Trwają kontrole przedsiębiorców dotyczące gospodarki odpadami
21 Stycznia 2025Miasto Bytom przypomina o obowiązkach związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi, wynikających z przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W celu realizacji tego obowiązku prowadzone są kontrole właścicieli nieruchomości na terenie miasta.
Kontrole obejmują właścicieli oraz najemców lub dzierżawców lokali usługowych, którzy nie korzystają z gminnego systemu odbioru odpadów.
– Zgodnie z przepisami, właściciele firm zobowiązani są do posiadania umów na odbiór odpadów komunalnych z przedsiębiorcami wpisanymi do rejestru działalności regulowanej – tłumaczy Zuzanna Kurczek, naczelnik Wydziału Gospodarowania Odpadami Komunalnymi Urzędu Miejskiego.
Umowy muszą zapewniać odbiór wszystkich wymaganych frakcji odpadów komunalnych, zgodnie z przepisami prawa oraz regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Bytom.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska obowiązek selektywnej zbiórki obejmuje następujące frakcje:
• papier,
• szkło,
• metale,
• tworzywa sztuczne,
• odpady opakowaniowe wielomateriałowe,
• bioodpady.
Cel kontroli
Prowadzone działania mają na celu wyeliminowanie sytuacji, w których lokale usługowe nie posiadają umowy a odpady z lokali usługowych trafiają do pojemników przeznaczonych dla mieszkańców. Takie praktyki naruszają zasady sprawiedliwej gospodarki odpadami oraz generują dodatkowe koszty dla gminy i jej mieszkańców.
Kogo kontrolujemy?
Kontrolowani są właściciele nieruchomości i przedsiębiorcy, którzy nie zareagowali na wezwania dotyczące przedstawienia wymaganej dokumentacji związanej z prawidłową gospodarką odpadami. Brak takich dokumentów może wskazywać na naruszenie obowiązujących przepisów, co może skutkować wszczęciem postępowania administracyjnego. Dodatkowo kontrolowani są także przedsiębiorcy, których umowy z firmami odbierającymi odpady nie spełniają wymagań w zakresie obowiązku selektywnej zbiórki odpadów.
Straż Miejska włącza się w działania kontrolne
Do działań kontrolnych została również włączona Straż Miejska, która posiada uprawnienia do natychmiastowego nakładania mandatów w przypadku stwierdzenia naruszeń obowiązku prawidłowej, selektywnej zbiórki odpadów.
Obecność Straży Miejskiej umożliwia skuteczniejsze egzekwowanie przepisów oraz zapobieganie nieprawidłowościom w gospodarce odpadami. Warto wspomnieć, że brak odpowiednich umów na odbiór odpadów lub niewywiązywanie się z obowiązku selektywnej zbiórki może prowadzić do konsekwencji prawnych, w tym kar finansowych.
Urząd Miejski apeluje do przedsiębiorców o weryfikację posiadanych umów oraz przestrzeganie przepisów dotyczących gospodarki odpadami.