• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Trwa budowa obiektu piłkarskiego Polonii Bytom. Płyta (..)

Trwa budowa obiektu piłkarskiego Polonii Bytom. Płyta główna boiska już gotowa

9 Grudnia 2022

Przy ul. Piłkarskiej trwają prace przy budowie nowego boiska wraz z zapleczem treningowym. Wykonawca inwestycji - firma Tamex Obiekty Sportowe SA zakończyła już prace związane z układaniem mat trawy syntetycznej na boisku piłkarskim oraz wykonała również główne linie pola gry, z częściowym zasypaniem piaskiem kwarcowym i granulatem ułożonej nawierzchni. Łączna długość wykonanych linii to ponad pół kilometra. Na płycie boiska zamontowano układ zraszaczy, który czeka na przyłączenie wody i próby sprawdzające. Warto dodać, że na dachu budynku wykonano około 80% warstwy izolacji cieplnej oraz przeciwwodnej a także rozpoczęto montaż instalacji pionów deszczowych odprowadzających wody opadowe z dachu budynku.

Trwa budowa obiektu piłkarskiego Polonii Bytom. Płyta główna boiska już gotowa

Dlaczego sztuczna a nie naturalna?

Budowany obiekt dedykowany jest dla naszych młodych adeptów piłki nożnej - Akademii Piłkarskiej Polonii Bytom. Liczba uczących się zawodników to blisko 400 osób co wpływa na obłożenie boisk podczas treningów każdej z grup. Trawa syntetyczna wyróżnia się wysoką wytrzymałością oraz łatwością w pielęgnacji, co jest bardzo ważne przy tak częstym korzystaniu z infrastruktury treningowej. Jest odporna na deszcz, mróz czy promienie słoneczne, więc można z niej korzystać o każdej porze roku.

Zabiegi pielęgnacyjne, którymi traktowana jest trawa syntetyczna, aby utrzymywać ją w odpowiedniej jakości dla użytkowników przez cały rok, są zdecydowanie tańsze, niż zabiegi pielęgnacyjne stosowane w przypadku traw naturalnych. Najważniejszym czynnikiem wyróżniającym trawę syntetyczną w porównaniu z trawą naturalną jest brak ograniczeń w eksploatacji. Dopuszczalny czas użytkowania boiska naturalnego w okresie optymalnej wegetacji roślin (maj - sierpień) to rozegranie 1 meczu piłkarskiego oraz 1-2 treningów w trakcie tygodnia (łączny czas użytkowania 5-7 godzin), natomiast w okresie słabej wegetacji (luty - kwiecień oraz październik - listopad) czas użytkowania trawy naturalnej należy ograniczyć do maksymalnie 1 treningu i 1 meczu piłkarskiego lub jedynie 2 treningów w trakcie tygodnia.

Trwa budowa obiektu piłkarskiego Polonii Bytom. Płyta główna boiska już gotowa (1) Trwa budowa obiektu piłkarskiego Polonii Bytom. Płyta główna boiska już gotowa (1)
10

Trwa budowa obiektu piłkarskiego Polonii Bytom. Płyta główna boiska już gotowa

Boisko z trawą naturalną należy wyłączyć z użytkowania łącznie na 4-6 tygodni w trakcie roku przez wzgląd na wykonywane na nim zabiegi pielęgnacyjne, a co najważniejsze, boisko z trawą naturalną w naszych warunkach atmosferycznych jest niezdatne do użytkowania w okresie od listopada do marca. Wymienione powyżej ograniczenia nie występują w przypadku trawy syntetycznej, a zabiegi pielęgnacyjne wyłączające obiekt z użytkowania trwają maksymalnie 1-3 dni.

Wiodący polski wykonawca

W poprzednim roku, 10 czerwca spółka Bytomski Sport Polonia Bytom podpisała umowę z wykonawcą na budowę nowego boiska wraz z zapleczem treningowym przy ul. Olimpijskiej i ul. Piłkarskiej. W ramach rozstrzygniętego przetargu na „Modernizację i rozbudowę zespołu boisk treningowych wraz z zapleczem socjalnym przy ul. Olimpijskiej i ul. Piłkarskiej w Bytomiu - Etap II, przy jednoczesnej transformacji terenów pogórniczych”, inwestycję realizuje firma Tamex Obiekty Sportowe SA. To wiodący polski wykonawca zewnętrznych kompleksów sportowych, takich jak boiska piłkarskie, stadiony lekkoatletyczne, boiska do rugby i hokeja na trawie, bieżnie sportowe.

Trwa budowa obiektu piłkarskiego Polonii Bytom

Koniec prac wiosną 2023 roku

Przedsięwzięcie prowadzone jest w formule projektuj i buduj, co oznacza, że pierwsze sześć miesięcy wykonawca miał na stworzenie projektu budowlanego. W lutym rozpoczęły się pierwsze prace przy budowie nowego boiska wraz z zapleczem treningowym. Według zakładanego harmonogramu roboty budowlane mają trwać piętnaście miesięcy, a obiekt powinien zostać ukończony wiosną 2023 roku. Wówczas rozpoczną się procedury odbiorowe.

Trwa budowa obiektu piłkarskiego Polonii Bytom (1) Trwa budowa obiektu piłkarskiego Polonii Bytom (1)
10

Trwa budowa obiektu piłkarskiego Polonii Bytom

Nowy dom dla piłkarzy

Realizowana przy ul. Piłkarskiej inwestycja obejmuje budowę pełnowymiarowego boiska piłkarskiego, umożliwiającego rozgrywanie meczów, z udziałem ponad 2,2 tys. widzów oraz budowę trzykondygnacyjnego budynku, w którym znajdą się pomieszczenia szatniowe, minimuzeum Polonii, kawiarenka z tarasem dla rodziców kilkuset młodych adeptów piłki nożnej oraz miejsce dla nowo powołanej sekcji e-sportu. Budynek ma stać się również nowym domem drużyny seniorów.

Podobne wiadomości:

do góry