• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/W Rozbarku powstaje SpoTkalnia

W Rozbarku powstaje SpoTkalnia

30 Kwietnia 2024

Przy ulicy Głowackiego z inicjatywy Fundacji Młodzi na Progu powstaje SpoTkalnia. Miejsce wsparcia, integracji, rozwoju i towarzyszenia młodym ludziom na progu ich życia.

Bycie nastolatkiem to trudny czas. Kto ma ten emocjonalny rollercoster za sobą, wie, że potrafi wywrócić życie do góry nogami. Powstająca w Rozbarku SpoTkalnia będzie miała charakter otwartej świetlicy, gdzie po wsparcie będzie mógł przyjść każdy młody człowiek, spotkać się z rówieśnikami, wypić herbatę, odrobić lekcje, ale też wziąć udział w warsztatach czy porozmawiać z psychologiem.

Fundacja Młodzi na Progi

SpoTkalnia powstanie przy ulicy Głowackiego 2a, w lokalu po starym barze, który przez kilkanaście lat stał pusty i niszczał. Jest więc szansa na nową odsłonę tego miejsca. Fundacja chce stworzyć tam wyjątkową przestrzeń, która nie będzie przypominała stereotypowej świetlicy, lecz wnętrze urządzone w przytulnym klimacie, które polubią młodzi ludzie. Jego cechą musi być także funkcjonalność, bo będą w nim prowadzone różnorodne aktywności.

Wyremontowane miejsce umożliwi prowadzenie warsztatów, prelekcji, szkoleń dla młodzieży, rodziców i opiekunów. Zakres tematyczny będzie szeroki: komunikacja bez przemocy (NVC), rozwijanie kompetencji emocjonalnych i społecznych, psychoedukacja oraz psychoprofilaktyka, odnalezienie swojej pasji i kierunku na przyszłość, umiejętne słuchanie, warsztaty twórczości, rozpoznawanie i reagowanie na nadużycia seksualne ‒ mówi pochodząca z Rozbarku bytomianka Alicja Orszulak, zajmująca się w Fundacji m.in. mediami społecznościowymi. – Już teraz zgłaszają się do nas osoby z propozycjami poprowadzenia warsztatów.

Osoby działające w Fundacji mają w zakresie pracy z młodzieżą nawet dwudziestoletnie doświadczenie. Od trzech lat funkcjonują w ramach Fundacji Młodzi na Progu.

– Od lat pracujemy z młodzieżą na wielu polach – w szkołach i parafiach – prowadząc warsztaty, rekolekcje, programy profilaktyczne i psychoedukacyjne, organizując letni wypoczynek, festiwale, konferencje oraz sieć wolontariatu. Naszym celem jest towarzyszenie Młodym niezależnie od przekonań religijnych, orientacji seksualnej i historii życia, aby mogli doświadczyć akceptacji, zrozumienia i otrzymać pomoc, której potrzebują – dodaje Alicja Orszulak.

Lokal, w którym powstaje SpoTkalnia, wymaga gruntownego remontu. Do tej pory Fundacja wraz z wolontariuszami wykonała własnymi siłami prace rozbiórkowe i inwentaryzacyjne. Zakres robót jest jednak niemały: od zapewnienia niezbędnych pozwoleń budowlanych i projektów, przez wyburzenia ścian, montaż instalacji i ogrzewania po wymianę okien, drzwi i umeblowanie.

Każdy, kto chciałby wesprzeć budowę SpoTkalni, może dorzucić swoją „cegiełkę”, zasilając zbiórkę funduszy na ten cel pod adresem https://zrzutka.pl/gasjuj.

Informacja o zbiórce

 

do góry