Strona główna/Aktualności/Skarpa Bytom pozyskała ponad 13,6 mln zł na adaptację (..)

Skarpa Bytom pozyskała ponad 13,6 mln zł na adaptację dawnego budynku dyrekcji KWK „Rozbark”

5 Września 2025

Klub Sportowy Skarpa Bytom pozyskał z funduszy europejskich oraz budżetu państwa ponad 13,6 mln zł na adaptację zabytkowego budynku dawnej dyrekcji KWK „Rozbark”. Budynek dawnej dyrekcji kopalni przy ul. Tuwima zostanie wyremontowany i zaadaptowany na Izbę Tradycji, Izbę Przyszłości oraz Mieszkanie Rozbarskie w rozbudowanej formie.

Budynek dawnej dyrekcji KWK „Rozbark” przy ul. Tuwima w Bytomiu

– W styczniu 2025 roku podpisaliśmy z gminą Bytom umowę dzierżawy na budynek dawnej dyrekcji i centrali telefonicznej dawnej KWK „Rozbark”, a teraz pozyskaliśmy ponad 13,6 mln zł na remont i adaptację jednego z nich – mówi Dobromir Bujak, prezes KS Skarpa Bytom. – W budynku dawnej dyrekcji planujemy m.in. utworzyć Izbę Tradycji, Izbę Przyszłości i Mieszkanie Rozbarskie w rozbudowanej formie. Docelowo w przyszłości w budynku centrali telefonicznej powstaną mieszkania dla osób starszych – podkreśla Dobromir Bujak.

Kolejne obiekty pod KWK „Rozbark” będą służyć mieszkańcom

Zgodnie z założeniami harmonogramu Klub Sportowy Skarpa Bytom planuje do 2027 roku wyremontować budynek dawnej dyrekcji oraz zagospodarować teren wokół niego. W pochodzącym z około 1900 roku budynku dawnej dyrekcji KWK „Rozbark” powstaną: Izba Tradycji i Izba Przyszłości, a część pomieszczeń zostanie zagospodarowana na rozbudowane Mieszkanie Rozbarskie nawiązujące do tradycji i historii Rozbarku. Obiekt zostanie także dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

– Rewitalizacja budynków po dawnej KWK „Rozbark” jest doskonałym przykładem, jak powinno wyglądać zagospodarowanie pokopalnianych obiektów – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. – Cieszę się, że kolejne środki z funduszy europejskich i budżetu państwa pozyskała Skarpa Bytom tym razem na remont zabytkowego budynku dawnej dyrekcji. To następny obiekt, który zostanie przywrócony do życia mieszkańcom Rozbarku, którzy dzisiaj mogą już w pełni korzystać z dawnej cechowni, gdzie działa Teatr Rozbark oraz budynku maszynowni „Bończyk”, który jest częścią Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych – podkreśla prezydent Mariusz Wołosz.

Warto wspomnieć, że budynki, które w styczniu 2025 przejął w dzierżawę Klub Sportowy Skarpa Bytom, zostały w 2024 roku przejęte przez gminę Bytom od Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA.

Ponad 13,6 mln zł na adaptację kolejnych obiektów po KWK „Rozbark”

Remont i adaptacja budynku dawnej dyrekcji będą realizowane ze środków unijnych oraz Klubu Sportowego Skarpa Bytom.

Na ten cel łącznie KS Skarpa Bytom pozyskała 13 mln 677 tys. zł, z czego aż 12 mln 237 tys. zł pochodzi z Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027, zaś 1 mln 439 tys. zł z budżetu państwa.

Skarpa Bytom pozyskała ponad 13,6 mln zł na adaptację dawnego budynku dyrekcji KWK „Rozbark” (1) Skarpa Bytom pozyskała ponad 13,6 mln zł na adaptację dawnego budynku dyrekcji KWK „Rozbark” (1)
2

Skarpa Bytom pozyskała ponad 13,6 mln zł na adaptację dawnego budynku dyrekcji KWK „Rozbark”

Budynek o ponad 120-letniej historii

Kopalnia Węgla Kamiennego „Rozbark”, dawnej „Heinitzgrube” została uruchomiona w 1863 roku. W 1864 roku rozpoczęło się drążenie dwóch nieistniejących już szybów dawnej kopalni, dzięki czemu już w 1868 roku ruszyło wydobycie węgla kamiennego w kopalni, której na część pierwszego pruskiego ministra górnictwa nadano w 1883 roku nazwę „Heinitzgrube”.

Obiekty dawnej Cechowni, maszynowni szybu „Bończyk”, mur oporowy oraz budynek administracyjny i dyrekcji powstawały na przełomie XIX i XX wieku. W 1886 roku powstał budynek administracyjny oraz mur oporowy od strony ul. Chorzowskiej, zaś w 1900 roku budynek dyrekcji przy ul. Tuwima. W kolejnych latach powstały natomiast obiekty Cechowni – obecnie Teatr Rozbark /1907 rok/ oraz w 1911 roku budynek maszynowni szybu „Bończyk”, który obecnie jest częścią Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.

Podobne wiadomości:

do góry