ 39 66 877 lub w Biurze Obsługi Widza, tel. 32 3966808 | 32 3966853.
Świąteczne wianki - warsztaty florystyczne dla dorosłych
Świąteczne wianki - warsztaty florystyczne dla dorosłych
Prowadzenie: Barbara Słomka „Studio Florystyczne Stokrotka”
Bilety w przedsprzedaży: 100 zł
Najcenniejsze. Wystawa archeologiczna z okazji jubileuszu 110-lecia Muzeum Górnośląskiego - oprowadzanie kuratorskie
Najcenniejsze. Wystawa archeologiczna z okazji jubileuszu 110-lecia Muzeum Górnośląskiego - oprowadzanie kuratorskie
Prowadzenie: Jarosław Święcicki.
Wstęp w cenie biletu na wystawę czasową.
40. rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego. Bytom pamięta

13 grudnia 1981 roku miliony Polaków obudziło się w innej rzeczywistości. Tego dnia o godzinie 6.00 Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował o wprowadzeniu na terenie całego kraju stanu wojennego. W tym roku mija już 40. rocznica tych tragicznych wydarzeń w najnowszej historii Polski. W przeddzień kolejnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, 12 grudnia w naszym mieście zaplanowano wydarzenia, mające przypomnieć o tym, co stało się w Polsce w 1981 roku.
W niedzielę, 12 grudnia zapraszamy do Bytomskiego Centrum Kultury, gdzie wśród zaplanowanych wydarzeń będą między innymi: piosenki Przemysława Gintrowskiego z albumu „Raport z Oblężonego Miasta”, koncert pieśni polskich bardów w wykonaniu Trio Łódzko-Chojnowskiego, a także występ laureatki konkursu pieśni patriotycznej - Weroniki Cogiel. Niedzielnym wydarzeniom będą towarzyszyć wystawy: „Jan Paweł II na znaczkach Poczty Podziemnej”, „Kopalnia strajkuje…”, „Strajk i pacyfikacja kopalni Wujek” oraz pokaz dioram historycznych, w ramach których będzie można zobaczyć samochody z epoki PRL-u oraz rekonstruktorów ubranych w mundury Ludowego Wojska Policji oraz Milicji Obywatelskiej.
Koncert na deskach Beceku rozpocznie się w niedzielę, 12 grudnia o godz. 18:00, zaś pokaz dioram historycznych i rekonstruktorów na Placu Karin Stanek już od godziny 17:00. Koncert poprowadzą Maciej Bartków oraz Lesław Ordon.
Uwaga! Bezpłatne wejściówki na koncert są do odbioru w kasie Bytomskiego Centrum Kultury codziennie od godz. 14:00 do 20:00.
Przypomnijmy, że władze komunistyczne już w nocy z 12 na 13 grudnia dokonały zatrzymania i internowania działaczy opozycji i Solidarności. W sumie w ośrodkach internowania umieszczono około 5 tysięcy osób. Z kolei w niedzielę 13 grudnia 1981 roku o godz. 6:00 rano, Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.
W operacji milicyjno - wojskowej wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy i milicjantów, czołgi, wozy bojowe oraz innego rodzaju siły i sprzęt, mający na celu zaprowadzanie stanu wojennego na terenie Polski. Operację stanu wojennego planowano w Polsce od wielu miesięcy. Generał Wojciech Jaruzelski był w stałym kontakcie z sowieckimi przywódcami i dowódcami wojskowymi. Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego została zaakceptowana 5 grudnia 1981 roku przez Biuro Polityczne KC PZPR. Z kolei w nocy z 8 na 9 grudnia 1981 roku w trakcie spotkania z przebywającym w Warszawie marszałkiem Wiktorem Kulikowem, gen. Jaruzelski poinformował go o planowanych działaniach w Polsce związanych z wprowadzeniem stanu wojennego.
Do dziś jedną z niewyjaśnionych spraw związanych ze stanem wojennym w Polsce jest jego faktyczna liczba ofiar. Przedstawiane listy ofiar liczą od kilkudziesięciu do ponad stu osób. Warto również podkreślić, że nieznana pozostaje także liczba osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa czy też podczas demonstracji ulicznych.
