Ślōnsko palma musi być szumno – rodzinne warsztaty z tworzenia tradycyjnej śląskiej palmy
15 Marca 202423 marca, w przeddzień niedzieli palmowej, zapraszamy do Pałacu w Miechowicach na rodzinne warsztaty z tworzenia tradycyjnej śląskiej palmy „Ślōnsko palma musi być szumno”, które poprowadzą Zofia Przeliorz i Leokadia Poskard.
Na tych warsztatach dowiesz się, jak zrobić tradycyjną śląską palmę i co się na nią składa. W tym wypadku każda gałązka ma swoje znaczenie. Na przykład jałowiec jest w palmie na pamiątkę korony cierniowej, kokocz, bo z jego owoców robi się różańce. A dlaczego najważniejsza jest lyska? Tego też dowiesz się na warsztatach, jak również, co należy zrobić z poświęconą już palmą.
Ale to nie wszystko, Zofia Przeliorz, wspaniała gawędziarka i regionalistka, razem ze swoją córką Leokadią przybliżą również inne wielkanocne śląskie tradycje. To na pewno będzie interesująco i owocnie spędzony czas.
Koszt udziału w warsztatach: 40 zł. Początek o godz. 10:00.
Czas: 2 godziny
Zofia Przeliorz - rodowita Ślązaczka, urodzona i mieszkająca w Żorach. Ukończyła Liceum im. Karola Miarki w Żorach. Od dzieciństwa przejawiała zainteresowanie przeszłością, lubiła słuchać opowieści starszych osób, rodziny i sąsiadek, o dawnych czasach. Z przekazów ustnych poznawała historie rodzinne i lokalne, wydarzenia z dziejów regionu, śląskie zwyczaje, obrzędy, legendy, ludowe wierzenia. Z czasem zasłyszane opowieści zaczęła notować. Autorka książki „Dusza starego domu” wydanej przez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie. Laureatka nagrody imienia Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej w roku 2012.
Laureatka konkursu „Po naszymu, czyli po Śląsku”, organizowanym przez Radio Katowice, oraz wielokrotna laureatka konkursów literackich, gawędziarskich i pieśniarskich. Autorka opowiadań i scenariuszy związanych z kulturą i zwyczajami Górnego Śląska. Instruktorka Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Osiny”, działającego pod patronatem Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach.
Leokadia Poskart – córka Zofii Przeliorz, wspierająca ją w podtrzymywaniu zwyczajów i kultury Górnego Śląska. Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach, pracuje w firmie międzynarodowej jako manager kontroli finansowej. Podróżniczka, odwiedziła 28 krajów na 4 kontynentach.
Podobne wiadomości:
- Dzień Ziemi – z szacunkiem i uważnością 2025-04-23
- Warsztaty Żywej Rzeźby 2025-04-18
- Cuda wianki przy Kwietniewskiego 11 2025-04-07
- Rusza nabór na warsztaty SIŁA KOBIET III 2025-03-20
- 25 lat Warsztatów Terapii Zajęciowej 2025-02-07
- Bezpłatne warsztaty taneczne dla seniorów 2025-02-07
- Bytom w akwareli – warsztaty 2025-01-30
- Open Call na przeprowadzenie warsztatów tanecznych dla seniorów 2025-01-23
- Wernisaż "Serce Śląska: Ludzie, Miejsca, Pokolenia" 2024-12-13
- Kocham Cię jak Irlandię. Wystawa Anny Gronieckiej 2024-11-02