• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Promocja książki o twórczości Norberta Bonczyka

Promocja książki o twórczości Norberta Bonczyka

27 Listopada 2018
„Kosmos i sacrum w poematach księdza Norberta Bonczyka” to książkowy debiut bytomianina Krzysztofa Piotrowskiego, który przybliża czytelnikowi twórczość tego, nazywanego „śląskim Homerem”, bytomskiego proboszcza. Już w czwartek, 29 listopada zapraszamy na promocje książki wraz ze wstępem dr. Sebastiana Rosenbauma z IPN-u w Katowicach.

Pochodzący z Miechowic kapłan, ale też działacz społeczny i polityczny, autor wielu popularnych wówczas wśród ludu broszur o tematyce religijnej znany jest przede wszystkim jako autor dwóch poematów epickich, stanowiących dziś znak firmowy poety. Oprócz tego Bonczyk uprawiał też lirykę. Swe wiersze pisał po polsku, po niemiecku oraz po łacinie.

Książka Krzysztofa Piotrowskiego przynosi nowe spojrzenie na twórczość poety nacechowaną licznymi odniesieniami do natury, bliskości człowieka z przyrodą, ziemią, którą uprawia. W „Kosmosie Bonczyka” ukazane zostają czytelnikowi obrazy sakralizacji natury zawarte w poematach „Stary kościół miechowski” oraz „Góra Chełmska”.  Świadectwem ludowego odnajdywania sacrum wśród natury jest tam przede wszystkim postrzeganie gwiazd, góry i lasu, pojawiające się w wypowiedziach młynarza i kołodzieja Łukaszczyka, przewodnika pielgrzymek Spińczyka oraz żyjącego na uboczu Miechowic Wyplera, rzeczywistych osób, które w dziełach Bonczyka występują pod swoimi prawdziwymi nazwiskami.

Poszczególne fragmenty książki były publikowane już kilkanaście lat temu na łamach takich czasopism jak: „Confinium. Materiały do historii Górnego Śląska”, „Rocznik Łubowicki” czy „Zaranie Śląskie”. W swojej książce autor poszerza podejmowaną tam tematykę o nowe zagadnienia.

Podczas czwartkowego spotkania Krzysztof Piotrowski opowie, odwołując się do poematów „Stary kościół miechowski” oraz „Góra Chełmska”, o charakterystycznej dla kultury ludowej religijnej waloryzacji otaczającej człowieka przestrzeni. Szczegółowo omówione zostanie postrzeganie przez osoby występujące w poematach takich elementów natury jak gwiazdy, góra i las.

Wykład poprzedzi wstęp dr. Sebastiana Rosenbauma z katowickiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przybliżający postać samego ks. Bonczyka oraz ukazujący tło historyczne czasów, w których ten bytomski proboszcz żył i tworzył.

Zapraszamy 29 listopada do Miejskiej Biblioteki Publicznej /sala wykładowa/ - plac Jana III Sobieskiego 3. Początek spotkania o godz. 17.00.
do góry