Jedną z największych tragedii stanu wojennego była pacyfikacji Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach, gdzie strajkowało ok. 3 tys.górników. 16 grudnia 1981 roku doszło do masakry górników strajkujących przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. Podczas pacyfikacji siłami milicji oraz wojska i w wyniku strzałów Plutonu Specjalnego ZOMO zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych. Najmłodszy z zabitych górników miał zaledwie 19 lat.
Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a odwołano go dopiero 22 lipca 1983 roku.
Dziadek do orzechów

kierownictwo muzyczne, dyrygent: Maciej Tomasiewicz
kierownictwo muzyczne premiery: Tadeusz Serafin
inscenizacja i choreografia: Henryk Konwiński
scenografia: Ryszard Kaja
kierownictwo baletu: Grzegorz Pajdzik
kierownictwo chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda
Balet w 2 aktach
Czas trwania:2 godz. – 1 przerwa
AKT I
Wieczór wigilijny Bożego Narodzenia. Dzieci pana radcy, Klara i Fred, z niecierpliwością oczekują prezentów, jakie pod choinką przygotowali dla nich rodzice.
Zjawiają się oczekiwani goście – ciocie i wujkowie ze swoimi dziećmi: także zalotna kuzynka, urocze bliźniaczki, kuzyni. Lecz oto zjawia się jeszcze jeden gość – ojciec chrzestny Klary, pan Drosselmajer. Ilekroć przychodzi, przynosi zawsze niezwykłe niespodzianki. Zadziwia także gości magicznymi sztuczkami. Potrafi też – co nie udaje się Niani – ujarzmić rozbrykaną gromadkę dzieci.
Zaciekawienie budzi tajemniczy prezent, jaki od ojca chrzestnego otrzymała Klara. Okazuje się nim być mało urodziwa figurka Dziadka do orzechów. Tylko mała Klara wierzy, że dar od ojca chrzestnego jest – jak zawsze – darem niezwyczajnym.
Już późno. Czas kończyć tańce i zabawy. Goście żegnają gościnnych gospodarzy i opuszczają ich dom. Do pustego pokoju wraca Klara, aby jeszcze raz spojrzeć na pozostawionego pod choinką Dziadka do orzechów.
Wybija północ. Nagle z kątów wybiegają myszy, otaczają Klarę i chcą jej odebrać Dziadka do orzechów.
Ale oto staje się czar: choinka rośnie, olbrzymieje, a mała Klara staje się duża, piękną panną. Niepozorna zabawka, jaką był Dziadek do orzechów, staje się obrońcą Klary.
W tym momencie zjawia się Myszerej – król myszy i uzyskuje przewagę . W odpowiedzi Dziadek do orzechów przywołuje na pomoc gwardię ołowianych żołnierzyków.
Trwa bitwa myszy z żołnierzykami, toczy się pojedynek Myszereja z Dziadkiem do orzechów. Wreszcie obaj, poranieni i wyczerpani, padają.
Pojawia się znów ojciec chrzestny, który przemienia mechanicznego Dziadka do orzechów w pięknego księcia.
I oto poprzez śnieżną zamieć, Klara i Książę w lśniącej choinkowej bombce za sprawą czarów Drosselmajera ulatują ku górze.
AKT II
Klara i Książę w czarodziejskiej, baśniowej przestrzeni, spotykają różne postacie. A to hiszpańską piękność z torreadorem, tajemniczą karawanę z pustynnej Arabii, zabawnych Chińczyków. Bawi ich scena, gdzie wokół samowara wirują Rosjanie. Pojawiają się też smutny Pierot z Arlekinami i przekorne Kolombiny. Tańczą dla nich i z nimi kwiaty.
W pełni niezwykłej zabawy ojciec chrzestny przeprowadza Klarę na powrót do jej pokoju.
Gdzie była? Co się wydarzyło? Bo oto pod choinką czeka na małą Klarę drewniany Dziadek do orzechów.
Czyżby to był tylko sen?
