• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Spotkajmy się w pracy!

Spotkajmy się w pracy!

1 Października 2019
Prezydent Mariusz Wołosz zamieni garnitur na robocze ubranie, stając przy taśmie firmy produkującej kartonowe opakowania. Aktorkę Martę Żmudę Trzebiatowską spotkamy za barem, a generała Romana Polko w ekipie technicznej przygotowującej scenę na wieczorny koncert. Dziś /1 października/ ruszyła kampania społeczna Centrum DZWONI.

W filozofii działania bytomskiego centrum nie występuje pojęcie specjalnych stanowisk pracy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, co udowadnia już od ponad 13 lat. Do wachlarza niecodziennych kampanii społecznych obalających mity na temat zatrudniania niepełnosprawnych pracowników, dołącza kolejna - Spotkajmy się w pracy.

Rozpoczynająca się równolegle w kilku miastach województwa śląskiego akcja organizowana w partnerstwie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej Województwa Sląskiego,  ma promować zatrudnianie osób z niepełnosprawnością intelektualną w „zwykłych”, a nie „specjalnych” miejscach pracy.

W trakcie wydarzenia nasi goście, czyli znane osoby publiczne będą pracowały wspólnie z osobami z niepełnosprawnością. Przez symboliczną godzinę będą pracować ramię w ramię w kinie, restauracji, hotelu czy pielęgnując zieleń miejską - mówi Michał Bullik z Centrum DZWONI w Bytomiu. Nasi goście będą też mogli poznać bliżej naszą pracę, bo na każdym ze stanowisk pracy towarzyszyć im będzie trener pracy z Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - dodaje Michał Bullik.

Zaproszenie do udziału w tej niezwykłej kampanii przyjęli m.in. wicemarszałek Izabela Domogała, prezydent Mariusz Wołosz, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek. Przypomnijmy, że Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie jest pierwszą w Polsce niepubliczną, bezpłatną, specjalistyczną agencją zatrudnienia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jej celem jest udzielanie pełnego wsparcia osobie z niepełnosprawnością i pracodawcy w procesie włączania i integracji społecznej.

Potwierdzamy zasadę, że nie ma specjalnych stanowisk dla osób z niepełnosprawnością intelektualną ani szczególnego sektora działań. Dbamy o zapewnienie równości osobom z niepełnosprawnością w dostępie do rynku pracy i różnorodności ofert zatrudnienia, zgodnie z ich aspiracjami i preferencjami – mówi Tomasz Kosik.

Działalność centrum polega na wsparciu osób z niepełnosprawnością intelektualną w znalezieniu i utrzymaniu pracy na otwartym rynku. Przez ostatnie 13 lat objęli wsparciem kilka tysięcy osób z niepełnosprawnością. Ponadto współpracują z otoczeniem osób z niepełnosprawnością – rodzinami, opiekunami, terapeutami itp. oraz z wieloma pracodawcami z różnych sektorów i branż.

Podczas tegorocznej akcji wręczenia Jaskółek, czyli nagród wręczanym pracodawcom, którzy przy wsparciu Centrum DZWONI zatrudnili w swoich firmach osoby z niepełnosprawnością intelektualną, prezydent Mariusz Wołosz mówił: Tylko zapał, pozytywna energia i ciężka praca zdecydowały o niewątpliwym sukcesie idei realizowanej przez Centrum DZWONI. Pamiętam początki, kiedy przed 13 laty centrum rozpoczynało swą działalność w naszym mieście i liczne głosy, że inicjatywa nie ma wielkich szans na powodzenie. Jestem dumny, że się udało i cieszę się, że idea zatrudnienia wspomaganego kwitła i nadal rozwija się w naszym mieście.

Prezydent dziękował wówczas wszystkim pracodawcom, którzy mimo różnych problemów, podjęli to wyzwanie, na przekór stereotypom i niezrozumieniu zaangażowali się w projekt #normalniesiępracuje. W samym tylko Bytomiu Centrum DZWONI wspiera zatrudnienie około 25 osób zatrudnionych w 10 firmach działających na trenie miasta. Wśród nich warto wymienić Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej, Bytomskie Centrum Kultury oraz firmę Waps-Kart, w której już 3 października o 9.00 stawi się prezydent Mariusz Wołosz.
_DSC2888.jpg _DSC2888.jpg
5

Spotkajmy się w pracy

do góry