Sportowe Laury Bytomia przyznane
3 Lutego 2019Mają za sobą już sukcesy na arenach krajowych lub międzynarodowych. Ich osiągnięcia przekładają się również na dobry wizerunek i promocję naszego miasta. Wczoraj, 2 lutego w Teatrze Rozbark poznaliśmy najlepszych sportowców, którzy zostali uhonorowani Sportowym Laurem Bytomia za 2018 rok.
Gratuluję wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym sportowcom oraz osobom, które na co dzień wspierają bytomski sport. Rywalizując i osiągając sukcesy na sportowych arenach w kraju i za granicą promujecie nasze miasto, za co jestem Wam wszystkim wdzięczny – mówił prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz podczas sobotniej gali wręczenia Sportowych Laurów Bytomia, która odbyła się w Teatrze Rozbark. Dziękując Wam za dotychczasowe osiągnięcia, życzę również w tym roku wielu wspaniałych wyników i kolejnych medali – dodał prezydent Wołosz.
Podczas uroczystości przypomniano również, że tylko w 2019 roku na stypendia dla uzdolnionych sportowców z Bytomia i tych, którzy reprezentują barwy bytomskich klubów zostanie przeznaczone z budżetu miasta około 180 tys. zł. Stypendia otrzyma blisko 90 sportowców.
Do sportowców, działaczy oraz trenerów list skierował również wiceminister sportu i turystyki Jan Widera, który pogratulował wszystkim nominowanym i laureatom tegorocznych Sportowych Laurów Bytomia. Wiceminister Widera podkreślił jak dużo pracy i wysiłku muszą włożyć sportowcy, aby osiągnąć upragniony sukces na arenach krajowych i międzynarodowych.
Sportowy Laur Bytomia to nagroda przyznawana przez prezydenta najlepszym bytomskim sportowcom za szczególne osiągnięcia. W tym roku zgłoszono do niej 38 kandydatów w 9 kategoriach, z czego najwięcej zgłoszeń do nagrody wnioskowano w kategoriach: Sportowiec lub Sportsmenka junior /8 kandydatur/, Drużyna Roku /6 kandydatur/ oraz w kategorii Trener – Działacz Sportowy /9 kandydatur/.
Wśród wszystkich nominowanych osób oraz drużyn za 2018 rok przyznano Sportowy Laur Bytomia:
- w kategorii „Sportowiec senior” Michał Sowa, zawodnik MUKS przy ZOSS Bytom, trenujący karate tradycyjne,
- w kategorii „Sportsmenka senior” Karolina Późniewska, zawodniczka mistrzowskiej drużyny kobiet TMH „Polonia” Bytom,
- w kategorii „Sportowiec/sportsmenka junior” Wojciech Marek, zawodnik tenisowego klubu KS „Górnik” Bytom;
- w kategorii „Drużyna” seniorska drużyna kobiet GKS „Czarni” Bytom;
- w kategorii „Trener/działacz sportowy” Krzysztof Kotuła, trenera MKS MOSM Bytom;
- w kategorii „Dorobek sportowy/Całokształt kariery” Grażyna Wojciechowska oraz Paweł Zagrodnik.
Warto również dodać, że wyróżnienia za udzielone wsparcie sekcji piłki ręcznej i drugoligowej drużyny UKS MOSM w Bytomiu w 2018 roku otrzymał Brunon Foitzik, prezes zarządu VOCARE BPO Sp. z o.o. oraz Joanna Koch – Kubas za zaangażowanie w rozwój infrastruktury sportowej Klubu Sportowego „Silesia” Miechowice w 2018 roku
Wyróżnienie otrzymali także mł. aspir. Paweł Mrózek pełniący służbę w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu, który jako amator zajął I miejsce w Mistrzostwach Polski Open w kolarstwie górskim oraz trzej niepełnosprawni bytomscy sportowcy – Bartosz Stankiewicz /lekkoatletyka/, Maciej Burzyński /tenis stołowy/ oraz Wioletta Zarzecka /strzelectwo sportowe/.
