• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Prezydent z wizytą w Rodzinnym Domu Dziecka

Prezydent z wizytą w Rodzinnym Domu Dziecka

12 Marca 2024

Prezydent Mariusz Wołosz odwiedził we wtorek, 12 marca rodzinę państwa Naporów,  która od dwóch lat prowadzi w Miechowicach Rodzinny Dom Dziecka. Rodzina zastępcza, którą stworzyli, opiekuje się ośmiorgiem dzieci.

Wszystko, co na ogół wiemy o adopcjach czy funkcjonowaniu rodzin zastępczych, to zaledwie niewielki fragment rzeczywistości, z jaką mierzą się rodziny, które zdecydowały się wziąć odpowiedzialność za drugiego człowieka.

 

Prezydent Mariusz Wołosz odwiedził rodzinę państwa Naporów,  która od dwóch lat prowadzi w Miechowicach Rodzinny Dom DzieckaPrezydent Mariusz Wołosz odwiedził rodzinę państwa Naporów, która od dwóch lat prowadzi w Miechowicach Rodzinny Dom Dziecka

 

Jedną z tych rodzin są Małgorzata i Dariusz Naporowie, którzy już w 2016 r. zostali rodziną zastępczą spokrewnioną dla swojego wnuka. Cztery lata później zostali rodziną zastępczą niezawodową przyjmując pod swój dach małego Fabiana, który opuścił placówkę opiekuńczo-wychowawczą. Od 2022 roku Naporowie tworzą Rodzinny Dom Dziecka, w którym sprawują opiekę nad ósemką dzieci w wieku od 5 do 14 lat.

Podczas spotkana z prezydentem Mariuszem Wołoszem rodzina opowiadała o swojej codzienności i zmaganiach w wychowaniu dzieci. Rodzina założyła zbiórkę na Pomagam.pl, w której zbiera środki na zakup samochodu, który pomieściłby tak liczną rodzinę.

- Założyliśmy zbiórkę aby spełniać  nasze i dzieci  marzenia o wspólnych wyjazdach na wakacje czy transporcie do szkoły, przedszkola i specjalistów. Nie chcemy jakiegoś super auta, zależy nam, aby jeździło i się nie psuło. Każda złotówka jest dla nas bardzo cenna - mówi Małgorzata Napora.

 

Podczas spotkana z prezydentem Mariuszem Wołoszem rodzina opowiadała o swojej codzienności w wychowaniu dzieci. Podczas spotkana z prezydentem Mariuszem Wołoszem rodzina opowiadała o swojej codzienności w wychowaniu dzieci.

Link do zbiórki: https://pomagam.pl/yht6fp.

Zawód - rodzic zastępczy

Kryzys rodzicielstwa zastępczego, a ściślej brak kandydatów na rodziny zastępcze i wciąż rosnące potrzeby zapewnienia bezpiecznego domu dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą zostać w swoich biologicznych rodzinach, to problem ogólnopolski.  Bytom także zmaga się ze spadającym zainteresowaniem rodzicielstwem zastępczym.

W Bytomiu funkcjonują 224 rodziny zastępcze, w tym 145 rodzin spokrewnionych, 61 rodzin zastępczych niezawodowych, 2 rodziny zastępcze zawodowe pełniące funkcję pogotowia rodzinnego oraz 16 rodzinnych domów dziecka, które łącznie sprawują opiekę nad 392 dziećmi.

Wśród rodzin zastępczych są zarówno ludzie młodzi, jak i starsi, którzy odchowali już swoje potomstwo i mają jeszcze czas i energię, by dać dom innym dzieciom. W rodzinach zastępczych swoje miejsce odnajdują dzieci, których rodzice zostali trwale lub czasowo pozbawieni praw rodzicielskich. Rodzinna piecza zastępcza jest więc tymczasową formą pomocy dzieciom i rodzinom w kryzysie. W roku 2023 r. w rodzinnej pieczy zastępczej umieszczonych zostało 102 dzieci, w tym 5 noworodków.

Kto może zostać rodziną  zastępczą lub rodzinnym domem dziecka, czyli wymagania dla kandydatów na rodziców zastępczych: 

Rodzicem zastępczym może zostać każda osoba dorosła zameldowana na terenie Polski. Zanim jednak dziecko trafi do rodziny zastępczej, kandydaci są dokładnie weryfikowani. Przyszli rodzice zastępczy muszą mieć stały dochód i tytuł prawny do zajmowanego lokalu (akt własności lub umowa najmu), a także przedłożyć zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pełnienia funkcji rodziny zastępczej oraz opinię psychologiczną określającą motywacje kandydatów.

Obowiązkowo muszą również ukończyć szkolenie dla kandydatów na rodziców zastępczych. Informacji na ten temat udzielają pracownicy Działu Pieczy Zastępczej i Asysty Rodziny pod nr telefonów 32 388 61 54 lub 32 388 61 50.

Pełnienie funkcji rodziny zastępczej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone małżonkom lub osobie niepozostającej w związku małżeńskim, którzy:

  • dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej tj. świadczą swoim dotychczasowym zachowaniem, że będą dobrze pełnić tę rolę,
  • nie są i nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona,
  • wypełniają obowiązek alimentacyjny - w przypadku gdy taki obowiązek w stosunku do nich wynika z tytułu egzekucyjnego,
  • nie są ograniczeni w zdolności do czynności prawnych,
  • są zdolni do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone zaświadczeniami o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka, wystawionymi przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,
  • posiadają pozytywna opinię psychologiczną o predyspozycjach i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej,
  • przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • zapewnią odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb, m.in. rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego, właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań oraz wypoczynku i organizacji czasu wolnego.

Należy dodać, że kryterium "odpowiednich warunków mieszkaniowych i bytowych" jest kryterium ocennym, które nie zostało ściśle sprecyzowane. Oceny jego spełniania dokonuje organizator rodzinnej pieczy zastępczej tj. Dział Wsparcia Rodziny w MOPR. Warto zauważyć, że w przypadku rodziny zastępczej niezawodowej, co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów, np. wynagrodzenie za pracę, emeryturę.

Ponadto kandydaci na rodziny zastępcze niezawodowe lub zawodowe oraz rodzinne domy dziecka nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Kandydaci do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, rodziny zastępczej niezawodowej oraz do prowadzenia rodzinnego domu dziecka winni posiadać świadectwo ukończenia szkolenia organizowanego przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej.

 

 

Podobne wiadomości:

do góry
zamknij
12345678910111213