• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Wspinali się na Skarpie. Za nami Akademickie Mistrzostwa (..)

Wspinali się na Skarpie. Za nami Akademickie Mistrzostwa Polski we wspinaczce sportowej

27 Marca 2023

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu - Rozbarku gościło kolejną prestiżową imprezę w naszym kraju. Tym razem przez trzy dni najlepsi akademicy rywalizowali podczas Akademickich Mistrzostw Polski we Wspinaczce Sportowej. W mistrzostwach wzięło udział około 350 zawodników i zawodniczek z 42 uczelni z całego kraju a wśród nich była jedna z najbardziej utytułowanych i utalentowanych zawodniczek - Natalia Kałucka, brązowa medalistka mistrzostw Europy we wspinaczce na szybkość.

Skarpa Bytom gościła najlepszych zawodników i zawodniczki Akademickich Mistrzostw Polski

Kto zdominował mistrzostwa rozgrywane w Bytomiu?

W pierwszym dniu imprezy /24 marca/ w boulderingu najlepsi okazali się Bianka Janecka z Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz Olaf Malinowski z Politechniki Lubelskiej. Srebrne medale powędrowały do Małgorzaty Włodarczyk z Politechniki Śląskiej oraz Piotra Oleszczuka z Uniwersytetu Warszawskiego. Na najniższym stopniu podium uplasowali się Marta Klimaszewska z Uniwersytetu Wrocławskiego i Kajeten Kupś z Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie.

Wspinali się na Skarpie. Za nami Akademickie Mistrzostwa Polski we wspinaczce sportowej (8) Wspinali się na Skarpie. Za nami Akademickie Mistrzostwa Polski we wspinaczce sportowej (8)
10

Wspinali się na Skarpie. Za nami Akademickie Mistrzostwa Polski we wspinaczce sportowej

Z kolei w drugim dniu mistrzostw /25 marca/ w konkurenci wspinaczka na trudność najlepsi okazali się Bianka Janecka z Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, dla której było to drugie złoto podczas tej edycji oraz Piotr Oleszczuk z Uniwersytetu Warszawskiego. Na podium wśród zawodniczek uplasowały się także Maja Rudka i Monika Błachut, reprezentujące Politechnikę Krakowską im. Tadeusza Kościuszki oraz Kajetan Kupś (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie) i Olaf Malinowski (Politechnika Lubelska).

W niedzielę 26 marca rozegrano zawody w ostatniej konkurencji - "Na czas", w których medale zdobywali: Agata Lesiewicz, Natalia Kałucka i Daria Tkachova oraz Olaf Malinowski, Jan Gurba i Hubert Przytuła.

Mistrzostwa w Bytomiu zakończyły się drużynowym zwycięstwem zawodniczek Politechniki Śląskiej w Gliwicach i zawodników Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Warto dodać, że zawodników podczas AMP we wspinaczce sportowej w Bytomiu śledził Tomasz Mazur, trener reprezentacji Polski seniorów.

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu - Rozbarku gościło kolejną prestiżową imprezę w naszym kraju

Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski we wspinaczce sportowej w Bytomiu

Kobiety:

Klasyfikacja drużynowa uczelni
1. Politechnika Śląska w Gliwicach
2. Uniwersytet Wrocławski
3. Uniwersytet Warszawski

Bouldering
1. Bianka Janecka (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
2. Małgorzata Włodarczyk (Politechnika Śląska w Gliwicach)
3. Marta Klimaszewska (Uniwersytet Wrocławski)

Na trudność
1. Bianka Janecka (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
2. Maja Rudka (Politechnika Krakowska)
3. Monika Błachut (Politechnika Krakowska)

Na czas
1. Agata Lesiewicz (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
2. Natalia Kałucka (Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie)
3. Daria Tkachova (Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie)

Mężczyźni:

Klasyfikacja drużynowa uczelni
1. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
2. Politechnika Gdańska
3. Uniwersytet Warszawski

Bouldering
1. Olaf Malinowski (Politechnika Lubelska)
2. Piotr Oleszczuk (Uniwersytet Warszawski)
3. Kajetan Kupś (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

Na trudność
1. Piotr Oleszczuk (Uniwersytet Warszawski)
2. Kajetan Kupś (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
3. Olaf Malinowski (Politechnika Lubelska)

Na czas
1. Olaf Malinowski (Politechnika Lubelska)
2. Jan Gurba (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
3. Hubert Przytuła (Uniwersytet Warszawski)

Za nami Akademickie Mistrzostwa Polski we wspinaczce sportowej

Prestiżowa impreza w najlepszym w Polsce ośrodku wspinaczki

Zakończone w niedzielę 26 marca zawody były jedną z najważniejszych imprez w corocznym kalendarzu Akademickiego Związku Sportowego oraz Polskiego Związku Alpinizmu. Co roku w imprezie biorą udział najlepsi zawodnicy w tej dyscyplinie sportowej - uczestnicy oraz medaliści zarówno juniorskich, jak i seniorskich mistrzostw Polski, mistrzostw Europy oraz mistrzostw świata. Warto dodać, że sam cykl Akademickich Mistrzostw Polski stanowi największą i najważniejszą formę rywalizacji sportowej środowiska akademickiego w Polsce.

Uczelnie współzawodniczą ze sobą w 45 dyscyplinach. Łącznie w ramach Akademickich Mistrzostw Polski w każdym sezonie odbywa się blisko 80 imprez.

Patronat honorowy nad Akademickimi Mistrzostwami Polski we Wspinaczce Sportowej objął Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Ważny obiekt na wspinaczkowej mapie Polski

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom działa na terenie po byłej KWK „Rozbark”. Przez ponad 140 lat w miejscu, gdzie powstało Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych fedrowała Kopalnia Węgla Kamiennego „Rozbark”. Po jej likwidacji w 2004 roku część zachowanych obiektów - cechownia i budynek administracyjny - zostały zrewitalizowane na potrzeby Teatru Tańca "Rozbark”. Pozostałe obiekty - szyb „Bończyk”, dawna kotłownia, budynek dawnej rozdzielni, a także mur oporowy zostały przystosowane na potrzeby Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, dzięki czemu nadal służą mieszkańcom.

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu - Rozbarku

W oddanym 13 września 2021 roku obiekcie można na co dzień korzystać ze strefy aktywności fizycznej, w której dostępne są: zewnętrzna ściana wspinaczkowa, strefy parkouru, street workoutu, tor do biegów terenowych, siłownia plenerowa, a także strefa, w której można pobiegać lub spróbować swoich sił w jeździe na rolkach.

W Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych mieszkańcy Bytomia, jak również miłośnicy wspinaczki mogą korzystać także z wewnętrznej ściany w standardzie Speed Wall IFSC, zewnętrznej i wewnętrznej boulderowni, parkouru, toru OCR, siłowni plenerowej, siłowni wewnętrznej, sauny, budynku konferencyjno-hotelowego, zajęć fitness, cross treningu czy sauny oraz kawiarni.

Wartość całego projektu to ponad 23 mln zł, z czego 16 mln zł stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Podobne wiadomości:

do góry