Zmieniamy organizację ruchu przy ul. Miarki - zaproszenie na spotkanie
18 Sierpnia 2021W jaki sposób poprawić bezpieczeństwo ul. Miarki w Bytomiu? Jak stworzyć w Śródmieściu przestrzeń życzliwą zarówno dla pieszych, pasażerów komunikacji miejskiej, rowerzystów, jak i kierowców? Jak będzie wyglądała tymczasowa organizacja ruchu przy ul. Miarki? Zapraszamy mieszkańców do udziału w spotkaniu, w trakcie którego przedstawimy szczegóły zmian, jakie zostaną wprowadzone od września przy ul. Miarki.
- Podczas czerwcowych konsultacji społecznych mieszkańcy ulicy Miarki wskazywali, że ulica, przy której mieszkają nie jest bezpieczną przestrzenią. Skarżyli się na hałas, pędzące pojazdy, brak poczucia bezpieczeństwa podczas przekraczania przejść dla pieszych, brak zieleni. Wsłuchaliśmy się w ten głos i wraz z ekspertami z obszaru całej Metropolii przygotowaliśmy zmianę organizacji ruchu, która zostanie wprowadzona testowo we wrześniu. Podczas spotkania 23 sierpnia chcemy zaprezentować mieszkańcom przygotowane rozwiązania. Zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.
Spotkanie z mieszkańcami odbędzie się w poniedziałek 23 sierpnia o godz. 16.30 w Centrum Integracji Społecznej przy ul. Miarki 10. W spotkaniu wezmą udział: prezydent Mariusz Wołosz, przedstawiciele Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów oraz uczestnicy Metropolitarnej Szkoły Prototypowania, których mieszkańcy ul. Miarki mieli okazję poznać w trakcie prowadzonych w czerwcu konsultacji społecznych.
Efekt prac Metropolitarnej Szkoły Prototypowania
Projekt zmian na ulicy Miarki opracował zespół Metropolitalnej Szkoły Prototypowania prowadzonej przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. W czerwcu zespół z udziałem specjalistów zajmujących się inżynierią ruchu, transportem publicznym, urbanistyką, rewitalizacją, inwestycjami oraz partycypacją z Bytomia, Rudy Śląskiej, Gliwic, Dąbrowy Górniczej, Sosnowiec oraz Tychów, przeprowadził szerokie konsultacje i badania ruchu przy ul. Miarki.
Badania natężenia i struktury rodzajowej ruchu oraz prędkości pojazdów poruszających się ul. Miarki wykazały, że średnia prędkość zdecydowanej większości pojazdów jest za wysoka. Sprzyja temu szerokość jezdni, która nie skłania kierowców do zdjęcia nogi z gazu. Codziennie ul. Miarki przemierza średnio 14 tys. pojazdów, czyli prawie ponaddwukrotnie więcej pojazdów niż porusza się al. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Kierowcy wybierają zatem śródmiejską drogę, zamiast obwodnicy, która pozwala bezpiecznie ominąć centrum.
Pomiary akustyczne wykazały, że we wnętrzach mieszkań położonych w kamienicach stojących przy ul. Miarki dochodzi do znacznego przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu. Ma na to wpływ duży odsetek pojazdów ciężarowych, dostawczych i autobusów jadących ul. Miarki - średnio śródmiejską arterię pokonuje 1 większy pojazd na minutę!
Diagnoza dotycząca parkowania przy ul. Miarki również nie napawa optymizmem. Poza strefą płatnego parkowania, w obszarze o charakterze mieszkaniowym, 1/4 pojazdów zaparkowana jest nieprawidłowo - przede wszystkim na chodnikach, co ogranicza swobodę pieszego przemieszczania się.
Zespół szkoły prototypowania przeprowadził też 110 wywiadów swobodnych z mieszkańcami i użytkownikami ulicy Miarki. W trakcie rozmów, mieszkańcy wypunktowali liczne mankamenty ul. Miarki. Większość respondentów podnosiła przede wszystkim konieczność podniesienia bezpieczeństwa pieszych. W drugiej kolejności mieszkańcy wskazywali na uciążliwy hałas, niską estetykę, brak zieleni, problemy z parkowaniem i brak przestrzeni rekreacyjnej przy ul. Miarki.
O ul. Miarki podczas Miast Idei
O zmianach przy ul. Miarki będziemy rozmawiać także podczas spotkania z cyklu Miasta Idei organizowanego przez redakcję "Gazety Wyborczej" we współpracy z Miastem Bytom. Podczas warsztatów oraz debaty poruszone zostaną kwestie związane z rewitalizacją Śródmieścia Bytomia, zmianami organizacji ruchu w centrum miasta, tworzeniem parków kieszonkowych i wtrętów zieleni w ścisłym centrum Bytomia.
Warsztaty z cyklu Miast Idei odbędą się 24 sierpnia o godz. 16.30 w Centrum Integracji Społecznej (ul. Karola Miarki 10). Będzie to dwugodzinne spotkanie z mieszkańcami, poświęcone tematyce dalszych zmian w centrum Bytomia. Aby wziąć w nich udział prosimy o zapisy (email: przemyslaw.jedlecki@agora.pl). Ze względu na obostrzenia sanitarne, liczba miejsc jest ograniczona do 15 - liczy się kolejność zgłoszeń.
Po warsztatach, 24 sierpnia o godz. 18.15, odbędzie się debata ekspercka na temat zmian dotyczących poruszania się w miastach. Gośćmi będą: Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia, Magdalena Mika z Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej, Paweł Jaworski, urbanista oraz Marcin Domański z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia z cyklu Miasta Idei znajdują się w wydarzeniu w portalu społecznościowym Facebook.
Podobne wiadomości:
- Milonga przy ul. Miarki 2024-10-15
- Dojeżdżasz do posesji na ul. Dworcowej? Pamiętaj o przedłużeniu zaświadczenia na wjazd 2024-10-08
- Uwaga kierowcy! Ulice Tarnogórska i Morcinka będą jednokierunkowe 2024-09-30
- W sobotę nie będzie możliwości przejechania pod wiaduktem nad ul. Chorzowską 2024-06-20
- Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji ruchu w związku ze Świętem Konstytucji 3 Maja 2024-05-02
- Zmiana organizacji ruchu na ul. Józefczaka 2023-12-27
- W niedzielne popołudnie 12 listopada przejedziemy już ulicą Piekarską i Sądową 2023-11-10
- Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji ruchu w związku ze Świętem Niepodległości 11 listopada 2023-11-08
- Dworcowa po rewitalizacji. Od 16 października zaczną obowiązywać nowe zasady wjazdu na główny deptak miasta 2023-09-14
- Dworcowa po rewitalizacji - zapraszamy zarządców i przedsiębiorców na spotkanie 2023-09-06