• język migowy
 • BIP
Strona główna/Aktualności/Ruszają spotkania dla mieszkańców zainteresowanych (..)

Ruszają spotkania dla mieszkańców zainteresowanych dotacją na odnawialne źródła energii

18 Maja 2023

Do 85% dofinansowania na instalację fotowoltaiczną, pompy ciepła, magazyny energii elektrycznej i systemy zarządzania energią, czeka na mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy skorzystają z projektu „Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gminy Bytom. Nabór chętnych ruszy w czerwcu, a już w poniedziałek, 22 maja zaplanowane zostało pierwsze spotkanie informacyjne w Stolarzowicach.

W projekcie grantowym nasze miasto będzie aplikować o dofinansowanie w wysokości 18 mln zł, a całkowita kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w konkursie to prawie 170 mln zł.

- Startujemy z cyklem spotkań dla mieszkańców Bytomia, na których przybliżymy zainteresowanym główne założenia projektu oraz zgromadzimy informację na temat liczby mieszkańców, którzy planują inwestycje w odnawiane źródła energii i chcieliby skorzystać z dofinansowań - mówi Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska.

Projekt będzie realizowany pod warunkiem otrzymania przez gminę Bytom dofinansowania. - Po złożeniu przez uczestników projektu deklaracji udziału, złożymy wniosek o dofinansowanie - tłumaczy Wojciech Bryś.

Terminy spotkań

 • 22 maja (poniedziałek), 18.00 - 19.30, Szkoła Podstawowa nr 43, ul. Suchogórska 98, Stolarzowice
 • 24 maja (środa), 18.00 - 19.30, Szkoła Podstawowa nr 38, ul. Korczaka 1, Sucha Góra
 • 25 maja (czwartek), 18.00 - 19.30, Szkoła Podstawowa 33, ul. Matki Ewy , Miechowice
 • 29 maja (poniedziałek), 18.00 - 19.30, Szkoła Podstawowa 27, ul. Świętochłowicka 12, Łagiewniki
 • 30 maja (wtorek), 18.00 - 19.30, Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego 3, Śródmieście.

Więcej informacji udzielają pracownicy Wydziału Inżynierii Środowiska pod nr tel.: 32 786 83 42.

Dla kogo jest projekt

Z dofinansowania mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych, położonych na terenie Bytomia, którzy dopiero planują inwestycję. W projekcie tym nie są brane pod uwagę dochody grantobiorców. Mieszkaniec płaci za inwestycję z własnych środków, a następnie otrzymuje częściową refundację poniesionych kosztów.

Energia cieplna i elektryczna wytworzona w instalacjach OZE zainstalowanych w ramach projektu musi być zużywana wyłącznie na potrzeby własne gospodarstw domowych (cele socjalno-bytowe) i nie może być wykorzystywana do prowadzenia działalności rolniczej oraz działalności gospodarczej w jakiejkolwiek formie prawnej.

Na co można dostać pieniądze

 • na instalację fotowoltaiczną (panele fotowoltaiczne) - do 50 tys. zł,
 • na powietrzną pompę ciepła do c.o. oraz c.w.u. - 70 tys. zł,
 • na gruntową pompę ciepła do c.o. oraz c.w.u - 70 tys. zł,
 • na magazyn energii elektrycznej (dla instalacji fotowoltaicznej) - 35 tys. zł,
 • na system zarządzania energią - 2 tys. zł.

Projekt realizowany będzie przez Gminę Bytom w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, Priorytet FESL.10 Fundusze Europejskie na transformację, Działanie FESL.10.06 Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii.

Plakat informacyjny dotyczący spotkań dla mieszkańców

do góry