Zobacz sylwetki wyróżnionych osób Sportowym Laurem Bytomia za 2018 rok:
Sportowiec senior:
Michał Sowa - zawodnik Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego przy Zespole Ogólnokształcących Szkół Społecznych w Bytomiu uprawiający karate tradycyjne. W 2018 roku zdobył Mistrzostwo Świata w karate tradycyjnym w konkurencji fuku-go oraz Mistrzostwo Świata w konkurencji kumite drużynowe w Saint Johns w Kanadzie, na jego koncie pierwsze miejsce podczas Pucharu Europy w karate tradycyjnym oraz Mistrzostwo Polski w karate tradycyjnym w konkurencji fuku-go. W ubiegłym roku Michał Sowa triumfował w Polskiej Lidze Karate, a na turniejach zagranicznych zdobył 5 złotych medali. Właściciel Sportowego Lauru Bytomia za 2016 rok.
Sportsmenka senior:
Karolina Późniewska - hokeistka, napastniczka żeńskiej drużyny Towarzystwa Miłośników Hokeja „Polonia Bytom”. Wyróżniająca się zawodniczka mistrzowskiej drużyny kobiet, która w sezonie 2017/2018 zajęła pierwsze miejsce w rozgrywkach Polskiej Ligi Hokeja Kobiet. Napastniczka i kapitan reprezentacji kadry narodowej kobiet oraz kapitan żeńskiej drużyny TMH Polonia Bytom. Na jej koncie najwięcej asyst i bramek w Polskiej Lidze Hokeja Kobiet w ubiegłym sezonie.
Sportowiec , sportsmenka junior:
Wojciech Marek obiecujący tenisista, zawodnik Klubu Sportowego „Górnik” Bytom. W ubiegłym roku zajął piąte miejsce na Mistrzostwach Europy Juniorów. Przyczynił się do tytułu Drużynowego Mistrza Polski Juniorów zdobytego przez klub z Tarnogórskiej. W ubiegłym roku był ważnym ogniwem drużyny mężczyzn, która zdobyła brązowy medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski Mężczyzn.
Wojciech Marek brał udział we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych: w Australian Open dotarł do 1/8 finału, podczas US Open i Roland Garros zameldował się w trzeciej rundzie, a w Wimbledonie awansował do turnieju głównego. W 2018 został po raz pierwszy powołany do reprezentacji Polski Seniorów na mecz Pucharu Davisa: Polska-Rumunia. W światowym rankingu ITF Juniorów zajmuje 50. miejsce.
Drużyna:
Seniorska Drużyna Kobiet GKS Czarni Bytom - rok 2018 był szczególnym rokiem dla judoczek klubu w zmaganiach drużynowych. Panie po raz piąty w 52–letniej historii klubu z Łużyckiej cieszyły się Drużynowym Mistrzostwem Polski Seniorek zdobytym w Warszawie. Na ten zaszczytny tytuł pracowały: Ewa Konieczny, Natalia Kropska, Sonia Lniany, Wiktoria Marciniak, Karolina Głogowska, Beata Pacut, Daria Tymann, Aleksandra Gaj, Paulina Dziopa i Wiktoria Walczyk.
Trener lub Działacz sportowy:
Krzysztof Kotuła - trener Międzyszkolnego Klubu Sportowego Miejskiego Ośrodka Sportu Młodzieżowego w Bytomiu. W 2018 roku trener Kadry Polski bloku sprintu seniorów i juniorek. Trener Magdaleny Stefanowicz. Jego podopieczna w ubiegłym roku zajęła piąte miejsce w biegu na 100 metrów podczas Mistrzostw Świata U-20 w Tampere, w ubiegłym roku Stefanowicz uplasowała się na najwyższym miejscu na podium w biegu na 100 metrów podczas rozgrywanych we Włocławku Mistrzostwach Polski U20.
Wśród wychowanków znajduje się także Karol Kwiatkowski, który na Mistrzostwach Polski Młodzieżowców U23 w biegu na 100 metrów zajął pierwsze miejsce.
