• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Wakacje z wąskotorówką

Wakacje z wąskotorówką

27 Czerwca 2018
Wiatr we włosach, za oknem zmieniające się krajobrazy – od postindustrialnych molochów, po tętniący zielenią leśny krajobraz Bytomia, Tarnowskich Gór i Miasteczka Śląskiego. Takie atrakcje zapewnia podróż działającą nieprzerwanie od 1853 r. koleją wąskotorową. 23 czerwca ruszyły letnie przejazdy.

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych utrzymały dotychczasowe połączenia z pociągami Kolei Śląskich przyjeżdżającymi i odjeżdżającymi z Bytomia. Od tego sezonu wprowadzone zostały zmiany w ofercie biletowej. Teraz będzie można zakupić bilety rodzinne 2+2 (dwóch dorosłych i dwoje dzieci). Zmieniła się też cena biletu normalnego, który kosztuje teraz 12 zł oraz cena biletu 1+1 (jedna osoba dorosła i jedno dziecko), za który trzeba zapłacić 15 zł.

Przejażdżki, do których zachęcają liczne publikacje, od lat cieszą się ogromną popularnością. W czym tkwi magia poczciwej bytomskiej "ciuchci"? Podróż wagonem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych to sposób na swoistą podróż w czasie, dzięki której można w pełni poczuć klimat industrialnego Śląska - czytamy w jednym z przewodników turystycznych.

Przypomnijmy, że historia GKW sięga połowy XIX w., kiedy to system transportu oparty na drogowym przewozie konnym nie nadążał za intensywnym rozwojem Górnego Śląska. W 1857 r. sieć liczyła 75 km. i przewożono nią 250 tys. ton towarów rocznie. Dopiero wielki kryzys gospodarczy w 20-leciu międzywojennym zahamował jej rozwój. Obecnie jest jedną z głównych atrakcji na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Można nią dojechać m.in. do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach lub nad zalew Nakło- Chechło.

Wyliczając plusy wąskotorówki nie można zapomnieć o jej integrującym lokalną społeczność znaczeniu i ludziach zrzeszonych w Stowarzyszeniu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, którzy angażując się w jej działalność dają wyraz swojej przeogromnej pasji i zaangażowaniu. To na nich spoczywa odpowiedzialność za infrastrukturę torową i bezpieczeństwo przejazdów. Nie raz udowodnili, że mimo wielu trudności, kochają to, co robią i swoim zapałem potrafią zarazić innych.

Wąskotorówka będzie kursowała do 9 września w soboty i niedziele oraz 15 sierpnia, który jest dniem wolnym od pracy.
do góry