• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Wiwat Król. Pierwsza kobieta królem Bractwa Kurkowego (..)

Wiwat Król. Pierwsza kobieta królem Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego

21 Czerwca 2022

Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego jest jedną z najstarszych organizacji, która działa z przerwami od 1495 roku. Powstało w Lwowie jako drugie bractwo w Polsce. Starsze jest tylko bractwo wywodzące się z Krakowa. Reaktywacja bytomskiego bractwa była możliwa dzięki zaangażowaniu grupy osób dążącej do pielęgnowania tradycji strzeleckich, która 13 marca 1986 roku wskrzesiła tę organizację pod nazwą Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego, które istnieje do dziś. Warto dodać, że co roku w Bractwie odbywa się Intronizacja Królewska, która w 2022 roku miała jednak szczególny charakter, bowiem ustępujący Król Rafał Korzeniowski przekazał „insygnia” siostrze kurkowej Monice Waligóra-Wyleżek, która zapisała się w historii jako pierwsza kobieta Król Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego.

Wiwat Król. Monika Waligóra-Wyleżek /w środku/ została pierwszą kobietą królem Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego

W uroczystościach z okazji Intronizacji Króla Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego, która tym razem odbyła się w Dzierżnie, wzięli udział między innymi: Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia, dyrektor Śląskiej Organizacji Ligi Obrony Kraju w Katowicach Ryszard Kasprzyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 46 Wioletta Kapela oraz Rady Królewskie z Bractw Kurkowych z całego Śląska m.in. z Głogówka, Jelcz Laskowic, Mikołowa, Nysy, Pszczyny, Raciborza, Rudy Śląskiej, Rybnika, Tarnowskich Gór, Toszka, Zabrza i Żor.

Warto dodać, że dniu Intronizacji przyjęto także nowe siostry i braci - Galwas Teresę, Joanna Flieger-Zelmanowicz, Orlickickiego Sebastiana, Ziemianek Sławomira i Zdzisława Zelmanowicza. Ponadto prezes Okręgu Śląskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich, a Zarazem Hetman Bractwa Jan Świgost wręczył odznaczenie za szczególne zasługi: Krzyż Oficerski Mirosławowi Strachocie - Gorzyckiemu i Monika Waligóra - Wylężek oraz Krzyż Rycerski Januszowi Gorczycy. Kamil Kamela z bractwa toszeckiego został odznaczony krzyżem „35 lecia reaktywacji Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego”.

W trakcie uroczystości kierownik strzelnicy Stanisław Czarnobil został odznaczony tytułem członka Honorowego Ligi Obrony Kraju. Z kolei ustępująca Rada Królewska przekazała władzę nowej Radzie w składzie Król-Monika Waligóra-Wylężek, I Marszałek Mirosław Strachota-Gorzycki, II Marszałek Teresa Galwas.

W czasie zawodów strzelano m.in. o Puchar ufundowany przez Prezydenta Miasta Bytomia Mariusza Wołosza oraz tarcze ufundowane przez Radę Królewską, a także tarczę „Damy Kurkowej” i „Charytatywną”.

do góry
30 czerwca 2022 roku mija termin zgłaszania źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Od poniedziałku, 27 czerwca, uruchamiamy dodatkowy punkt informacyjny CEEB w Urzędzie Miejskim w Bytomiu w pokoju 119 przy ul. Parkowej 2.