Ponad 1592 miejsca w 52 oddziałach na prawie 60 kierunkach kształcenia czeka od września na ósmoklasistów w bytomskich szkołach ponadpodstawowych. Technik lotniskowych służb operacyjnych, technik przemysłu mody czy organizacji reklamy to tylko część z tych, które w ostatnich latach cieszą się dużym zainteresowaniem młodych.
Przed uczniami ósmych klas ważna decyzja - jaką szkołę wybrać i jak pokierować swoją dalszą ścieżkę kształcenia, by przygotowała ich do tego, w czym są najlepsi? Zachęcam do zapoznania się bogatą ofertą naszych szkół - mówi zastępca prezydenta Adam Fras. W Bytomiu obok tradycyjnych zawodów, takich jak mechanik samochodowy, elektryk czy kucharz, na uczniów z naszego miasta i nie tylko, czeka szereg innowacyjnych kierunków. Co więcej już od lat bytomskie szkoły nawiązują i utrzymują dobre kontakty z dużymi firmami posiadającymi odpowiednie zaplecze i fundusze, by zapewnić uczniom tak niezbędne w nauce konkretnego zawodu zajęcia praktyczne.
Szkoła wysokich lotów
Warto tu wymienić działające w Technikum nr 4. Szkoła poszła z duchem czasu, oferując młodym kierunki kształcenia dostosowane do potrzeb rynku pracy. „Elektronik” postawił na zawody związane z lotnictwem. Bytomska szkoła kształci w zawodach technik awionik, technik lotniskowych służb operacyjnych, technik eksploatacji portów i terminali. Co ważne, uczniowie kształcący się w tym zawodzie oprócz miesięcznej praktyki w hangarze na lotnisku w Pyrzowicach, mają tam także cotygodniowe zajęcia z przedmiotów zawodowych.
Warto dodać, że uczniowie kształcący się w zawodzie technik lotniskowych służb operacyjnych mają zajęcia na lotnisku w Pyrzowicach w firmie LS Airport Services. Dzięki temu, mogą zobaczyć na czym polega praca na stanowiskach związanych z obsługą naziemną samolotów. Więcej informacji o rekrutacji na:
http://elektronik.bytom.pl/
Po zawód przyszłości? Do Bytomia!
Ciekawe kierunki kształcenia oferuje też Zespół Szkół Technicznych, gdzie na młodych czekają kierunki kształcenia w pożądanych na rynku pracy zawodach. A należą do nich technik mechatronik, technik informatyk, technik geodeta, ekonomista oraz technik urządzeń i systemów energii odnawialnej. Dumą szkoły są jej absolwenci, którzy z powodzeniem rozwijają swoje interesowania na studiach wyższych. Więcej informacji o rekrutacji na:
https://zst.bytom.pl/kandydat/ .
Modny zawód? Tylko z ZSA-EiO
Projektowanie mody i szycie ubrań cieszy się coraz większym powodzeniem wśród młodych ludzi. W Bytomiu, niegdyś kojarzonym z szyciem markowych garniturów, od kilku lat uczniowie mogą kształcić się w zawodzie technik przemysłu mody. Kształcenie w tym kierunku to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy, który z otwartymi ramionami czeka na specjalistów. Jak zaznaczają władze szkoły ten kierunek daje młodym ogromny wachlarz możliwości pracy.
Uczniowie nie tylko szyją, ale też uczestniczą w zajęciach z marketingu i reklamy, odzieżowego savoir vivre'u, organizacji pokazów mody. Po zdobyciu tytułu technika przemysłu mody absolwenci mogą kontynuować naukę w tym kierunku np. w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach (z którą bytomska szkoła ma podpisaną umowę patronacką) albo na Politechnice Łódzkiej (wzornictwo, włókiennictwo, przemysł mody).
W Zespole Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących na uczniów czekają miejsca w klasach kształcących m.in. w zawodach: technika ekonomisty, handlowca, rachunkowości, psychologii społecznej logistyki, a nawet technika organizacji reklamy. Od lat szkoła kształci również w kasach policyjno- mundurowych. Więcej informacji o rekrutacji na:
http://www.zsaeio.bytom.pl/zsaeio/.
