• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Tajemnica ukryta w obrazie

Tajemnica ukryta w obrazie

29 Kwietnia 2019
Po raz kolejny popisali się świetną stylistyką, oczytaniem, znajomością terminów malarskich i niebywałą kreatywnością. Mowa o laureatach XV Konkursu Literackiego Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego organizowanego przez Muzeum Górnośląskie.

Znamy już werdykt jury. W tym roku młodzież opisywała obraz Jacka Malczewskiego „Przeznaczenie” z 1909 roku. Na tegoroczną edycję nadesłano 159 prac z całej Polski – nie tylko z dużych miast, ale i mniejszych ośrodków. W tym roku największym zaskoczeniem był dla jury poziom kategorii literackiej, w której główny nacisk położono na sposób wykorzystania zadanego tematu w konstrukcji wypowiedzi oraz na samą jej formę.

Napisanie opowiadania, wiersza czy dramatu, w którym dzieło sztuki jest zaprezentowane i pełni pierwszoplanową rolę, wydaje się zadaniem nader trudnym. To właśnie w wierszach całość bogatej symboliki dzieła Jacka Malczewskiego udało się zamknąć najlepiej. Statuetkę Gęsie Pióro i tym samym pierwszą nagrodę w kategorii literackiej otrzymała Helena Bek z Zespołu Szkół nr 17 im. Zawiszaków Proporca Victoria w Warszawie. II nagroda ex aeguo przypadła Indze Pawelec z Polsko-Francuskiej Szkoły Podstawowej La Fontaine w Warszawie oraz Wiktorii Pętal z LO nr VIII im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu. III nagrodę przyznano Joannie Płachcińskiej z II LO im. Mieszka I w Szczecinie.

W kategorii formalnej II nagrodę otrzymała Magdalena Bartylak z Zespołu Szkół Chemicznych im. Ignacego Łukasiewicza w Bydgoszczy. III nagroda przypadła Marii Bek z Zespołu Szkół nr 17 im. Zawiszaków Proporca Victoria w Warszawie. Jury zdecydowało się przyznać dodatkowe wyróżnienie dla Macieja Biegasa z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego STO w Katowicach.
do góry