Dorobek sportowy całokształt kariery:
Paweł Zagrodnik - judoka, były zawodnik Górniczego Klubu Sportowego „Czarni” Bytom. Z klubem związany od 1992 roku. Judo zaczął trenować w wieku 5 lat, na pierwsze zajęcia przyprowadził go ojciec Kazimierz. Od razu trafił w solidne ręce trenerskie Zenona Mościńskiego, który fachowym okiem dostrzegł w nim talent. Pierwszy znaczący sukces odniósł Paweł po 11 latach treningu w 2003 roku zdobywając brązowy medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Rok później stanął na najwyższym podium Mistrzostw Polski Juniorów. Warsztat Pawła doskonalili m.in.: Wiesław Czekaj, Piotr Sadowski, Marek Pituła, Marian Tałaj i Przemysław Matyjaszek.
Paweł Zagrodnik zajął piąte miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku, to wicemistrz i medalista Młodzieżowych Mistrzostw Europy, brązowy medalista Mistrzostw Europy Juniorów oraz wielokrotny medalista Pucharów Świata. Dwukrotny Mistrz Polski i wielokrotny medalista Mistrzostw Polski Seniorów, ponadto dwukrotny medalista Drużynowych Mistrzostw Europy Seniorów. W grudniu 2018 r. zakończył oficjalnie zawodniczą karierę sportową.
Grażyna Wojciechowska - zawodniczka i trenerka Miejsko-Ludowego Klubu Sportowego „Czarna Strzała” w Bytomiu. Niepełnosprawna łuczniczka, która w 2012 roku reprezentowała nasz kraj podczas XIV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie. Podczas swojej kariery sportowej reprezentowała kraj na Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w 2011 roku, Mistrzostwach Europy w 2010 oraz licznych Pucharach Świata i Europy Osób Niepełnosprawnych. Na jej koncie jest trzecie miejsce w Pucharze Świata Osób Niepełnosprawnych w Czechach, pierwsze miejsce w Pucharze Świata Osób Niepełnosprawnych drużynowo w Wielkiej Brytanii, drugie miejsce na podium na Drużynowych Mistrzostwach Polski – Ekstraklasa Łucznicza w 2013 r., ósme miejsce podczas Klubowego Pucharu Europy we Włoszech w 2014 roku.
Do jej najważniejszych sukcesów sportowych należą: 17. miejsce na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie, trzecie miejsce na Mistrzostwach Europy w mikscie we Francji. Grażyna Wojciechowska to ośmiokrotna medalistka Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych. Przez całą swoją karierę sportową rywalizowała na zawodach z zawodnikami pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi.
Wyróżnienie:
Joanny Koch-Kubas - członek Zarządu K.S. „Silesia” Miechowice - za zaangażowanie w rozwój infrastruktury sportowej Klubu Sportowego „Silesia” Miechowice w 2018 roku,
Brunon Foitzik - Prezesa Zarządu VOCARE BPO sp. z o.o. - za finansowe wspieranie sekcji piłki ręcznej i drugoligowej drużyny UKS MOSM w Bytomiu w 2018 roku,
Paweł Mrózek - pełniący służbę w Komendzie Miejskiej Straży Pożarnej w Bytomiu - za wyniki sportowe uzyskane w kolarstwie górskim MTB oraz kolarstwie szosowym w 2018 roku,
Wioleta Zarzecka - zawodniczka Bytomskiego Klubu Strzeleckiego LOK w Bytomiu - za wysokie wyniki w strzelectwie sportowym niewidomych w 2018 r. i spełnienie wymogów klasyfikacyjnych na Paraolimpiadę w Tokio w 2020 roku,
Maciej Burzyński - wychowanek Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Bytomiu, zawodnika Klubu Olimpiad Specjalnych „Feniks” Bytom - za wysokie wyniki sportowe uzyskane podczas XI Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych (Katowice, Chorzów, Mikołów 2018),
Bartosz Stankiewicz - uczestnik Warsztatów Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Bytomiu, zawodnika Klubu Olimpiad Specjalnych „Feniks” Bytom - za wysokie wyniki sportowe uzyskane podczas XI Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych (Katowice, Chorzów, Mikołów 2018).