„Gastronomik” wciąż na czasie
Przez dekady Zespół Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich wykształcił kadry, o które ubiegają się właściciele hoteli i restauracji w kraju i zagranicą. Zwłaszcza, że zawód kucharza czy hotelarza stał się dziś popularny. I tak w Techniku nr 1 (Zespół Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich), młodzież może kształcić się w zawodach technika żywienia i usług gastronomicznych, technika hotelarstwa czy organizacji turystyki.
Uczniowie „gastronomika” zdobywają nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach, gdzie dają pokaz kuchennych i hotelarskich umiejętności. Kiedy opuszczają mury ZSGH, nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Dają się poznać z dobrej strony już podczas praktyk zawodowych w hotelach i restauracjach, tam nawiązują kontakty z przyszłymi pracodawcami. Pod wrażeniem ich umiejętności są również właściciele europejskich hoteli. Więcej informacji o rekrutacji na:
http://www.zsgh.bytom.pl/.
Wśród innych popularnych kierunków jest także monter robót wykończeniowo-budowlanych, a także kierunek architektoniczno- projektowy. Od kilkunastu lat w szkole działa także klasa mundurowa.Wiecej informacji o rekrutacji na: http://www.psb.bytom.pl/.
Dla tych, którzy chcą uczyć się w zawodach budowlanych najlepszym wyborem będzie nauka w Państwowych Szkołach Budownictwa - Zespole Szkół, która oferuje kształcenie w takich zawodach jak: technik budownictwa, technik architektury krajobrazu. Wśród innych popularnych kierunków jest także monter robót wykończeniowo-budowlanych, a także kierunek architektoniczno- projektowy. Od kilkunastu lat w szkole działa także klasa mundurowa.
Masz smykałkę do samochodów i motocykli? Ucz się fachu w Bytomiu!
Mechaników rekrutuje Branżowa Szkoła I stopnia nr 3 oraz Technikum nr 3 działające w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektronicznych. Szkoły te oferują młodym kształcenie w takich zawodach jak: technik transportu drogowego, technik mechanik czy technik pojazdów samochodowych. Więcej informacji o rekrutacji na: http://zsmebytom.pl/
Zawodowcy na wagę złota
Promując szkolnictwo zawodowe, udowadniamy, że bycie fachowcem w swojej branży to wartość, która procentuje przez całe życie. Wykształcony uczeń to cenny skarb, a każdy specjalista z dyplomem czeladnika ma pewną pracę, otwartą drogę do dalszego rozwoju - mówi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia.
W Zespole Szkół Usługowo-Rzemieślniczych kształcą się na co dzień m.in. młodzi fryzjerzy, piekarze, krawcy czy mechanicy. W ramach współpracy z Izbą Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości uczniowie i uczennice ZSU-R zostali objęci wsparciem, które objęło m.in. doradztwo edukacyjno - zawodowe, staże lub praktyki zawodowe z możliwością wypłaty stypendiów stażowych. Na młodych fachowców czekają także kursy i szkolenia specjalistyczne. Więcej informacji na: https://zsur-bytom.szkolnastrona.pl/
Szkoły branżowe - czas na fachowców
Bytomskie szkoły branżowe oferują m.in. kształcenie w takich zawodach, jak:
Branżowa Szkoła nr 1 (ZSG-H)
- cukiernik, kucharz
Branżowa Szkoła nr 2 (PSB- ZS)
- monter zabudowy i robót wykończeniowych
Branżowa Szkoła nr 3 (ZSME)
- mechanik pojazdów samochodowych
- elektromechnik pojazdów samochodowych
- kierowca mechanik
Branżowa Szkoła nr 5 (ZSAEiO)
- fotograf, magazynier logistyk
Branżowa Szkoła nr 6 (ZST)
- górnik eksploatacji podziemnej
Branżowa Szkoła nr 7 (ZSUR)
- fryzjer, sprzedawca, wielozawodowa
Warto zaznaczyć, że do ósmych klas uczęszcza 1237 uczniów. Decyzję o wyborze szkoły średniej muszą podjąć do 10 lipca. Listy z kandydatami przyjętymi do poszczególnych szkół będą dostępne od 12 sierpnia.