• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Zakończyła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. (..)

Zakończyła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Gdzie chcą się uczyć młodzi bytomianie?

22 Sierpnia 2024

Znamy już wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Na ponad 600 miejsc czekających na uczniów klas pierwszych w bytomskich szkołach średnich, zakwalifikowało się 558 uczniów z czego większość potwierdziła już wolę nauki w wybranej placówce.

Gmach IV LO im. Bolesława Chrobrego

W zestawieniu zbiorczym dotyczącym przyjęcia uczniów do klas I szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025, wyraźnie widać, jak znacząco zmniejszyła się liczba uczniów. To efekt wprowadzonych w ostatnich latach reform oświatowych.

– Rocznik, który od nowego roku szkolnego rozpocznie naukę w szkołach średnich to ten, który został zmniejszony w związku z powrotem sześciolatków do przedszkoli. Niepokojący jest też fakt ujemnego przyrostu naturalnego – mówi Mariusz Fiszer, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji.

617 miejsc w bytomskich szkołach

We wszystkich bytomskich szkołach przygotowanych zostało dla uczniów 617 miejsc. I tak w bytomskich liceach ogólnokształcących uczyć się będzie 230 uczniów.

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia otwarte zostaną trzy klasy pierwsze. Absolwenci najczęściej wybierali profil politechniczny, przyrodniczy i geograficzno- językowy. Jeden oddział ogólny połączony z edukacją teatralną powstanie w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego.

W „Sikoraku”, czyli IV Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego otwarte zostaną dwie klasy pierwsze. W Państwowych Szkołach Budownictwa – Zespole Szkół powstanie jedna klasa o profilu wojskowym i architektoniczno-projektowym.

W V Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego im. Kamili Skolimowskiej utworzony zostanie jeden oddział, podobnie jak w Zespole Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących, gdzie utworzona zostanie klasa o profilu policyjno-mundurowym i psychologii społecznej.

Zainteresowanie szkołami technicznymi

Tegoroczne zestawienie rekrutacyjne do szkół ponadpodstawowych pokazuje, że na topie wciąż są kierunki techniczne. We wszystkich bytomskich technikach będzie się uczyć łącznie 184 uczniów. W Zespole Szkół Technicznych od września działać będą dwie pierwsze klasy. Połowa z nich wybrała klasę o profilu technik informatyk.

Podobnie jak w ZST, dwie pierwsze klasy utworzone zostaną w Zespole Szkół Mechaniczno -Elektronicznych (klasy o profilu technik pojazdów samochodowych i technik transportu drogowego).

Po jednym oddziale otwarte zostanie w Zespole Szkół Gastronomiczno- Hotelarskich (klasa o profilu technik hotelarstwa i technik żywienia i usług gastronomicznych), w Technikum nr 4 (klasa technik lotniskowych służb operacyjnych i technik grafiki i poligrafii cyfrowej) oraz w Państwowych Szkołach Budownictwa  (klasa technik budownictwa i technik architektury krajobrazu).

Szkoły branżowe – czas na fachowców

Nie słabnie zainteresowanie młodych nauką w szkołach branżowych. W nowym roku szkolnym do pierwszych klasach uczęszczać będzie 144 uczniów. W Zespole Szkół Usługowo- Rzemieślniczych powstaną trzy lub cztery oddziały o profilach: wielozawodowym, fryzjerskim czy handlowym.

Dwa oddziały utworzone zostaną w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektronicznych, gdzie uczyć się będą przyszli kierowcy, mechanicy i elektromechanicy.  W Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskim utworzony zostanie jeden oddział dla uczniów, którzy wybrali kształcenie w zawodzie cukiernika i kucharza. 

do góry