• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Ruszyła rekrutacja do projektu "Lepszy Start"

Ruszyła rekrutacja do projektu "Lepszy Start"

22 Listopada 2018
Alkoholizm, problemy z narkotykami, uzależnienia behawioralne, pod którymi kryje się nałogowe korzystanie z Internetu, to codzienność Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom przy ul. Tarnogórskiej 3. Kolejnym narzędziem do walki z tymi zjawiskami jest projekt Lepszy Start, do którego trwa rekrutacja.

Lepszy Start ma na celu adaptację społeczną i zawodową 40 osób w wieku od 16 do 21 roku życia. To grupa najbardziej narażona na kontakt z narkotykami czy dopalaczami – mówi Aleksandra Przybyła, dyrektorka Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom w Bytomiu.

Projekt adresowany jest nie tylko do młodych zagrożonych nadużywaniem substancji psychoaktywnych, lecz także wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym czy zdemoralizowanych w wyniku uzależnienia lub zagrożonych uzależnieniem.

W ramach projektu młodzież będzie uczestniczyć w terapii grupowej, która pomoże im radzić sobie z emocjami, nauczy ich poprawnej komunikacji i asertywności. Zaplanowano również zajęcia wyrównawcze z przedmiotów szkolnych dostosowanych do indywidualnych potrzeb danego uczestnika projektu.

Dla każdego z uczestników projektu opracowana zostanie indywidualna ścieżka reintegracyjna, która będzie uzależniona od sytuacji rodzinnej, zdrowotnej, edukacyjnej. Będzie ona uwzględniała predyspozycje uczestnika, a jednocześnie ukierunkowywała na uzupełnienie braków – mówi Aleksandra Przybyła.

Atrakcyjną częścią projektu będą również alternatywne formy spędzania czasu wolnego. Młodzież będzie uczestniczyć w wyjściach rekreacyjnych do kina, teatru, na ściankę wspinaczkową, kręgle czy do parku trampolin. Dodatkowo młodzi będą trenować kompetencje społeczne, czyli uczyć się gospodarować pieniędzmi, gotować czy nawiązywać zdrowe relacje. Ponadto każdy uczestnik będzie mógł skorzystać z konsultacji lekarskich oraz prawnych.

Nie zabraknie też zajęć  z kreowania wizerunku połączonych z usługą wizażysty - stylisty, które uświadomią młodym jak ważny jest wygląd. Obok nauki autoprezentacji i wizażu, uczestnicy będą mogli skorzystać z usług doradcy zawodowego. To pozwoli im poszerzyć swoje zawodowe perspektywy, poznać sposoby szukania i utrzymania pracy. W celu wzmocnienia więzi i relacji panujących w rodzinie oraz najbliższym środowisku uczestnika, projekt zakłada uczestniczenie młodzieży wraz z rodziną w Terapii Wielorodzinnej.

Terapia uzależnień to przede wszystkim nauka kontroli. Muszą się z nią zmierzyć zarówno młodzi pacjenci, jak również ich rodzice, którzy często wobec tego problemu pozostają bezradni. Na ogół nie mają świadomości, jakie spustoszenie w życiu dziecka powoduje nieograniczony dostęp do sieci oraz jak ogromny zagrożeniem dla zdrowia i życia są np. dopalacze. Prawda jest taka, że rodzice, jako najważniejsze ogniwo, są też najtrudniejszym odbiorcą. By wzmocnić więzi panujące w najbliższym środowisku uczestnika, do udziału w terapii zapraszamy także ich rodziny – mówi Aleksandra Przybyła.

Ostatnim etapem realizacji projektu będą działania z zakresu integracji zawodowej, która polegać będzie na zajęciach z doradcą zawodowym oraz uczestnictwo w certyfikowanych kursach zawodowych oraz stażach.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w projekcie zapraszamy wraz z rodzicem/ opiekunem na spotkanie informacyjne we wtorek 27 listopada od 10.00 do 12.00 w sali wykładowej Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom przy ul. Tarnogórskiej 3.

Projekt potrwa do 2020 roku.
do góry