Wspinali się na Skarpie. Za nami Akademickie Mistrzostwa Polski we wspinaczce sportowej
27 Marca 2023Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu - Rozbarku gościło kolejną prestiżową imprezę w naszym kraju. Tym razem przez trzy dni najlepsi akademicy rywalizowali podczas Akademickich Mistrzostw Polski we Wspinaczce Sportowej. W mistrzostwach wzięło udział około 350 zawodników i zawodniczek z 42 uczelni z całego kraju a wśród nich była jedna z najbardziej utytułowanych i utalentowanych zawodniczek - Natalia Kałucka, brązowa medalistka mistrzostw Europy we wspinaczce na szybkość.
Kto zdominował mistrzostwa rozgrywane w Bytomiu?
W pierwszym dniu imprezy /24 marca/ w boulderingu najlepsi okazali się Bianka Janecka z Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz Olaf Malinowski z Politechniki Lubelskiej. Srebrne medale powędrowały do Małgorzaty Włodarczyk z Politechniki Śląskiej oraz Piotra Oleszczuka z Uniwersytetu Warszawskiego. Na najniższym stopniu podium uplasowali się Marta Klimaszewska z Uniwersytetu Wrocławskiego i Kajeten Kupś z Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie.

Wspinali się na Skarpie. Za nami Akademickie Mistrzostwa Polski we wspinaczce sportowej
Z kolei w drugim dniu mistrzostw /25 marca/ w konkurenci wspinaczka na trudność najlepsi okazali się Bianka Janecka z Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, dla której było to drugie złoto podczas tej edycji oraz Piotr Oleszczuk z Uniwersytetu Warszawskiego. Na podium wśród zawodniczek uplasowały się także Maja Rudka i Monika Błachut, reprezentujące Politechnikę Krakowską im. Tadeusza Kościuszki oraz Kajetan Kupś (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie) i Olaf Malinowski (Politechnika Lubelska).
W niedzielę 26 marca rozegrano zawody w ostatniej konkurencji - "Na czas", w których medale zdobywali: Agata Lesiewicz, Natalia Kałucka i Daria Tkachova oraz Olaf Malinowski, Jan Gurba i Hubert Przytuła.
Mistrzostwa w Bytomiu zakończyły się drużynowym zwycięstwem zawodniczek Politechniki Śląskiej w Gliwicach i zawodników Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Warto dodać, że zawodników podczas AMP we wspinaczce sportowej w Bytomiu śledził Tomasz Mazur, trener reprezentacji Polski seniorów.
Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski we wspinaczce sportowej w Bytomiu
Kobiety:
Klasyfikacja drużynowa uczelni
1. Politechnika Śląska w Gliwicach
2. Uniwersytet Wrocławski
3. Uniwersytet Warszawski
Bouldering
1. Bianka Janecka (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
2. Małgorzata Włodarczyk (Politechnika Śląska w Gliwicach)
3. Marta Klimaszewska (Uniwersytet Wrocławski)
Na trudność
1. Bianka Janecka (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
2. Maja Rudka (Politechnika Krakowska)
3. Monika Błachut (Politechnika Krakowska)
Na czas
1. Agata Lesiewicz (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
2. Natalia Kałucka (Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie)
3. Daria Tkachova (Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie)
Mężczyźni:
Klasyfikacja drużynowa uczelni
1. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
2. Politechnika Gdańska
3. Uniwersytet Warszawski
Bouldering
1. Olaf Malinowski (Politechnika Lubelska)
2. Piotr Oleszczuk (Uniwersytet Warszawski)
3. Kajetan Kupś (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
Na trudność
1. Piotr Oleszczuk (Uniwersytet Warszawski)
2. Kajetan Kupś (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
3. Olaf Malinowski (Politechnika Lubelska)
Na czas
1. Olaf Malinowski (Politechnika Lubelska)
2. Jan Gurba (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
3. Hubert Przytuła (Uniwersytet Warszawski)
Prestiżowa impreza w najlepszym w Polsce ośrodku wspinaczki
Zakończone w niedzielę 26 marca zawody były jedną z najważniejszych imprez w corocznym kalendarzu Akademickiego Związku Sportowego oraz Polskiego Związku Alpinizmu. Co roku w imprezie biorą udział najlepsi zawodnicy w tej dyscyplinie sportowej - uczestnicy oraz medaliści zarówno juniorskich, jak i seniorskich mistrzostw Polski, mistrzostw Europy oraz mistrzostw świata. Warto dodać, że sam cykl Akademickich Mistrzostw Polski stanowi największą i najważniejszą formę rywalizacji sportowej środowiska akademickiego w Polsce.
Uczelnie współzawodniczą ze sobą w 45 dyscyplinach. Łącznie w ramach Akademickich Mistrzostw Polski w każdym sezonie odbywa się blisko 80 imprez.
Patronat honorowy nad Akademickimi Mistrzostwami Polski we Wspinaczce Sportowej objął Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.
Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Ważny obiekt na wspinaczkowej mapie Polski
Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom działa na terenie po byłej KWK „Rozbark”. Przez ponad 140 lat w miejscu, gdzie powstało Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych fedrowała Kopalnia Węgla Kamiennego „Rozbark”. Po jej likwidacji w 2004 roku część zachowanych obiektów - cechownia i budynek administracyjny - zostały zrewitalizowane na potrzeby Teatru Tańca "Rozbark”. Pozostałe obiekty - szyb „Bończyk”, dawna kotłownia, budynek dawnej rozdzielni, a także mur oporowy zostały przystosowane na potrzeby Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, dzięki czemu nadal służą mieszkańcom.
W oddanym 13 września 2021 roku obiekcie można na co dzień korzystać ze strefy aktywności fizycznej, w której dostępne są: zewnętrzna ściana wspinaczkowa, strefy parkouru, street workoutu, tor do biegów terenowych, siłownia plenerowa, a także strefa, w której można pobiegać lub spróbować swoich sił w jeździe na rolkach.
W Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych mieszkańcy Bytomia, jak również miłośnicy wspinaczki mogą korzystać także z wewnętrznej ściany w standardzie Speed Wall IFSC, zewnętrznej i wewnętrznej boulderowni, parkouru, toru OCR, siłowni plenerowej, siłowni wewnętrznej, sauny, budynku konferencyjno-hotelowego, zajęć fitness, cross treningu czy sauny oraz kawiarni.
Wartość całego projektu to ponad 23 mln zł, z czego 16 mln zł stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Podobne wiadomości:
- Najlepsi akademicy wspinają się w Bytomiu 2023-03-25
- Bytom stolicą wspinaczki sportowej 2023-03-20