Spacerem po Rozbarku
1 Sierpnia 2019Z czym mieszkańcom Bytomia kojarzy się Rozbark? Każdemu z czym innym, bo tej części Bytomia nie sposób odmówić różnorodności. I tak miłośnikom tańca przywodzi na myśl teatr powstały na terenach po byłej kopalni, melomanom - muzykę tworzącego w baroku G. G. Gorczyckiego, jeszcze innym… pierogi u Św. Jacka czy śląski folklor. Niedawno dzielnica zyskała nowe przestrzenie, które być może już wkrótce nieodłącznie będą kojarzyć się z Rozbarkiem: promenadę, siłownię plenerową, place zabaw, skatepark i boisko.
Jak się zmienił Rozbark?
Inwestycję, którą za kwotę 12 mln zł w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji realizuje Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej podzielono na trzy etapy: budowę promenady wraz z oświetleniem, prace związane z wyburzeniami budynków zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców oraz zagospodarowaniem terenów.
Rynek na Rozbarku
Interesującą przestrzenią Rozbarku jest pl. Św. Barbary, który od zawsze był sercem dzielnicy. Mieszkańcy marzyli, by stał się Rynkiem z plenerową sceną i miejscem zabaw dla dzieci. I tak też się stało. Plac przeorganizowano, zamontowano trampoliny ziemne i ściankę wspinaczkową będącą elementem plenerowej, kameralnej sceny. Całość wieńczy mała architektura: ławki, kosze na śmieci i oświetlenie.
Więcej niż chodnik
Promenada, bo tak nazwano w projekcie ponad dwukilometrowy trakt pieszy biegnący od ul. Pszczyńskiej na trasie linii dawnej kolei wąskotorowej połączony ulicami: Kochanowskiego, św. Kingi, Jaronia, Musialika i Alojzjanów, także jest odpowiedzią na pomysłowość mieszkańców. Przypomnijmy, że w trakcie konsultacji społecznych mieszkańcy skarżyli się na duży ruch samochodowy na ul. Witczaka, Siemianowickiej czy Karola Miarki mówiąc, że ulice te odcinają ich od reszty miasta. Promenada połączyła też parking przy ul. Staffa oraz tereny przy ul. Witczaka. Wzdłuż niej utworzono ławki i postawiono pamiątkowe tablice o historii Rozbarku i ludziach dla niego zasłużonych. Ponadto teren przy ul. Witczaka zaprojektowano pod kątem organizacji targów świątecznych itp.
Trening pod chmurką
Wrażenie robi plenerowa siłownia pomiędzy ulicami Alojzjanów a parkingiem przy ul. Staffa, gdzie zainstalowano trzynaście profesjonalnych urządzeń, w tym trzy dostosowane do osób niepełnosprawnych. To jest miejsce, którym naprawdę możemy się pochwalić. Zamiast ćwiczyć w zamkniętej, zatłoczonej siłowni, można przyjść tu i „zrobić” trening na świeżym powietrzu na profesjonalnym sprzęcie, za darmo. To był świetny pomysł - chwalił plenerową siłownię pomiędzy ul. Alojzjanów a parkingiem przy ul. Staffa jeden z użytkowników.
Skatepark
Powody do zadowolenia mają też entuzjaści ewolucji na rolkach, deskorolkach czy hulajnogach, bo doczekali się skateparku. Na nowym obiekcie przy skrzyżowaniu ulic Musialika i Alojzjanów zainstalowano rampy, najazdy i wyskocznie. Dotychczas amatorzy skatingu mieli do dyspozycji tylko plac w Parku Miejskim. Nowy obiekt będzie miejscem spotkań i rozwijania sportowych talentów.
Skwer Szynol
Choć o skwer przy ul. Kochanowskiego i Brzezińskiej mieszkańcy Rozbarku upomnieli się przed kilkoma laty i w ramach Budżetu Obywatelskiego wyposażyli go w plac zabaw, siłownię plenerową, po rewitalizacji jest znacznie atrakcyjniejszy. Powstało tam boisko wielofunkcyjne o wymiarach 50x26 m z nawierzchnią syntetyczną, siłownią do trenowania parkouru, drewnianą altaną ze stołem i ławami oraz rozbudowano istniejący plac zabaw .
W ramach inwestycji w kilku punktach dzielnicy powstały nowe place zabaw: przy ul. Siennej/Pszczyńskiej, przy ul. Musialika 18 (na przedłużeniu ul. Jaronia) oraz podwórzu pomiędzy ul. Kochanowskiego/Reymonta/Królowej Jadwigi (na tyłach SP nr 6). Na terenach po wyburzeniach przy ul. Musialika 1-3 i Alojzjanów 26-28 zaprojektowano i wykonano podwórka warzywno-ziołowo-kwiatowe z małymi placami zabaw sprzyjającymi zacieśnianiu więzi sąsiedzkich oraz rodzinnych.
Przy realizacji tego projektu nie dało się uniknąć wyburzeń budynków zagrażających bezpieczeństwu. Zniknęły obiekty przy ulicach Siennej i Pszczyńskiej, Witczaka 40, ul. Musialika 1-3, oficyna przy ul. Musialika 1,3 i 18, budynek wraz z oficyną przy ul. Alojzjanów 28 i oficyna przy ul. Alojzjanów 26.
Zmiana przestrzeni publicznej Rozbarku kosztowała 12 milionów złotych. 85% pochodziło z Unii Europejskiej (Priorytet X- Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna Poddziałanie 10.3.4 – Rewitalizacja obszarów zdegradowanych – OSI), a 10% dofinansował budżet państwa.
Tekst Anna Krzyszkowska - Kuc