• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Unijne pieniądze na kształcenie zawodowców

Unijne pieniądze na kształcenie zawodowców

12 Kwietnia 2019


4 mln zł na sprzęt i modernizację pracowni 8 bytomskich szkół. Dzięki dotacji z Unii Europejskiej uczniowie będą zdobywać kwalifikacje w komfortowych warunkach. Kupiono już pierwsze urządzenia, niebawem ruszą przetargi na remonty pracowni.

Szkoły zawodowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród absolwentów podstawówek (i gimnazjów). Realizacja projektu "Lepsze umiejętności - większe szanse na rynku pracy. Poprawa infrastruktury kształcenia zawodowego w Bytomiu" ma zapewnić podniesienie jakości kształcenia w szkołach zawodowych, a uczniom pomóc znaleźć pracę w przyszłości.

  trafią one do szkoły, trzeba będzie wyremontować pracownie: diagnostyki samochodowej, rysunku technicznego, elektroniki i elektrotechniki oraz technologii mechanicznej.

Państwowych Szkół Budownictwa powstaną trzy pracownie, w których będą odbywały się zajęcia nauki zawodu: technik budownictwa, technik architektury krajobrazu oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

W Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich wymieniona zostanie zniszczona infrastruktura w pracowniach, gdzie swoją wiedzę szlifują technicy żywienia i usług gastronomicznych, kucharze i kelnerzy.

Nowości czekają na uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.  Uruchomiona zostanie tam pracownia odnawialnych źródeł energii oraz pracownia mechatroniki. One także będą wyposażone zestawy urządzeń niezbędnych do prowadzenia zajęć na wysokim dla techników mechatroników i techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Nowoczesną pracownię z profesjonalnym wyposażeniem będą mieli do dyspozycji również  technicy przemysłu mody uczęszczający do Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących.

Remont czeka pracownię obróbki obrazu i technik eksploatacji portów i terminali w Technikum nr 4. W projekcie zaplanowano doposażenie pracowni energoelektroniki, fototechniki, elektronicznej, miernictwa elektrycznego i elektronicznego, pracowni informatycznych oraz studia fotograficznego. Nowoczesne urządzenia mają ułatwić naukę w zawodach: technik elektryk, technik telekomunikacji, fototechnik, technik cyfrowych procesów graficznych, technik eksploatacji portów i terminali, technik awionik.

Realizacja projektu pozwoli na utworzenie nowej pracowni w Zespole Szkół Usługowo-Rzemieślniczych, gdzie będą uczyć się sprzedawcy. Dla cukierników uruchomiona zostanie pracownia gastronomiczna w Branżowej Szkole I stopnia nr 8.

Niebawem zostaną ogłoszone przetargi na remonty i adaptację pomieszczeń. Projekt ma zakończyć się pod koniec 2020 roku.

  Poddziałanie: 12.2.1. Infrastruktura kształcenia zawodowego - ZIT


do góry