• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 26.06.2021

Ruszył Bytomski Budżet Obywatelski

Kategoria: Miasto
Data: 2021-05-04 - 2021-10-25
Miasto / 2021-05-04

Ponad 5,2 mln zł przeznaczonych na realizację budżetu partycypacyjnego, czeka na projekty bytomian. Startuje Bytomski Budżet Obywatelski. Nabór wniosków potrwa od 4 maja do 25 czerwca, a głosowanie zaplanowane zostało na jesień. W sprawnym przygotowaniu wniosku i przejściu krok po kroku przez procedurę #BO_Bytom pomoże nam w tym roku nowe wirtualne narzędzie: bo.bytom.pl.

,,Szycie toreb z motywem etno”

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2021-06-26
Godzina: 10:00
Muzeum Górnośląskie / 2021-06-26

,,Szycie toreb z motywem etno” - warsztaty szycia i zdobienia toreb, prowadzi Aleksandra Malczyk. Centrum Edukacji, pl. J. III Sobieskiego 2. Obowiązują zapisy.

Kolejny dzień otwarty schronu w Miechowicach

Miejsce: Schron Miechowice, ul. Kasztanowa, Bytom - Miechowice
Kategoria: Historia
Data: 2021-06-26
Godzina: 12:00
Historia / 2021-06-26

Na początku czerwca, po długiej przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa, podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach został ponownie otwarty. Miłośnicy militariów i historii mogli zobaczyć nowe wystawy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, dlatego też członkowie Stowarzyszenia Pro Fortalicium po raz kolejny otworzą podziemny schron w czerwcu. Tym razem w sobotę, 26 czerwca. Zapraszamy od godz. 12.00 do 20.00.

Schron Miechowice

W miechowickim schronie istnieje Izba Pamięci, która poświęcona jest wydarzeniom stycznia 1945 roku. Wówczas żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się morderstw, rabunków i gwałtów na ludności Miechowic. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach. Oprócz wystawy poświęconej m.in.: Tragedii Miechowickiej, znajdują się tu ekspozycje dotyczące Tragedii Górnośląskiej, a także informacje o walkach o Górny Śląsk w 1945 roku. Wśród wystaw będzie aż jedenaście nowych ekspozycji. Autorami wystaw są m.in. Andrzej Habraszka, Maciej Bartków, Roland Skubała, Piotr Orzeł, Sebastian Markiel, Andrzej Sitarz oraz Adam Pawełczyk.

Jakie atrakcję czekają zwiedzających?

Schron w Miechowicach dla pasjonatów historii i militariów to jedna z największych atrakcji w regionie. Dzięki wsparciu władz miasta najpierw zakupiono sprzęt audiowizualny, który przekazano w użyczenie Stowarzyszeniu Pro Fortalicium, a następnie powstało nagranie prezentujące walki o Miechowice w języku niemieckim i angielskim. Dzięki wsparciu miasta, które zakupiło nowy sprzęt audiowizualny, nagranie towarzyszące zwiedzającym podziemny schron jest odtwarzane w systemie dolby surround. Na potrzeby lepszego nagłośnienia i oświetlenia zakupiono między innymi: nowe głośniki, komputer sterujący systemem dolby surround, ramki multimedialne, mikrofony oraz oświetlenie ledowe. Warto dodać, że dzięki nowemu sprzętowi nagranie, którego celem jest przedstawienie historii walk o Miechowice, jeszcze bardziej oddaje to, co działo się w tej miejscowości ponad 70. lat temu.

 

Z uwagi na wciąż obowiązuje obostrzenia sanitarne jednorazowo do podziemnego schronu będzie mogło wejść 12 osób. Z uwagi na brak możliwości dystansowania osoby zwiedzające przed wejściem do schronu muszą mieć założone maseczki. Przerwa pomiędzy grupami - około 10 minut - przeznaczona jest na wietrzenie schronu oraz dezynfekcję uchwytów, poręczy itp. miejsc dotykanych przez zwiedzających.

BCKino - Niepamięć

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2021-06-26
Godzina: 16:45:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2021-06-26

25-27.05 – 16.45 i 18.30 i 28.05-01.07 – 18.30 "Niepamięć" - komediodramat, Grecja/Polska/Słowenia, 2020, reż.: Christos Nikou; obsada: Aris Servetalis, Sofia Georgovassili, czas trwania: 90 minut (SNH). Po pandemii powodującej amnezję mężczyzna zostaje zapisany do programu rehabilitacyjnego, który ma pomóc pacjentom zbudować nowe tożsamości.

Sól ziemi czarnej

Gramy po raz: 3
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2021-06-26
Godzina: 18:00
Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Michał Spisak, Michał Kondracki, Stefan Kisielewski, Bolesław Szabelski 
Premiera: 19 czerwca 2021 r.

Muzyka:  Wojciech Kilar,  Henryk Mikołaj Górecki, Michał Spisak, Michał Kondracki, Stefan Kisielewski, Bolesław Szabelski 

 

kierownictwo muzyczne: Maciej Tomasiewicz

reżyseria i choreografia: Artur Żymełka

scenografia: Martyna Kander

kostiumy: Małgorzata Słoniowska

wizualizacje: Jagoda Chalcińska

realizacja świateł: Karolina Gębska

współpraca muzyczna: Jan Stańczyk

kierownictwo baletu: Grzegorz Pajdzik

kierownictwo chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda

asystent choreografa: Anna Kmiecik-Sokalla

asystent reżysera: Bernadeta Maćkowiak

pedagog baletu: Kazimierz Cieśla

inspektor baletu: Ewa Czampiel- Matura

pianista baletu: Natalia Myślewicz

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”

   