Gratuluję wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym sportowcom oraz osobom, które na co dzień wspierają bytomski sport. Rywalizując i osiągając sukcesy na sportowych arenach w kraju i za granicą promujecie nasze miasto, za co jestem Wam wszystkim wdzięczny – mówił prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz podczas sobotniej gali wręczenia Sportowych Laurów Bytomia, która odbyła się w Teatrze Rozbark. Dziękując Wam za dotychczasowe osiągnięcia, życzę również w tym roku wielu wspaniałych wyników i kolejnych medali – dodał prezydent Wołosz.
Podczas uroczystości przypomniano również, że tylko w 2019 roku na stypendia dla uzdolnionych sportowców z Bytomia i tych, którzy reprezentują barwy bytomskich klubów zostanie przeznaczone z budżetu miasta około 180 tys. zł. Stypendia otrzyma blisko 90 sportowców.
Do sportowców, działaczy oraz trenerów list skierował również wiceminister sportu i turystyki Jan Widera, który pogratulował wszystkim nominowanym i laureatom tegorocznych Sportowych Laurów Bytomia. Wiceminister Widera podkreślił jak dużo pracy i wysiłku muszą włożyć sportowcy, aby osiągnąć upragniony sukces na arenach krajowych i międzynarodowych.
Sportowy Laur Bytomia to nagroda przyznawana przez prezydenta najlepszym bytomskim sportowcom za szczególne osiągnięcia. W tym roku zgłoszono do niej 38 kandydatów w 9 kategoriach, z czego najwięcej zgłoszeń do nagrody wnioskowano w kategoriach: Sportowiec lub Sportsmenka junior /8 kandydatur/, Drużyna Roku /6 kandydatur/ oraz w kategorii Trener – Działacz Sportowy /9 kandydatur/.
Wśród wszystkich nominowanych osób oraz drużyn za 2018 rok przyznano Sportowy Laur Bytomia:
- w kategorii „Sportowiec senior” Michał Sowa, zawodnik MUKS przy ZOSS Bytom, trenujący karate tradycyjne,
- w kategorii „Sportsmenka senior” Karolina Późniewska, zawodniczka mistrzowskiej drużyny kobiet TMH „Polonia” Bytom,
- w kategorii „Sportowiec/sportsmenka junior” Wojciech Marek, zawodnik tenisowego klubu KS „Górnik” Bytom;
- w kategorii „Drużyna” seniorska drużyna kobiet GKS „Czarni” Bytom;
- w kategorii „Trener/działacz sportowy” Krzysztof Kotuła, trenera MKS MOSM Bytom;
- w kategorii „Dorobek sportowy/Całokształt kariery” Grażyna Wojciechowska oraz Paweł Zagrodnik.
Warto również dodać, że wyróżnienia za udzielone wsparcie sekcji piłki ręcznej i drugoligowej drużyny UKS MOSM w Bytomiu w 2018 roku otrzymał Brunon Foitzik, prezes zarządu VOCARE BPO Sp. z o.o. oraz Joanna Koch – Kubas za zaangażowanie w rozwój infrastruktury sportowej Klubu Sportowego „Silesia” Miechowice w 2018 roku
Wyróżnienie otrzymali także mł. aspir. Paweł Mrózek pełniący służbę w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu, który jako amator zajął I miejsce w Mistrzostwach Polski Open w kolarstwie górskim oraz trzej niepełnosprawni bytomscy sportowcy – Bartosz Stankiewicz /lekkoatletyka/, Maciej Burzyński /tenis stołowy/ oraz Wioletta Zarzecka /strzelectwo sportowe/.
