• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/„Sportowa” z zieloną pracownią

„Sportowa” z zieloną pracownią

24 Października 2024

Laboratorium młodego odkrywcy – to zwycięski projekt Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego, która w ramach dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyremontowała i urządziła nowoczesną ekopracownię.

W otwarciu Zielonej Pracowni, które odbyło się w środę, 23 października w szkole przy ul. Tarnogórskiej, wzięli udział m. in. zastępca prezydenta Adam Fras, przedstawicielka Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz uczniowie i grono pedagogiczne szkoły przy ul. Tarnogórskiej.

Uczniowie w nowej pracowni

– Nowa pracownia powstawała od podstaw w dawnej pracowni fizycznej. Już na etapie tworzenia projektu bardzo ważne były dla nas sugestie nauczycieli i uczniów – mówi Jolanta Bujnarowska -Mączka, dyrektorka Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego i członkini zespołu projektowego.

W projekt zaangażowali się także Aneta Krawczyk, nauczycielka biologii i chemii, Łukasz Sterniczuk, rodzic ucznia i architekt, który zadbał o projekt architektoniczny pracowni.

Przypomnijmy, że zadaniem szkoły było utworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych. Bytomska szkoła została nagrodzona w dwóch konkursach: Zielona Pracownia Projekt 2024 i Zielona Pracownia 2024.

– Jestem przekonany, że w nowej, dobrze wyposażonej pracowni lekcje przyrody, biologii czy geografii będą atrakcyjniejsze. Gratuluję pomysłodawcom i życzę owocnej pracy oraz niegasnącej ciekawości w odkrywaniu świata nauki – mówił Adam Fras, zastępca prezydenta podczas uroczystego otwarcia.

Laboratorium młodego odkrywcy

I tak nowa pracownia to miejsce, w którym uczniowie mogą już odkrywać świat nauki korzystając z nowoczesnych pomocy dydaktycznych. Pracownia podzielona została na pięć stref: mikroskopową, edukacyjno - dydaktyczną z 30 stanowiskami, a także laboratoryjno- eksperymentalną wyposażoną w duży stół umożliwiający w bezpieczny sposób wykonywanie i prezentowanie doświadczeń.

W pracowni można również uczestniczyć w spacerach wirtualnych z wykorzystaniem okularów VR, a także korzystać ze strefy multimedialnej wyposażonej w mobilny interaktywny monitor.

Pracownia została wyposażona w liczne pomoce dydaktyczne i sprzęt audio - video. W wyposażeniu znajdą się: mikroskop stereoskopowy z  kamerą, zestawy ekologiczne do badania wody, powietrza, gleby, programy multimedialne do biologii i chemii, czujniki do pomiaru właściwości fizyko – chemicznych substancji oraz modele atomów, serca, kwiatu, DNA. Zostały zakupione nowe ławki, krzesła uczniowskie oraz szafy. Kwota dofinansowania z WFOŚiGW to 48 tys. zł, 12 tys. zł dołożyła gmina Bytom.

Podobne wiadomości:

do góry