• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Rok Brunona Schulza w Bytomiu

Rok Brunona Schulza w Bytomiu

20 Lipca 2022

Twórczość Brunona Schulza wybitnego pisarza, malarza i rysownika,  jednego z najoryginalniejszych twórców polskiej kultury XX wieku, inspiruje kolejne pokolenia twórców. Okazją do obcowania z magicznym światem wyobraźni autora „Sklepów cynamonowych”, są obchody Roku Brunona Schulza, których program Bytom współtworzy z rodzinnym miastem pisarza - Drohobyczem.

- Dzięki współpracy bytomskich instytucji kultury, możemy zaproponować mieszkańcom szereg wydarzeń, które nie tylko przybliżą postać człowieka o niezwykłej historii i talencie, ale także pozwolą lepiej zrozumieć jego twórczość - mówi Krystyna Jankowiak - Markwica, naczelniczka Wydziału Kultury i Sportu.

Pomysł obchodów Roku Schulza narodził się jesienią 2021 r., kiedy Bytom zacieśnił współpracę z przedstawicielami instytucji kultury i nauki z Drohobycza, będącego miastem partnerskim Bytomia, oraz stowarzyszeniem z Lublina, które jest organizatorem  Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza. 

- Festiwal zakładał prezentację bytomskich artystów w Drohobyczu i udział gości w wydarzeniach planowanych w Bytomiu. Ze względu na wojnę w Ukrainie, plany musieliśmy zmodyfikować, ale postanowiliśmy tym bardziej nie rezygnować z projektu. W kontekście obecnych wydarzeń międzynarodowych los Brunona Schulza może stanowić powód do refleksji na temat kondycji człowieka uwikłanego w wydarzenia, na które nie ma wpływu, ale które często nieodwracalnie kształtują jego osobowość - mówi Katarzyna Michalska, koordynator ds. edukacji kulturalnej.

Na początek fotografia

Obchody Roku Schulza rozpoczęły się od konkursu fotografii, który w kwietniu zainaugurowała Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa oraz edukacyjnych warsztatów, które przygotowało Muzeum Górnośląskie dla uczniów i nauczycieli. Następnie 20 lipca w budynku Senatu Rzeczpospolitej Polskiej odbył się wernisaż wystawy "Bruno Schulz i jego arka wyobraźni".

Schulz wg The Krasnals

9 września w Muzeum Górnośląskim odbędzie się otwarcie wystawy „Schulz wg The Krasnals. IGNORABIMUS. By nikt nie porywał się na odgadywanie zamiarów boskich”. Wystawa połączy w jednej przestrzeni wystawienniczej oryginalne grafiki Brunona Schulza z dziełami grupy The Krasnals, będącymi artystyczną interpretacją twórczości drohobyckiego twórcy. Malarskie interpretacje The Krasnals to wyjątkowa unifikacja specyfiki dzieł Brunona Schulza, atmosfery filmowych zdjęć Witolda Sobocińskiego i wyjątkowej scenografii między innymi Jerzego Skarżyńskiego.

Mocnym punktem wystawy, skierowanej zarówno do grup szkolnych, jak i indywidualnych zwiedzających, będzie część edukacyjna, składająca się ze specjalnie opracowanej ścieżki zwiedzania, podczas której zwiedzający nie tylko poznają bliżej życie i twórczość Brunona Schulza, ale poszukają własnych „wysp determinacji”, czyli potencjału i ograniczeń płynących z urodzenia w określonym miejscu i czasie. Wystawie będą także towarzyszyły warsztaty dla różnych grup wiekowych (od klasy IV szkoły podstawowej).

Bruno Schulz na scenie

Teatr ROZBARK przygotował projekt dla młodych odbiorców, który potrwa do 31 lipca - „Schulz. Performance malarsko - teatralny”. Projekt obejmuje warsztaty malarskie, aktorskie, wokalne.

1-2 października, na Scenie Cechownia w Teatrze Rozbark, będzie miał premierę spektakl „Bestie”, przygotowywany według choreografii Anny Piotrowskiej. Tytułowe „bestie” kryją się w każdym z nas, a nasze nieprzyzwolenia, zahamowania, brak odwagi do spełniania marzeń i fantazji, powodują, że stajemy się bestiami zarówno dla samych siebie, jak i dla otoczenia. Inspiracją do pracy nad "Bestiami" była również charakterystyczna w twórczości Brunona Schulza siła obserwacji.

Poszukiwanie śladów wielokulturowości Bytomia

We wrześniu czeka nas także konkurs fotografii i kolażu, a także warsztaty mozaiki oraz plener, podczas którego powstanie w naszym mieście kolejny mural. Wszystko wokół tematyki „Poszukiwania śladów wielokulturowości Bytomia współcześnie”.

Spotkania autorskie i spacery

Miejska Biblioteka Publiczna w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki Trzynastka przygotowała spotkanie z Agatą Tuszyńską, autorką książki „Narzeczona Schulza”, oraz warsztat tworzenia biało-czarnych grafik nawiązujących do twórczości artysty. Wydarzenia w bibliotece potrwają do końca listopada.

Warto także zarezerwować sobie w kalendarzu 8 października, kiedy to Fundacja W to mi graj i Teatr Lufcik na korbkę zaproszą na spacer teatralizowany „Ulica marzeń”, a Bytomski Klub Samorządowy we współpracy m.in. z Teatrem Rozbark zrealizuje wydarzenie plenerowe, którego częścią będzie odsłonięcie muralu „Spotkanie”.

W ramach XVI Bytomskiej Jesieni Literackiej odbędą się warsztaty krytyki literackiej prowadzone przez Zbigniewa Kadłubka, spotkanie autorskie oraz wykład ilustrowany prof. Stanisława Niciei pt.: „Drohobycz Brunona Schulza” , a także w Pałacu w Miechowicach Konkurs Schulzem inspirowany w ramach XXVI Turnieju Jednego Wiersza im. Stanisława Horaka.

Bytomskie Centrum Kultury zaprosi na spektakl Teatru Lalki i Aktora Kubuś im. Stefana Karskiego z Kielc  „Sklepy Cynamonowe” w reż. Roberta Drobniucha, koncert (widowisko poetycko-muzyczne) „Słup zesłów”, w którym wystąpią: Jacek Podsiadło, Jacek Kleyff, Nasta Niakrasava  oraz wyreżyserowany przez Danutę Szymczyk spektakl „Sanatorium pod klepsydrą” w wykonaniu Teatro Erato z MDK nr 1.

W Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 odbędzie się także w listopadzie 40. Bytomska Scena Recytatora - „Tylko Schulz”.

Jesienią wróci do Bytomia prezentowana już na początku roku w Pałacu w Miechowicach, wystawa „Akwarelowy Drohobycz. Prace artystów będzie można podziwiać w Beceku.

Program obchodów Roku Brunona Schulza

 

 

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Kultura
docx 2022-07-21 Tłumaczenia afisza na język ukraiński.docx
ilość pobrań: 17
Tłumaczenia afisza na język ukraiński.docx 16.51KB -

Podobne wiadomości:

do góry