• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Zmiana czasu na letni już z soboty na niedzielę. Godzinę (..)

Zmiana czasu na letni już z soboty na niedzielę. Godzinę krócej śpimy!

26 Marca 2022

Pod koniec marca przestawiamy zegarki, a wskazówki zmieniają położenie z godz. 2:00 na 3:00, co oznacza, że przechodzimy z czasu zimowego na czas letni. Kiedy dokładnie następuje zmiana czasu? Reguluje to prawo, a zgodnie z nim jest to ostatnia niedziela marca, która wypada w 2022 roku 27 marca. Tak więc w nocy z soboty /26 marca/ na niedzielę /27 marca/ przestawimy zegarki z godz. 2:00 na godz. 3:00, co oznacza, że będziemy spać o godzinę krócej.

Zmiana czasu na letni już z soboty na niedzielę. Godzinę krócej śpimy!

Dlaczego zmieniamy czas?

Zmiana czasu polegająca na wprowadzeniu i odwołaniu czasu letniego obowiązuje w około 70 krajach na całym świecie. Chodzi o możliwość skorzystania jak najdłużej ze światła dziennego w danym okresie. Kwestię tę reguluje Dyrektywa 2000/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 19 stycznia 2001 roku w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego. Zgodnie z nią czas letni wprowadza się w ostatnią niedzielę marca, a jego odwołanie następuje w ostatnią niedzielę października. Jesienią czas lokalny przesuwany jest godzinę do tyłu.

Po raz pierwszy zmieniono czas w 1916 roku

Warto dodać, że początek historii wprowadzania czasu letniego przypada na okres I wojny światowej, kiedy to Niemcy zaczęli stosować zmiany czasu. Dokładnie pierwsza zmiana nastąpiła 30 kwietnia 1916 roku.

Kolejnym państwem, które wprowadziło zmianę czasu była Wielkiej Brytania, a następnie zmianę tę wprowadzono w większości krajów europejskich. W Rosji przejście na czas letni wprowadzono w 1917 roku, a Stany Zjednoczone pierwszy raz wprowadziły letni czas w 1918 roku, a potem ponownie podczas II wojny światowej.

W Polsce pierwsze zmiany czasu były wprowadzane w okresie między I a II wojną światową, potem podczas okupacji hitlerowskiej, a następnie w latach 1946-1949, 1957-1964 oraz od roku 1977 do chwili obecnej.

Wprowadzanie czasu letniego, a następnie jego odwoływanie, stosuje się obecnie w około 70 krajach na całym świecie (w tym w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Australii).

Podobne wiadomości:

do góry