• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/VIII Bytomski Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych za nami

VIII Bytomski Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych za nami

2 Marca 2024

Prawie trzysta biegaczek i biegaczy wystartowało dziś w VIII Bytomskim Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych im. P. Woźniaka - "Wira", aby podczas sportowej rywalizacji uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych.

W tegorocznej edycji zawodnicy rywalizowali na 10 km i 5 km trasie, która swój początek i koniec miała pod Muszlą Koncertową w Parku Miejskim im. Kachla, a wiodła ulicami Chrzanowskiego, Woźniaka, Powstańców Śląskich, Witczaka, Prusa, Piekarską, Aleją Legionów i Tarnogórską. Na starcie stanęli głównie bytomianie, ale nie zabrakło też mieszkańców okolicznych miast. 

W biegu na 10 km najszybciej przekroczył metę Adam Kukowka, który pokonał dystans 10 kilometrów, osiągając czas 35 min 12 sekund. Wśród kobiet triumfowała Aneta Suwaj (41 min 50 sekund). O połowę krótszy dystans w najkrótszym czasie pokonali Franciszek Olejnik i Iza Wysłuch. W rywalizacji Nordic Walking pierwsi metę przekroczyli Tomasz Sadowski i Gabriela Niederlińska.

Warto dodać, że wśród biegaczy nie zabrakło przedstawicieli władz miasta, w tym drugiego zastępcy prezydenta Bytomia Adama Frasa i przewodniczącego Rady Miejskiej Michała Staniszewskiego.

Dla wszystkich uczestników przygotowano okolicznościowe medale, a na najlepszych czekały statuetki. Przed rozpoczęciem głównej rywalizacji na parkowych ścieżkach dobył się bieg rekreacyjny.

Organizatorem wydarzenia była Katarzyna Szołtysik-Kaczmarek

Pamięci Żołnierzy Wyklętych i Piotra Woźniaka

Bytomski bieg zadedykowany był pamięci Żołnierzy Niezłomnych, w tym bytomskiego działacza niepodległościowego Piotra Woźniaka, pseudonim „Wir”. Piotr Woźniak w czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Brał udział w Akcji Burza, a po wkroczeniu na tereny Polski armii sowieckiej walczył w organizacji NIE.

W 1947 roku Woźniak ujawnił się w ramach tzw. amnestii. Wraz z żoną przyjechał do Bytomia i rozpoczął pracę jako nauczyciel. W sierpniu 1948 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Przewieziono go do Rzeszowa, gdzie mimo ciężkich tortur nie załamał się w śledztwie. Skazany na karę śmierci, cudem jej uniknął. W ciężkich więzieniach spędził w sumie 10 lat — na wolność wyszedł dopiero w 1955 roku.

Po wyjściu na wolność rozpoczął studia magisterskie, następnie uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych i podjął pracę jako nauczyciel. Jego książka „Zapluty karzeł reakcji. Wspomnienia AK-owca z więzień w PRL” wyszła nakładem paryskiego wydawnictwa Spotkania. Piotr Woźniak zmarł w 1988 roku i został pochowany na cmentarzu Mater Dolorosa. Przypomnijmy, że zgodnie z uchwałą sejmową z 3 lutego 2011 roku 1 marca każdego roku obchodzony jest w całej Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

VIII Bytomski Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych za nami (1) VIII Bytomski Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych za nami (1)
13

VIII Bytomski Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych za nami

do góry