• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Z Żabich Dołów znikają śmieci

Z Żabich Dołów znikają śmieci

23 Marca 2024

Trwa kolejna akcja sprzątania Żabich Dołów. Bytomianie przemierzają zielone tereny zespołu przyrodniczo-krajobrazowego, aby zebrać porzucone tam nielegalnie śmieci, które zostaną następnie wywiezione. Do akcji włączyli się oprócz mieszkańców i społeczników, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, zastępcy prezydenta Bytomia, przewodniczący Rady Miejskiej, radni Rady Miejskiej w Bytomiu oraz senator RP Halina Bieda i Jacek Brzezinka, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Akcja potrwa dzisiaj do późnych godzin popołudniowych.

Z Żabich Dołów znikają śmieci

Kolejna wspólna akcja. Razem zadbajmy o Żabie Doły

Akcję sprzątania Żabich Dołów po raz kolejny organizują wspólnie z naszym miastem oraz firmą Storm Gray Unit Sp. z o.o., Fundacja TeamExtreme SGU i Waste World Sp. z o.o. Dzięki wspólnej akcji społecznicy, przedsiębiorcy, władze miasta oraz mieszkańcy sprzątają jeden z najpiękniejszych zielonych terenów w naszym mieście. Podobną akcję miasto zorganizowało m.in. w czerwcu 2023 roku.

Cały obszar Żabich Dołów został podzielony na kilka sektorów, w których poszczególne grupy porządkują dany teren. Podobnie jak podczas poprzednich akcji ekipa SGU zapewniła logistykę i niezbędny sprzęt. Z kolei zapewnieniem uczestnikom worków, rękawiczek i środków higienicznych zajął się Urząd Miejski w Bytomiu. Zebrane podczas akcji odpady odbierze z kolei za darmo firma Waste World Sp. z o.o. z Bytomia. Warto dodać, że akcja sprzątania Żabich Dołów trwa od piątku 22 marca.

Po pracy grill i ciepła herbata

W miejscu zbiórki, podobnie jak podczas poprzedniej akcji sprzątania Żabich Dołów, będzie można odpocząć, zjeść i porozmawiać. Na koniec akcji inicjatorzy planują ognisko oraz poczęstunek z kiełbaską i ciepłą herbatą.

Wspólna akcja sprzątania Żabich Dołów

Żabie Doły. Siedlisko chronionych ptaków

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły został utworzony na mocy rozporządzenia Nr 23/97 Wojewody Katowickiego z dnia 6 lutego 1997 roku. Zespół zajmuje obszar około 226,24 ha, który obejmuje nieużytki, grunty rolne, zbiorniki wodne i hałdy usytuowane na pograniczu Bytomia (44,48 ha) i Chorzowa (181,76 ha). Pierwotny krajobraz na obszarze Żabich Dołów został prawie całkowicie zmieniony przez działalność człowieka.

W Żabich Dołach zaobserwowano sporo gatunków ptaków przelotnych; m.in. takich jak: nur czarnoszyi, perkoz rogaty, uhla, płatkonóg szydłodzioby, mewa żółtonoga, podróżniczek i wąsatka. W ciągu roku kolejno można na tych terenach spotkać również kaczkę krzyżówkę, łyskę, sieweczkę rzeczną, płaskonosa, potrzosa, strzyżyka, sikorę bogatkę, łabędzia niemego, remiza, kokoszkę wodną, bekasa kszyka, perkoza, pliszkę żółtą, kukułkę i wiele innych gatunków.

Na terenie Żabich Dołów zarejestrowano także 251 gatunków roślin naczyniowych, co świadczy o bardzo dużym zróżnicowaniu siedlisk i możliwości osiedlenia się gatunków roślin o odmiennych wymaganiach ekologicznych. Hałdy porośnięte niską roślinnością tworzą specyficzną strukturę przyrodniczą. Występują tutaj rośliny wodne i bagienne oraz łąkowe i motylkowymi. Sadzono też drzewa i krzewy, wśród których najliczniej reprezentowane są wierzby i topole.

Podobne wiadomości:

do góry