Obsada
Balet, Chór żeński, Orkiestra Opery Śląskiej oraz Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu pod dyrekcją Piotra Wacławika
DROSELMAJER
Paweł Popielecki
KLARA
Clara Ushizaka
DZIADEK-KSIĄŻE
Maciej Pletnia
MATKA
Aleksandra Lach
OJCIEC
Rhaphael Jaegar Molenaar
BABCIA
Sylwia Kubacka-Werner
DZIADEK
Patryk Nowacki
NIANIA
Jolanta Wyszkowska
PIĘKNA
Weronika Tymoszczuk
BLIŹNIACZKI
Sara Guarnieri,
Elen Martausova
LALKI
Monika Niedźwiecka,
Martyna Wiśniewska
ŻOŁNIERZYK
Alberto Pecetto
KRÓL MYSZY
Karol Pluszczewicz
ŚNIEŻYNKA
Mitsuki Noda
TANIEC HISZPAŃSKI
Katarzyna Nalepa,
Douglas De Oliveira Ferreira
TANIEC WSCHODNI
Dominika Woszek
TANIEC CHIŃSKI
Martyna Wiśniewska
TANIEC ROSYJSKI
Karol Pluszczewicz
PIERROT
Karl Picuira de Pimodan
KWIAT
Ai Okuno
Balet, Chór żeński, Orkiestra Opery Śląskiej oraz Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza
DROSELMAJER
Paweł Popielecki
KLARA
Clara Ushizaka
DZIADEK-KSIĄŻE
Maciej Pletnia
MATKA
Aleksandra Lach
OJCIEC
Rhaphael Jaegar Molenaar
BABCIA
Sylwia Kubacka-Werner
DZIADEK
Patryk Nowacki
NIANIA
Jolanta Wyszkowska
PIĘKNA
Weronika Tymoszczuk
BLIŹNIACZKI
Sara Guarnieri,
Elen Martausova
LALKI
Monika Niedźwiecka,
Martyna Wiśniewska
ŻOŁNIERZYK
Alberto Pecetto
KRÓL MYSZY
Karol Pluszczewicz
ŚNIEŻYNKA
Mitsuki Noda
TANIEC HISZPAŃSKI
Katarzyna Nalepa,
Douglas De Oliveira Ferreira
TANIEC WSCHODNI
Dominika Woszek
TANIEC CHIŃSKI
Martyna Wiśniewska
TANIEC ROSYJSKI
Karol Pluszczewicz
PIERROT
Karl Picuira de Pimodan
KWIAT
Ai Okuno
Dr Michał Szostak na największych organach Riegera w Bytomiu

Michał Szostak - doktor sztuk muzycznych, pierwszy w Polsce certyfikowany członek Królewskiego Towarzystwa Organistów pod honorowym patronatem Jej Wysokości Królowej Elżbiety II, po raz pierwszy zagra koncert w Bytomiu i to na największych organach zbudowanych przez firmę Rieger w tym bardzo bogatym pod względem instrumentów mieście Finałowa prezentacja projektu "Bytomski Kolektyw Śpiewaczy" odbędzie się 5 grudnia o 18:00 w Lokalu w Bytomiu. Podczas projektu wykonane zostaną pieśni z obszaru Polesia polskiego, ukraińskiego oraz białoruskiego. Archaiczne pieśni wielogłosowe staną się narzędziem do zbudowania uniwersalnej narracji o losach kobiet.
Bytomski Kolektyw Śpiewaczy
BCKino - Powrót do tamtych dni

10-16.12.2021 – „Powrót do tamtych dni” – dramat Polska, 2021; reż.: Konrad Aksinowicz; obsada: Maciej Stuhr, Weronika Książkiewicz, Katarzyna Warnke; czas trwania: 105 min. (Kino Świat - Kinoplex-Silesia). Lata 90-te, na wrocławskie osiedle wraca do żony i syna mąż, który wyemigrował do USA. Szczęście rodziny nie trwa jednak długo z powodu obsesji mężczyzny.
Godz. seansów:
10.12.2021, godz. 19.30
11-12.12.2021, godz. 19.45
13-16.12.2021, godz. 19.30