• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Tajemnice bytomskich kamienic

Tajemnice bytomskich kamienic

6 Sierpnia 2022

Wiele bytomskich kamienic kryje w sobie piękno klatek schodowych. Zachowały się w nich oryginalne elementy wnętrz, które mimo upływu lat wciąż cieszą oko i spełniają swoją funkcję. Zna je doskonale Teresa Ebis, miłośniczka zabytkowej architektury Bytomia, fotografka, blogerka, która poprowadziła dziś /6 sierpnia/ spacer z cyklu "Bytom nieoczywisty 2".

Uczestniczka wycieczki fotografująca zabytkowe detale

Na trasie spaceru Bytomskie kamienice - architektoniczne wehikuły czasu znalazły się obiekty, z których każdy jest na swój sposób wyjątkowy. Klatka przy ulicy Jainty 18 zachwyca zielenią ceramicznych okładzin ściennych z kwiecistymi dekorami oraz 120-letnią secesyjną kwiatową mozaiką na posadzce.

Na wyższe kondygnacje prowadzą w niej słynne trójbiegowe schody „Joly-Treppe” (Schody Joly’ego) o charakterystycznej konstrukcji. Wyjątkowe schody są też ozdobą klatek kamienic przy ulicy przy ul. Moniuszki nr 13 i 15 czy Sądowej 9, gdzie uwagę przyciągają m.in. dekoracyjne nity na podestach, wachlarzowa konstrukcja, ażurowe podstopnice bądź kute balustrady.

W niektórych kamienicach zachowała się oryginalna stolarka drzwiowa np. o secesyjnej ornamentyce roślinnej i zwierzęcej, jak na ulicy Moniuszki 14. Z kolei we wnętrzu kamienicy przy ulicy Dworcowej nr 28 zwiedzający chętnie zadzierali głowy, by podziwiać niebanalną sztukaterię — rozety, fasety i głowice pilastrów.

Fragmenty witraży, stare dzwonki do drzwi, ślady lamp gazowych na balustradach schodów na półpiętrach, miśnieńskie kafle, to tylko niektóre z pięknych detali, które można było zobaczyć we wnętrzach.

Grossfeld czeka

Kolejny spacer z cyklu "Bytom nieoczywisty 2" poprowadzi 20 sierpnia historyk i miłośnik architektury militarnej Dariusz Pietrucha. Będzie on wiódł ulicami mało jeszcze poznanego Grossfeldu, gdzie uczestnicy zobaczą m.in. ciekawe budownictwo międzywojnia, np. kompleks Kalide-Block czy osiedle Gagfah, dowiedzą się, gdzie przebiegała Kolej Prawoodrzańska, usłyszą o losach osób związanych z tą częścią Bytomia.

Zapisy od 16 sierpnia (od godziny 8.00) pod numerem telefonu 32 7868220 (Referat Promocji Bytomia, UM w Bytomiu.

Trasy i opisy czterech spacerów z cyklu "Bytom nieoczywisty 2" wraz z fotokodami do nagrań stanowiących audioprzewodniki znajdują się w przewodniku pt. "Bytom nieoczywisty 2" wydanym przez Urząd Miejski w Bytomiu. Publikacja dofinansowana ze Śląskiej Organizacji Turystycznej.

do góry
W piątek, 29 marca Urząd Miejski oraz Urząd Stanu Cywilnego w Bytomiu będą nieczynne. Wyjątkiem będzie dyżur pracownika Wydziału Spraw Obywatelskich w godzinach od 9:00 do 13:00 w pokoju nr 112 w sprawie przyjmowania wniosków o sporządzenie aktów pełnomocnictwa do głosowania w wyborach samorządowych. Nieczynny będzie również Punkt Paszportowy znajdujący się w Urzędzie Miejskim w Bytomiu przy ul. Parkowej 2. Przepraszamy za powstałe niedogodności.