Wakacje z Brunonem Schulzem
11 Czerwca 2022Do 23 czerwca potrwa nabór uczestników do projektu Schulz. Performance malarsko-teatralny, adresowanego do polskiej i ukraińskiej młodzieży uczącej się w bytomskich szkołach ponadpodstawowych.
W kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej, a przede wszystkim w kontekście napływu ludności ukraińskiej do polskich miast, w tym do Bytomia, twórczość Schulza stanie się łącznikiem. Poprzez warsztaty aktorskie, wokalne, plastyczne młodzież funkcjonująca w dwóch różnych kulturach będzie miała okazję do wyrażenia siebie poprzez działania artystyczne.
- Twórczość Brunona Schulza, obywatela świata, urodzonego w Drohobyczu, teksty, grafiki, proza, szkice - wszystkie te elementy będą bazą warsztatów, na które zapraszamy bytomską młodzież ze szkół średnich. Proponowane przez nas warsztaty niosą za sobą poznawanie kultury języka i literatury, umiejętności posługiwania się językiem angielskim czy też poznawanie tożsamości miejsca poprzez poezję - mówi Karolina Staneczek, koordynatorka projektów artystycznych i edukacyjnych Teatru Rozbark.
Celem projektu jest zasymilowanie nastolatków z różnych środowisk i krajów, kładąc główny nacisk na wybrane fragmenty twórczości Brunona Schulza.
- Poprzez teatr - warsztat teatralny mamy zamiar stworzyć platformę wspólnej kreacji w przestrzeni Bytomia. Finałem naszej dwutygodniowej pracy będzie akcja miejska w formie performatywnego działania poprzez gest, ruch, śpiew i rap. Powstanie także mural, ubarwiając powierzchnię jednej ze ścian niedaleko siedziby Teatru Rozbark. Wszystko to w oparciu o twórczość Brunona Schulza - wymienia Karolina Staneczek.
Zajęcia odbywać będą się od poniedziałku 18 lipca do niedzieli 31 lipca, w godzinach od 9.00 do 15.00. Każdego dnia młodzież będzie uczestniczyła w sześciu godzinach zegarowych warsztatów. Dla każdego uczestnika przewidziany jest poczęstunek, a także wykupione zostanie ubezpieczenie. Dla pierwszych 9 osób udział w warsztatach jest bezpłatny, dla pozostałych 6 osób koszt w zajęciach to 100 zł za osobę. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność nadesłanych zgłoszeń.
Szczegółowe informacje o projekcie udzielane są pod numerem telefonu: 32 428 13 11 lub pod adresem e-mail:
Karta zgłoszenia i regulamin dostępne są na stronie www.teatrrozbark.pl
Projekt realizowany w ramach programu Lato w Teatrze Instytutu Teatralnego w Warszawie. Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.