Zobacz sylwetki wyróżnionych osób Sportowym Laurem Bytomia za 2018 rok:
Sportowiec senior:
Michał Sowa - zawodnik Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego przy Zespole Ogólnokształcących Szkół Społecznych w Bytomiu uprawiający karate tradycyjne. W 2018 roku zdobył Mistrzostwo Świata w karate tradycyjnym w konkurencji fuku-go oraz Mistrzostwo Świata w konkurencji kumite drużynowe w Saint Johns w Kanadzie, na jego koncie pierwsze miejsce podczas Pucharu Europy w karate tradycyjnym oraz Mistrzostwo Polski w karate tradycyjnym w konkurencji fuku-go. W ubiegłym roku Michał Sowa triumfował w Polskiej Lidze Karate, a na turniejach zagranicznych zdobył 5 złotych medali. Właściciel Sportowego Lauru Bytomia za 2016 rok.
Sportsmenka senior:
Karolina Późniewska - hokeistka, napastniczka żeńskiej drużyny Towarzystwa Miłośników Hokeja „Polonia Bytom”. Wyróżniająca się zawodniczka mistrzowskiej drużyny kobiet, która w sezonie 2017/2018 zajęła pierwsze miejsce w rozgrywkach Polskiej Ligi Hokeja Kobiet. Napastniczka i kapitan reprezentacji kadry narodowej kobiet oraz kapitan żeńskiej drużyny TMH Polonia Bytom. Na jej koncie najwięcej asyst i bramek w Polskiej Lidze Hokeja Kobiet w ubiegłym sezonie.
Sportowiec , sportsmenka junior:
Wojciech Marek obiecujący tenisista, zawodnik Klubu Sportowego „Górnik” Bytom. W ubiegłym roku zajął piąte miejsce na Mistrzostwach Europy Juniorów. Przyczynił się do tytułu Drużynowego Mistrza Polski Juniorów zdobytego przez klub z Tarnogórskiej. W ubiegłym roku był ważnym ogniwem drużyny mężczyzn, która zdobyła brązowy medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski Mężczyzn.
Wojciech Marek brał udział we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych: w Australian Open dotarł do 1/8 finału, podczas US Open i Roland Garros zameldował się w trzeciej rundzie, a w Wimbledonie awansował do turnieju głównego. W 2018 został po raz pierwszy powołany do reprezentacji Polski Seniorów na mecz Pucharu Davisa: Polska-Rumunia. W światowym rankingu ITF Juniorów zajmuje 50. miejsce.
Drużyna:
Seniorska Drużyna Kobiet GKS Czarni Bytom - rok 2018 był szczególnym rokiem dla judoczek klubu w zmaganiach drużynowych. Panie po raz piąty w 52–letniej historii klubu z Łużyckiej cieszyły się Drużynowym Mistrzostwem Polski Seniorek zdobytym w Warszawie. Na ten zaszczytny tytuł pracowały: Ewa Konieczny, Natalia Kropska, Sonia Lniany, Wiktoria Marciniak, Karolina Głogowska, Beata Pacut, Daria Tymann, Aleksandra Gaj, Paulina Dziopa i Wiktoria Walczyk.
Trener lub Działacz sportowy:
Krzysztof Kotuła - trener Międzyszkolnego Klubu Sportowego Miejskiego Ośrodka Sportu Młodzieżowego w Bytomiu. W 2018 roku trener Kadry Polski bloku sprintu seniorów i juniorek. Trener Magdaleny Stefanowicz. Jego podopieczna w ubiegłym roku zajęła piąte miejsce w biegu na 100 metrów podczas Mistrzostw Świata U-20 w Tampere, w ubiegłym roku Stefanowicz uplasowała się na najwyższym miejscu na podium w biegu na 100 metrów podczas rozgrywanych we Włocławku Mistrzostwach Polski U20.
Wśród wychowanków znajduje się także Karol Kwiatkowski, który na Mistrzostwach Polski Młodzieżowców U23 w biegu na 100 metrów zajął pierwsze miejsce.