Wydarzenia

20 czerwca 2021, Niedziela
Godzina: 18:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Gramy po raz: 2

Kup bilet
26 czerwca 2021, Sobota
Godzina: 18:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Gramy po raz: 3

Kup bilet
27 czerwca 2021, Niedziela
Godzina: 18:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Gramy po raz: 4

Kup bilet
Zobacz wszystkie

OBSADA

Matka/ Kobieta w szarości – Mitsuki Noda/Ai Okuno

Kobieta w czerwieni – Michalina Drozdowska/ Monika Latusek 

Sanitariuszka/Kobieta w bieli –Ai  Okuno/ Michalina Drozdowska

Mężczyzna w czerni- Douglas de Oliveira Ferreira/Keisuke Sakai

Gabriel Basista, najmłodszy brat – Karl Picuira-de Pimodan/Karol Pluszczewicz

Porucznik Stefan Sowiński – Keisuke Sakai/ Karol Pluszczewicz

Kobiety w czerni – Ellen Bremer, Dominika Woszek/ Christina Janusz, Małgorzata Timofiejew

Ojciec – Paweł Kranz

Kobieta w żółtym-  Kurara Ushizaka/Monika Latusek

Zespół: Bremer Ellen, Drozdowska Michalina,  Guarnieri Sara, Thais Henrique Rocha Thais, Janusz Christina, Kmiecik – Sokalla Anna, Kranz Paweł,  Kubacka- Werner Sylwia, Lach Aleksandra, Latusek Monika, Liszczyk Maja, Nalepa Katarzyna, Noda Mitsuki, Nowacki Patryk, Ai Okuno, Picuira –de Pimodan Karl, Pluszczewicz Karol, Sakai Keisuke, Szczygieł Krzysztof, Timofiejew Małgorzata, Ushizaka Kurara, Woszek Dominika

Sopran: Gabriela Gołaszewska, Ewelina Szybilska

Balet, Chór i Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza

Spektakl baletowy „Sól ziemi czarnej” na kanwie filmu Kazimierza Kutza o tym samym tytule, w reżyserii i choreografii Artura Żymełki.

Film Kutza odnosi się do ważnych wydarzeń w historii Polski - powstań śląskich, toczonych w momencie formowania się Państwa Polskiego. Ich znaczenie tak w chwili premiery filmu w 1969 roku, jak i dziś, jest w szerokiej świadomości Polaków marginalizowane. Dlatego ważnym jest, by współczesna sztuka ponownie odniosła się do patriotycznych wystąpień ludności śląskiej, przelewającej przed 100 laty krew za przynależność do Polski.

Sceniczne przetworzenie filmu z pietyzmem odnosi się do pierwowzoru, uwypukla charakterystyczne dla Śląska siłę tradycji, więzów rodzinnych, stanowczość charakterów i głębię poczucia regionalnej tożsamości. W obliczu 100 rocznicy Powstań Śląskich stworzenie spektaklu opartego na ikonie polskiej filmografii staje się zasadne dla upamiętnienia obrazu Kutza i historii.

Nowoczesny spektakl jest okazaniem szacunku minionym bohaterom oraz szansą na przywrócenie pamięci powstań i polskiej historii kolejnym pokoleniom.

Muzyka:

Wojciech Kilar - Ricordanza
Wojciech Kilar - II Koncert fortepianowy
Wojciech Kilar - Generique
Wojciech Kilar - Prolog z filmu Sól Ziemi Czarnej 
Wojciech Kilar - Preludium chorałowe
Wojciech Kilar - Marsz kawalerii z filmu Kronika wypadków miłosnych 

Henryk Mikołaj Górecki - II Kwartet smyczkowy „Quasi una fantasia”
Henryk Mikołaj Górecki – Trzy utwory w dawnym stylu
Henryk Mikołaj Górecki - III Symfonia 
Henryk Mikołaj Górecki - IV Symfonia „Tansman epizody"
Henryk Mikołaj Górecki - Totus Tuus

Michał Spisak – Trzy Miniatury 

Michał Kondracki - Żołnierze

Stefan Kisielewski - Walczyki wiejskie
Stefan Kisielewski - Polki śląskie

Bolesław Szabelski – IV Symfonia 

 

 

BCKino - Niepamięć

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2021-06-26
Godzina: 18:30:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2021-06-26

25-27.05 – 16.45 i 18.30 i 28.05-01.07 – 18.30 "Niepamięć" - komediodramat, Grecja/Polska/Słowenia, 2020, reż.: Christos Nikou; obsada: Aris Servetalis, Sofia Georgovassili, czas trwania: 90 minut (SNH). Po pandemii powodującej amnezję mężczyzna zostaje zapisany do programu rehabilitacyjnego, który ma pomóc pacjentom zbudować nowe tożsamości.

BCKino - W jak morderstwo

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2021-06-26
Godzina: 19:00:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2021-06-26

25.06-01.07 – godz.19.00 - „W jak morderstwo” - komedia kryminalna, Polska 2021, reż. Piotr Mularuk; obsada: Paweł Domagała, Piotr Adamczyk, Dorota Segda, czas trwania: 105 minut. (Next-Film). Spokojną Podkową Leśną wstrząsa morderstwo. Ciało ofiary, młodej kobiety, znajduje Magda, gospodyni domowa i nałogowa czytelniczka kryminałów. Policyjne śledztwo prowadzi komisarz Jacek Sikora. Niestety, brak mu zmysłu rasowego detektywa – ten ma Magda. Kiedy okazuje się, że ofiara miała na szyi wisiorek w kształcie litery "W", należący do dawno zaginionej przyjaciółki Magdy, kobieta postanawia wyjaśnić tę sprawę na własną rękę.

 
do góry