Trwa wymiana opraw oświetleniowych
30 Sierpnia 2021Na bytomskich drogach publicznych trwa wymiana opraw oświetleniowych na ledowe realizowana przez firmę Tauron Nowe Technologie SA. Nowoczesne i ekologiczne lampy zamontowano już m.in. przy ul. gen. Józefa Bema w Rozbarku czy przy ul. Dembowskiego w Miechowicach.
Przypomnijmy, że w ramach umowy zawartej pomiędzy gminą Bytom a Tauronem, wymieniane są stare oprawy sodowe na energooszczędne typu LED. Przedsięwzięcie, w ramach którego wymienionych zostanie ponad 7,6 tysięcy opraw, potrwa do końca roku.
Dotychczas w ramach umowy z Tauronem wymieniono już około 400 opraw świetlnych np. na ulicach: Dunikowskiego, Przyjemnej, Planety, Gombrowicza, Pochyłej w Stolarzowicach, ul. Dębowej, Cisowej, Alberta, Dalekiej, Frenzla w Miechowicach. Nowe lampy świecą już przy ul. Aptecznej, Bratków, Adamka w Łagiewnikach i innych miejscach na terenie naszego miasta. Montaż na kolejnych lokalizacjach będzie dokonywany sukcesywnie w miarę otrzymywanych dostaw od producenta opraw.
Energooszczędne oświetlenie w całym mieście
Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Gminą Bytom a TAURON Nowe Technologie SA., w mieście wymienionych zostanie 7628 opraw sodowych na energooszczędne typu LED. Inwestycja zostanie wykonana do końca 2021 roku.
Dla zachowania spójności architektonicznej wszystkie oprawy, które pojawiają się na bytomskich ulicach, posiadają identyczne obudowy. Aby osiągnać jak najlepsze efekty iluminacyjne, projektanci systemu zastosowali kilka typów optyki oraz mocy opraw.
Całość pozwoli na redukcję kosztów z tytułu zużycia energii elektrycznej nawet o 70%. Wszystkie oprawy emitują światło „dzienne”- neutralne, o temperaturze barwowej w przedziale 3800-4000K - przyjemne w odbiorze, a jednocześnie zachowujące wysoki stopień oddawania barw.
Realizowana w Bytomiu inwestycja jest jedną z największych tego typu inwestycji w Polsce. Wcześniej Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu przeprowadził modernizację miejskiego oświetlenia zarówno w 2019, jak również w 2020 roku. Wymienionych zostało 2,6 tys. opraw w miejskiej sieci oświetlenia.
Zmalały koszty energii elektrycznej, dodatkowe oszczędności przyniosło także wprowadzenie redukcji mocy w godzinach późnonocnych, kiedy ruch samochodów i pieszych jest znikomy. Oszczędności w ten sposób wygenerowane przeznaczane są na kolejne inwestycje.
Wymiana ponad 7,6 tys. opraw należących do Taurona wygeneruje kolejne oszczędności, znacznie ograniczy emisję szkodliwego dwutlenku węgla ( CO2) do atmosfery, spowoduje poprawę widoczności i tym samym bezpieczeństwa na bytomskich drogach.