Dorobek sportowy całokształt kariery:
Paweł Zagrodnik - judoka, były zawodnik Górniczego Klubu Sportowego „Czarni” Bytom. Z klubem związany od 1992 roku. Judo zaczął trenować w wieku 5 lat, na pierwsze zajęcia przyprowadził go ojciec Kazimierz. Od razu trafił w solidne ręce trenerskie Zenona Mościńskiego, który fachowym okiem dostrzegł w nim talent. Pierwszy znaczący sukces odniósł Paweł po 11 latach treningu w 2003 roku zdobywając brązowy medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Rok później stanął na najwyższym podium Mistrzostw Polski Juniorów. Warsztat Pawła doskonalili m.in.: Wiesław Czekaj, Piotr Sadowski, Marek Pituła, Marian Tałaj i Przemysław Matyjaszek.
Paweł Zagrodnik zajął piąte miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku, to wicemistrz i medalista Młodzieżowych Mistrzostw Europy, brązowy medalista Mistrzostw Europy Juniorów oraz wielokrotny medalista Pucharów Świata. Dwukrotny Mistrz Polski i wielokrotny medalista Mistrzostw Polski Seniorów, ponadto dwukrotny medalista Drużynowych Mistrzostw Europy Seniorów. W grudniu 2018 r. zakończył oficjalnie zawodniczą karierę sportową.
Grażyna Wojciechowska - zawodniczka i trenerka Miejsko-Ludowego Klubu Sportowego „Czarna Strzała” w Bytomiu. Niepełnosprawna łuczniczka, która w 2012 roku reprezentowała nasz kraj podczas XIV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie. Podczas swojej kariery sportowej reprezentowała kraj na Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w 2011 roku, Mistrzostwach Europy w 2010 oraz licznych Pucharach Świata i Europy Osób Niepełnosprawnych. Na jej koncie jest trzecie miejsce w Pucharze Świata Osób Niepełnosprawnych w Czechach, pierwsze miejsce w Pucharze Świata Osób Niepełnosprawnych drużynowo w Wielkiej Brytanii, drugie miejsce na podium na Drużynowych Mistrzostwach Polski – Ekstraklasa Łucznicza w 2013 r., ósme miejsce podczas Klubowego Pucharu Europy we Włoszech w 2014 roku.
Do jej najważniejszych sukcesów sportowych należą: 17. miejsce na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie, trzecie miejsce na Mistrzostwach Europy w mikscie we Francji. Grażyna Wojciechowska to ośmiokrotna medalistka Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych. Przez całą swoją karierę sportową rywalizowała na zawodach z zawodnikami pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi.
Wyróżnienie:
Joanny Koch-Kubas - członek Zarządu K.S. „Silesia” Miechowice - za zaangażowanie w rozwój infrastruktury sportowej Klubu Sportowego „Silesia” Miechowice w 2018 roku,
Brunon Foitzik - Prezesa Zarządu VOCARE BPO sp. z o.o. - za finansowe wspieranie sekcji piłki ręcznej i drugoligowej drużyny UKS MOSM w Bytomiu w 2018 roku,
Paweł Mrózek - pełniący służbę w Komendzie Miejskiej Straży Pożarnej w Bytomiu - za wyniki sportowe uzyskane w kolarstwie górskim MTB oraz kolarstwie szosowym w 2018 roku,
Wioleta Zarzecka - zawodniczka Bytomskiego Klubu Strzeleckiego LOK w Bytomiu - za wysokie wyniki w strzelectwie sportowym niewidomych w 2018 r. i spełnienie wymogów klasyfikacyjnych na Paraolimpiadę w Tokio w 2020 roku,
Maciej Burzyński - wychowanek Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Bytomiu, zawodnika Klubu Olimpiad Specjalnych „Feniks” Bytom - za wysokie wyniki sportowe uzyskane podczas XI Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych (Katowice, Chorzów, Mikołów 2018),
Bartosz Stankiewicz - uczestnik Warsztatów Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Bytomiu, zawodnika Klubu Olimpiad Specjalnych „Feniks” Bytom - za wysokie wyniki sportowe uzyskane podczas XI Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych (Katowice, Chorzów, Mikołów 2018).