• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Walczymy z mafią śmieciową

Walczymy z mafią śmieciową

12 Czerwca 2018
Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Barytla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej poświęconej m.in. podsumowaniu kampanii społecznej Czysty Bytom Czysty Kraj.
 
Przypomnijmy, że już w pierwszej połowie ubiegłego roku, zanim w mediach zrobiło się głośno o wybuchających w całej Polsce pożarach składowisk śmieci i zanim padły mocne słowa o działalności mafii śmieciowych, prezydent Damian Bartyla wielokrotnie podkreślał, że tylko radykalna zmiana przepisów prawnych umożliwi skuteczną walkę z nielegalnym obrotem odpadami, który w naszym kraju na szeroką skalę ma miejsce od co najmniej kilkunastu lat.
 
Widząc totalną niemoc służb odpowiedzialnych za walkę z nieuczciwymi przedsiębiorcami zatruwającymi środowisko w marcu 2017 r. na własną rękę zlecił prywatnej firmie detektywistycznej przeprowadzenie śledztwa w przedmiocie gospodarki odpadowej na terenie naszego miasta. Detektywi potwierdzili, że w Bytomiu mamy do czynienia z nielegalnym przetwarzaniem i składowaniem odpadów. Ponadto wykazali, że ten niebezpieczny proceder ma miejsce na terenie całego województwa i kraju. Materiał został przekazany do prokuratury regionalnej w Katowicach.
 
Kolejnym dużym krokiem okazała się kampania społeczna Czysty Bytom Czysty Kraj poświęcona tematowi nielegalnego gospodarowania odpadami. W jej trakcie (od 10 maja do 10 czerwca) zbierano podpisy pod petycją prezydenta Bartyli do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie konieczności wprowadzenia gruntownych zmian legislacyjnych regulujących sferę składowania i przetwarzania odpadów.
 
Bytomianie pozytywnie przyjęli naszą inicjatywę. Byli zainteresowani tym ważnym tematem, czemu dali wyraz włączając się w akcję zbierania podpisów pod petycją. Łącznie podpisało się pod nią ponad 3,5 tysiące osób – mówi prezydent Damiana Bartyla.
 
Zaostrzenie polityki karnej, znaczne zwiększenie kar finansowych, powołanie specjalnych służb do walki z nielegalnymi procederami, zwiększenie odpowiedzialności firm transportowych współpracujących z nieuczciwymi przedsiębiorcami, przekazanie do wyłącznej kompetencji prezydentów, burmistrzów i wójtów wydawanie zezwoleń na gospodarowanie odpadami.

To tylko część naszych postulatów. Cieszę się, że zostały usłyszane w Ministerstwie Środowiska T- mówił prezydent Damian Bartyla.

Prezydent podkreślał także konieczność wprowadzenia stałego nadzoru środowiskowego dla przedsiębiorstw składujących i przetwarzających odpady czy też obowiązkowe zainstalowanie monitoringu przez przedsiębiorców.

Rynek odpadów wymaga rzetelnej, systematycznej, a nie wyrywkowej kontroli. Artykułując nasze postulaty od początku zwracaliśmy uwagę na konieczność powołania specjalnych służb do walki z tym problemem np. policji ekologicznej – mówi Damian Bartyla, prezydent Bytomia.
 
Ministerstwo Środowiska przekazało już do konsultacji projekty nowelizacji ustaw o odpadach oraz Inspekcji Ochrony Środowiska. Zmiany te mają ułatwić i poprawić skuteczność walki z szarą strefą w obszarze gospodarowania odpadami.
 
Zdajemy sobie sprawę z problemu Bytomia, ale nie popadamy w kompleksy, bo z tego rodzaju problemami boryka się wiele polskich miast. Miarka się przebrała, jak mówił niedawno premier Mateusz Morawiecki. My też mówimy stanowcze nie robieniu z Polski śmietniska Europy i czekamy na kolejne posunięcia na szczeblu rządowym. Cały czas oferujemy premierowi oraz ministrowi nasze cenne doświadczenie w zakresie walki z tym przestępczym procederem – mówi Damian Bartyla.
do góry