Przebudowa ulicy Narutowicza za ponad 1,2 mln zł zakończona
22 Grudnia 2020Jedna z głównych dróg w Stroszku - ulica Narutowicza została dzisiaj oddana do użytku. Realizacja inwestycji wartej ponad 1,2 mln zł była możliwa dzięki pozyskaniu kolejnych środków przez miasto z Funduszu Dróg Samorządowych w kwocie ponad 772 tys. zł.
Zakończyliśmy kolejną modernizację drogi z Funduszu Dróg Samorządowych. Inwestycja ta nie tylko poprawiła komunikację w Stroszku, ale przede wszystkim wpłynęła na komfort jazdy i bezpieczeństwo mieszkańców. Rowerzyści zyskali nową doświetloną drogę rowerową - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.
W ramach przebudowy ul. Narutowicza zainstalowane zostały elementy uspokojenia ruchu, uporządkowane zostało parkowanie, tak aby zapewnić trójkąty widoczności dla wyjeżdżających z dróg oraz wyznaczono sugerowane przejścia dla pieszych. Wykonano także nowe nasadzenia drzew i krzewów. Ponadto przebudowane zostały także chodniki oraz powstała droga rowerowa, która łączy istniejące drogi rowerowe wzdłuż ul. Strzelców Bytomskich i Szymały.
Z myślą o pieszych pojawiły się dodatkowe ławki, a stare zostały wymienione na nowe - łącznie zainstalowano ich 8. Posiadają oparcia i podłokietniki, co jest odpowiedzią na głosy mieszkańców biorących udział w zeszłorocznych spotkaniach z prezydentem Mariuszem Wołoszem. Ławki umożliwią odpoczynek podczas spaceru z osiedla m.in. do nowych obiektów handlowych i usługowych, powstających wzdłuż ul. Strzelców Bytomskich. Podłokietniki ułatwią wstawanie m.in. osobom starszym, a oparcia wygodne siedzenie.
Droga rowerowa była jednym z najważniejszych elementów przebudowy ul. Narutowicza. Połączy duże osiedle z drogą rowerową wzdłuż Strzelców Bytomskich, która docelowo pozwoli dojechać rowerem do centrum miasta. Przy opracowaniu koncepcji przebudowy zaobserwowaliśmy także, że po chodniku do terenu po stadionie Ruchu Radzionków jeżdżą m.in. dzieci na rowerach. Mamy nadzieję, że nowa droga rowerowa zachęci rowerzystów w różnym wieku do aktywności, tym bardziej że zainstalowaliśmy nad nią dodatkowe lampy, aby umożliwić bezpieczne korzystanie z niej także popołudniami i wieczorami - mówi Paweł Wittich, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu.
Podczas prac drogowych nie obyło się bez problemów związanych z obumarłymi drzewami. Oględziny drzew przy ul. Narutowicza wykazały, że topole rosnące przy drodze są obumarłe, mają posusz w koronach obejmujący nawet 60% i zagrażają zarówno przejeżdżającym samochodom, jak również pieszym. To spowodowało, że 17 topoli zostało wyciętych ze względu na ich zły stan, a 6 drzew wycięto z uwagi na kolizje z budowanymi elementami drogi. Uzyskanie niezbędnych zgód na wycinkę, w dobie koronawirusa wydłużyło czas przebudowy drogi. W zamian nasadzono 75 wiśni piłkownych-kanzan oraz ok. 1600 krzewów i traw. Klepisko między blokami zostało zamienione na klomb, gdzie zasadzone zostały 2 brzozy brodawkowate i krzewy.
Dobra współpraca miedzy Miejskim Zarządem Dróg i Mostów, a firmą Tauron SA, zaowocowała wymianą starych betonowych słupów latarń ulicznych na nowe, w ramach przebudowy drogi. To już druga, po przebudowie ul. Musialika inwestycja drogowa, gdzie udało się skoordynować modernizację oświetlenia z przebudową drogi.
Przypomnijmy, że w 2019 roku w Stroszku przebudowano ulicę Wojciechowskiego od skrzyżowania z ul. Rydza-Śmigłego/Narutowicza do ul. Strzelców Bytomskich. Kolejną inwestycją drogową w tej części miasta była realizowana w tym roku przebudowa ul. Narutowicza na odcinku około 700 metrów od skrzyżowania ul. Wojciechowskiego do ul. Strzelców Bytomskich. Warto podkreślić, że zarówno ulica Wojciechowskiego, jak i Narutowicza to dwie główne drogi w Stroszku łączące osiedle z DK 11, czyli ulicą Strzelców Bytomskich.
Przebudowa ulicy Narutowicza za ponad 1,2 mln zł zakończona
Przebudowa ulicy Narutowicza za ponad 1,2 mln zł zakończona
Podobne wiadomości:
- Umowa podpisana. W czerwcu ruszy przebudowa trzech chodników w Śródmieściu 2026-06-11
- Przebudowa ulicy Cyryla i Metodego powoli dobiega końca 2026-05-19
- Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji ruchu na ul. Strzelców Bytomskich 2026-04-30
- Przebudowa ulicy Frycza Modrzewskiego coraz bliżej. Miasto podpisze porozumienie z Rudą Śląską 2026-04-28
- Miliony na kolejne inwestycje tramwajowe 2026-04-27
- Trwa przebudowa ulicy Nickla. Od 16 kwietnia rozpocznie się asfaltowanie kolejnego odcinka drogi 2026-04-14
- Przebudowa ul. Piłsudskiego. MZDiM ogłosił przetarg na roboty budowlane 2026-04-02
- Trzy chodniki w Śródmieściu do przebudowy 2026-04-01
- Nowy budynek żłobka stoi, elewacja przedszkola czyszczona 2026-03-19
- Na czterech odcinkach ulicy Cyryla i Metodego trwają intensywne prace drogowe 2026-03-12