„Weekend z Malczewskim” z okazji 170. rocznicy urodzin słynnego polskiego malarza
5 Października 2024W 2024 roku obchodzimy 170. rocznicę urodzin Jacka Malczewskiego – czołowego reprezentanta symbolizmu w sztuce polskiej przełomu XIX i XX stulecia. Z tej okazji Muzeum Górnośląskie w Bytomiu w ramach „Weekendu z Malczewskim” zaprasza 6 października na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Galerii Malarstwa Polskiego”. W ramach wydarzenia 5 października odbędą się także warsztaty dla dzieci.
170. rocznica urodzin słynnego polskiego malarza
Z okazji jubileuszu 170. rocznicy urodzin Jacka Malczewskiego prace artysty dotychczas prezentowane w przestrzeni wystawy stałej „Galerii Malarstwa Polskiego” Muzeum Górnośląskie w Bytomiu dopełniło nowymi dziełami. Dzięki współpracy z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu na ekspozycji znalazły się tymczasowo dwa wyjątkowe obrazy z kolekcji radomskiej instytucji: wizerunek własny artysty „Zatruta studnia z autoportretem” oraz portret syna Jacka Malczewskiego „Portret Rafała z gołąbkami”.
W niedzielę 6 października o 12.30 Agnieszka Bartków oprowadzi miłośników malarstwa Jacka Malczewskiego po wystawie „Na granicy światów. Jacek Malczewski” w Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu /plac Jana III Sobieskiego 2/.
Podczas oprowadzania porozmawiamy m.in. o artystycznej edukacji tego znamienitego twórcy, autorytetach oddziałujących na zawodowe wybory malarza, a także o życiu prywatnym artysty, które miało znaczący wpływ na jego malarskie kompozycje.
Wstęp wolny!
Więcej o wydarzeniu na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
Podobne wiadomości:
- W drugi dzień świąt odwiedź wystawę kroszonek 2025-04-20
- Kroszonkarki i kroszonkarze nagrodzeni 2025-04-06
- Trwa XXXV edycja konkursu „Górnośląskie kroszonki”. Do poniedziałku można składać swoje prace 2025-03-23
- I Międzynarodowy Dzień Wymiany Owadów i Targi Entomologiczne w Bytomiu 2025-02-20
- Rytm miasta już w sieci 2024-12-22
- Alchemia epoki przemysłu 2024-11-07
- Alchemia epoki przemysłu. XIX-wieczne odlewnictwo artystyczne ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu 2024-11-04
- Poznaj historię życia Franza Landsbergera, założyciela bytomskiego teatru 2024-10-24
- Muzeum Górnośląskie przeniosło swoich gości do średniowiecza 2024-10-19
- Rocznik Muzeum Górnośląskiego przygotowany z myślą o jubileuszu 770-lecia lokacji Bytomia 2024-10-14