• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Rusztowania stanęły przy EC Szombierki. Grupa Arche (..)

Rusztowania stanęły przy EC Szombierki. Grupa Arche rozpoczyna remont wieży wodno-zegarowej

12 Maja 2023

 

 

Ta wiadomość z pewnością ucieszy wszystkich miłośników postindustrialnych zabytków w Bytomiu. Przy EC Szombierki stanęły pierwsze rusztowania i zgodnie z zapowiedziami nowego właściciela obiektu - Grupy Arche, rozpoczęły się prace związane z wymianą poszycia i części konstrukcji dachu wieży wodno-zegarowej.

 

- Rozpoczynający się remont wieży wodno-zegarowej potrwa około 2-3 miesiące a wszystkie prace są prowadzone w uzgodnieniu ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który jeszcze na poprzedniego właściciela EC Szombierki nałożył obowiązek przeprowadzenia niezbędnych prac związanych z zabezpieczeniem dachu wieży zegarowej, maszynowni, pompowni, kotłowni. Trzymam kciuki za inwestora - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

 

Rozpoczyna się remont dachu wieży wodno-zegarowej Elektrociepłowni Szombierki

Prace pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

EC Szombierki to jeden z najważniejszych postindustrialnych zabytków nie tylko w Bytomiu, ale również w całym kraju. Jest on pod ścisłą ochroną konserwatorską a wszystkie prace, które właśnie rozpoczęły się na wieży wodno-zegarowej zabytku wymagały zgody Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Nowy właściciel obiektu - Grupa Arche - zanim uzyskał niezbędne pozwolenia na rozpoczęcie prac, przygotował w październiku 2022 roku projekt budowlany oraz dokumentację projektową pokrycia dachowego wieży zegarowej, które zostały zaakceptowane przez konserwatora.

Zgodnie z projektem wymienione zostanie poszycie i część konstrukcji dachu wieży wodno-zegarowej, w tym uszkodzone elementy więźby dachu.

 

Nowy właściciel chce odmienić oblicze EC Szombierki

Zakupiona przez Grupę Arche w 2022 roku Elektrociepłownia Szombierki po rewitalizacji ma zyskać nowe funkcje: edukacyjną, kulturalną, hotelową i gastronomiczną. EC Szombierki miałaby stać się siedzibą dla innowacyjnej uczelni zajmującej się m.in. działaniami kreatywnymi i projektowaniem społecznym. Oprócz tego, w obiekcie mogłyby być realizowane działania kulturalne, m.in. koncerty, widowiska czy targi. Grupa Arche planuje również w EC Szombierki realizację funkcji hotelowych oraz gastronomicznych. Jak zapewnia prezes Grupy Arche - EC Szombierki ma pozostać obiektem ogólnodostępnym, w którym każdy będzie mógł poznać historię katedry industrialu.

Ponad stuletni zabytek

Elektrociepłownia Szombierki została oddana do użytku 29 listopada 1920 roku. Wówczas nosiła nazwę „Kraftwerk Oberschlesien" (Elektrownia Górnośląska). Pierwotnie w budynku miała być fabryka prochu, jednak później zdecydowano, że w gmachu powstanie elektrociepłownia.

Jej lokalizacja była nieprzypadkowa - elektrownia powstała w sąsiedztwie trzech kopalń („Bobrek", „Centrum" i „Szombierki") oraz huty Bobrek. Kopalnie dostarczały elektrowni węgiel, natomiast elektrownia dostarczała prąd, przede wszystkim do huty. Przez wiele lat EC Szombierki dostarczała prąd oraz ciepło do pobliskich kopalń i osiedli. Z czasem jednak produkcja malała aż całkowicie wygasła. Po elektrociepłowni pozostał budynek, którego trzy kominy górują nad miastem.

Podobne wiadomości:

do góry