• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Słowo i muzyka w 100-lecie Powstań Śląskich

Słowo i muzyka w 100-lecie Powstań Śląskich

13 Maja 2019
Zrywy powstańcze Ślązaków stały się tematem niedzielnego Salonu Poezji i Muzyki, który cyklicznie odbywa się w Operze Śląskiej. Punktem wyjścia spotkania była obchodzona w tym roku 100. rocznica Powstań Śląskich.

Trzykrotne zrywy powstańcze Ślązaków znalazły odbicie zarówno w twórczości ludowej, często anonimowej, jak i w poezji stworzonej przez znanych śląskich poetów.

Augustyn Świder, Kazimierz Ligoń, Konstanty Damrot, Olga Zarzycka czy Andrzej Chmurny to autorzy utworów, które zostały zaprezentowane w operze przez aktorów z Teatru Nowego w Zabrzu: Jolantę Niestrój-Malisz (autorka scenariusza), Jarosława Karpiuka i Artura Święsa.

Oprawę muzyczną tego wyjątkowego Salonu Poezji i Muzyki zapewnił Tomasz Grzyb, akordeonista, nauczyciel Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Bytomiu. W jego wykonaniu usłyszeliśmy cztery pieśni powstańcze na akordeon, w tym niezwykle wzruszającą pieśni rozpoczynającą się od słów Kajze mi sie podzioł mój synocek miły.

Przypomnijmy, że Salon Poezji i Muzyki powstał w Bytomiu z inicjatywy Anny Dymnej, która goszcząc w Operze Śląskiej w lutym 2006 roku zaproponowała, aby właśnie w Bytomiu organziować cykliczne spotkania z poezją i muzyką.
11_.jpg 11_.jpg
9

Salon Poezji i Muzyki

do góry