Żeglarstwo jest ich pasją
12 Listopada 2021Mimo że są niepełnosprawni, nie poddają się i realizują swoje marzenia. A jednym z największych marzeń jest żeglarstwo, któremu poświęcają swój wolny czas. 8 listopada w restauracji „Świetlik” w Bytomiu-Stroszku w ramach eventu „Tradycje żeglarstwa i żeglarstwa osób niepełnosprawnych na Śląsku” zainaugurowano obchody 15-lecia Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych.
Podczas poniedziałkowego, 8 listopada spotkania zaprezentowano i omówiono nie tylko dokonania Stowarzyszenia, ale przypomniano jego historię i tradycję żeglarstwa polskiego na Śląsku, jak również doszło do spotkania z reprezentantami żeglarskiej kadry narodowej osób niepełnosprawnych, wśród których była Olga Górnaś - Grudzień, wielokrotna mistrzyni Europy i tegoroczna wicemistrzyni świata. W trakcie uroczystości z okazji 15-lecia istnienia Stowarzyszenia, prezes - Ewa Nazarowska otrzymała Honorową Odznakę Osoby Zasłużonej dla Żeglarstwa Śląskiego przyznawaną przez Śląski Związek Żeglarski. Laureatka wyróżnienia od ponad 30 lat zajmuje się organizacją żeglarstwa osób niepełnosprawnych, kilka razy zdobyła mistrzostwo Polski w żeglarstwie regatowym oraz działa aktywnie na rzecz osób niepełnosprawnych. Ewa Nazarowska jest emerytowanym pracownikiem Urzędu Miejskiego i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu.
Warto dodać, że na ręce prezes Ewy Nazarowskiej, senator RP Marek Plura przekazał Medal Senatu RP z okazji 15-lecia działalności Stowarzyszenia, zaś w imieniu władz miasta Bytomia gratulacje z okazji jubileuszu złożyli przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu Mariusz Janas oraz Sekretarz Miasta Mirosław Luks.
Stowarzyszenie Żeglarzy Niepełnosprawnych to organizacja zrzeszająca pasjonatów żeglarstwa, ludzi niepełnosprawnych, którzy na przekór wszystkiemu starają się korzystać z uroków życia. Członkowie Stowarzyszenia nie tylko żeglują, bawiąc się, ale również integrują, pomagają i promują ideę żeglarstwa wśród miłośników tego pięknego wodnego sportu. Warto dodać, że Stowarzyszenie Żeglarzy Niepełnosprawnych organizuje także spotkania i imprezy promujący żeglarstwo, regaty oraz rejsy turystyczne po jeziorach i morzach. Warto dodać, że misją Stowarzyszenia jest stwarzanie możliwości uprawiania żeglarstwa osobom niepełnosprawnym. Są wśród nich żeglarze niepełnosprawni z wieloletnim stażem oraz osoby, które dopiero zdobywają pierwsze szlify żeglarskie.
Członkowie Stowarzyszenia zajmują czołowe miejsca w regatach krajowych i zagranicznych. Kilkoro z nich jest w składzie Żeglarskiej Kadry Narodowej Osób Niepełnosprawnych, a jedna z nich Olga Górnaś-Grudzień w 2021 roku została wicemistrzynią świata w Regatach osób niepełnosprawnych w Palermo.
Siedziba Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych w Bytomiu znajduje się w Bytomiu-Stroszku przy ul. Tetmajera 2.
Wydarzenie zostało dofinansowane przez Narodowy Fundusz Wolności w ramach programu NOWEFIO 2021-2023 oraz przez Śląski Związek Żeglarski, a wśród uczestników poniedziałkowego spotkania byli nie tylko niepełnosprawni żeglarze, którzy są członkami Stowarzyszenia, ale również przedstawiciele władz Bytomia, senator RP Marek Plura, Prezes Śląskiego Związku Żeglarskiego - Radosław Śląski oraz przedstawiciele bytomskich organizacji pozarządowych.