Studenci architektury z Polski i z Czech pracują nad koncepcją centrów przesiadkowych w Bytomiu
20 Października 2023Studenci i nauczyciele akademiccy z Wydziałów Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach i Uniwersytetu Technicznego w czeskiej Ostrawie rozpoczęli 19 października warsztaty poświęcone koncepcji budowy centrów przesiadkowych w Bytomiu. Przez kilka dni uczestnicy warsztatów nie tylko będą zwiedzać nasze miasto, zapoznają się z jego architekturą i układem komunikacyjnym, ale na podstawie zebranych informacji opracują wstępną koncepcję architektoniczną budowy centrów przesiadkowych w trzech lokalizacjach Bytomia. Koncepcja posłuży do dalszych prac nad projektem dworca przesiadkowego przy pl. Wolskiego oraz dwóch przystanków w Stroszku i Karbiu.

- Aby poprawić i zwiększyć atrakcyjność komunikacji publicznej w mieście konieczna jest budowa centrów przesiadkowych. Nasza gmina stara się o pozyskanie 100 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Mobilna Metropolia - budowa Centrów Przesiadkowych na terenie gminy Bytom, który został już dopuszczony przez Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej do ubiegania się o dofinansowanie - mówi Michał Bieda zastępca prezydenta Bytomia. - Trwające w Bytomiu warsztaty z udziałem studentów i pracowników naukowych Politechniki Śląskiej i Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie są okazją do wypracowania wstępnych koncepcji centrów przesiadkowych w naszym mieście. Uwzględniony w nich zostanie nie tylko istniejący układ komunikacyjny miasta, ale też architektura Bytomia - podkreśla wiceprezydent Michał Bieda.
Jakie cechy powinny spełniać nowoczesne centra przesiadkowe?
Funkcjonalne rozwiązania architektoniczno-technologiczne i osiągnięcie efektu synergii w architekturze to najważniejsze cele jakie przyświecają studentom, którzy będą opracowywać koncepcje budowy nowoczesnych centrów przesiadkowych.
- Węzeł przesiadkowy będący istotnym elementem Śródmieścia powinien być wkomponowany w jego strukturę, ujmować walory architektoniczne, ale zawierać także najbardziej współczesne rozwiązania technologiczne, związane nie tylko z nowoczesnym budownictwem - mówi dr hab. inż. arch. Grzegorz Nawrot, prof. PŚ. z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. - Podczas kilkudniowych warsztatów zapoznamy się z architekturą miasta, jego układem komunikacyjnym, a także występującymi problemami w tkance miejskiej. Te informacje umożliwią nam opracowanie wstępnego projektu zagospodarowania terenów pod centra przesiadkowe - dodaje prof. Grzegorz Nawrot.
Podczas warsztatów odbywających się w Bytomiu studenci odwiedzą dworzec autobusowy i kolejowy przy pl. Wolskiego, a także Stroszek i Karb, a więc dwie bytomskie dzielnice, w których planowane jest powstanie w najbliższych latach dwóch przystanków łączących komunikację autobusową, tramwajową i kolejową. W ramach warsztatów zaplanowano również prezentację koncepcji architektonicznych przyszłych centrów przesiadkowych w mieście oraz omówienie problemów komunikacyjnych z przedstawicielami miasta oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która włączyła się już aktywnie w projekt i zorganizowała m.in. spacery badawcze.
Studenci architektury z Polski i z Czech pracują nad koncepcją centrów przesiadkowych w Bytomiu
Bytom stara się o 100 mln zł na budowę centrów przesiadkowych
Bytomski projekt „Mobilna Metropolia - budowa Centrów Przesiadkowych na terenie gminy Bytom” jest jednym z kilkunastu projektów miast Metropolii wpisanych na listę projektów zintegrowanych realizujących cele Strategii Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego na lata 2021-2027, z perspektywą do 2030 roku, która w czerwcu uzyskała już pozytywną opinię Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w zakresie możliwości współfinansowania tych projektów w ramach programu FEnIKS /Fundusze Europejskiej na Klimat, Infrastrukturę, Środowisko 2021-2027/.
Projekt złożony przez Miasto Bytom przewiduje budowę dworca przy pl. Wolskiego i dwóch przystanków: w Stroszku (w rejonie ul. Strzelców Bytomskich, gdzie przeniesiona zostanie stacja kolejowa Bytom-Stroszek) i Karbiu (w rejonie przebudowywanej stacji kolejowej Bytom - Karb). Oprócz nowoczesnego dworca i przystanków przesiadkowych projekt zakłada także przebudowę istniejących układów drogowych umożliwiających dojazd do nowych obiektów, budowę chodników, przejść dla pieszych, przejazdów rowerowych oraz wprowadzenie udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.
Projekt centrów przesiadkowych wpisany w WPF
Projekt „Mobilna Metropolia - budowa Centrów Przesiadkowych na terenie gminy Bytom” został wpisany do Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Bytomia, a gmina w ciągu dwóch najbliższych lat zabezpieczy na przygotowanie dokumentacji 920 tys. zł z budżetu miasta.
Warto podkreślić, że projekt dotyczący budowy centrów przesiadkowych w naszym mieście został wpisany do Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Bytomia na najbliższe lata ze względu na procedury związane ze staraniami o pozyskanie dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach programu FEnIKS, czyli Fundusze Europejskiej na Klimat, Infrastrukturę, Środowisko 2021-2027. Nabór wniosków planowany jest między styczniem a czerwcem 2024 roku. Projekty, które spełnią wszystkie wymagane kryteria zawarte w regulaminie wyboru projektów pozyskają dofinansowanie, dzięki czemu ich realizacja będzie możliwa w kolejnych latach.
Podobne wiadomości:
- Skarbnik miasta Ewa Tomczak wyróżniona 2026-06-15
- Plac zabaw w Karbiu po remoncie 2026-06-03
- Projekt OZE Bytom po kontroli Izby Administracji Skarbowej. Audytorzy wydali pozytywną ocenę 2026-05-14
- Wąskotorówka wyjechała na tory 2026-05-01
- Kolejne przetargi na centra przesiadkowe w Śródmieściu i Karbiu ogłoszone 2026-04-30
- Zakłady przemysłowe - historia o dawnym Bytomiu 2026-04-25
- Tworzyły trzon bytomskiej gospodarki. Poznaj historię największych zakładów przemysłowych w Bytomiu 2026-04-23
- Nowe miejsca postojowe na osiedlu Ziętka i w Stroszku mogą powstać w ramach #BO Bytom 2026-03-18
- Cykl szkoleń w Urzędach Skarbowych i on-line. Środy z KSeF i szkolenia branżowe 2026-03-05
- Przetarg na budowę centrum przesiadkowego w Stroszku ogłoszony 2026-02-26