Strona główna/Aktualności/Prezydent spotkał się z artystami

Prezydent spotkał się z artystami

22 Lutego 2021

Dzięki nim będziemy w tym roku świadkami wielu interesujących i wartościowych projektów twórczych z różnych dziedzin sztuki. Mowa o artystach, którzy otrzymali stypendia Prezydenta Bytomia na 2021 rok z zakresu twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Dziś /22 lutego/ w Teatrze Rozbark spotkał się z nimi prezydent Mariusz Wołosz.

Stypendyści podczas spotkania w Teatrze Rozbark

Przypomnijmy, że stypendia dla ludzi kultury zostały w naszym mieście przyznane po raz pierwszy i trafiły do dziewięciu twórców działających w takich obszarach, jak: literatura, muzyka, teatr, sztuki wizualne, folklor i tradycja, film i taniec. Na ten cel przeznaczono z budżetu gminy ponad 75 tysięcy złotych.

- To ważne, by nie zostawiać  artystów samych sobie, biorąc pod uwagę dramatyczną sytuację, w jakiej znalazła się kultura w związku z pandemią. Nasz program stypendialny to konkretna pomoc w realizacji kulturalnych przedsięwzięć - mówi prezydent Mariusz Wołosz. - Dzięki ludziom sztuki Bytom zawsze był silnym ośrodkiem kulturalnym, dlatego cieszę się, że mogliśmy ich uhonorować. Artyści, którzy tworzą w Bytomiu lub o Bytomiu to nasi najwięksi ambasadorowie - kontynuuje prezydent.

Podczas  dzisiejszego spotkania w Teatrze Rozbark prezydent Mariusz Wołosz wręczył stypendystom okolicznościowe dyplomy. Była to także okazja do rozmowy na temat kondycji kultury dotkniętej trwającymi od miesięcy ograniczeniami.

Stypendyści z Bytomia i dla Bytomia

Stypendium związane z realizacją tegorocznych projektów kulturalnych w dziedzinie literatury otrzymał Wiesław Ciecieręga na  stworzenie monografii dokumentującej 30 lat istnienia Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Poetyckiej „Kwiaty na kamieniach”. Publikacja, która ukaże się w tym roku, a więc w jubileuszowym roku festiwalu, utrwali mały fragment artystycznego Bytomia z ostatnich 30 lat i będzie barwnym elementem dziedzictwa kulturowego naszego miasta.

Stypendium w kategorii muzyka trafiło do Tomasza Herisza, instrumentalisty z Bytomia, który w swoim projekcie zaprezentuje szczerszej publiczności współczesną muzykę perkusyjną publikując nagrania audio-wideo w wybranych przestrzeniach Bytomia.

Wkrótce ruszą warsztaty wokalne w ramach projektu Bytomski Kolektyw Śpiewaczy realizowanego przez Marlenę Hermanowicz, która otrzymała stypendium w dziedzinie niematerialnego dziedzictwa: folkloru. Program stypendium w dziedzinie niematerialnego dziedzictwa nie tylko nawiązuje do tradycji bytomskich chórów i towarzystw śpiewaczych, ale jest ukłonem w stronę przesiedleńców i Kresowian z terenów Europy Środkowo-Wschodniej, którzy swoje losy związali z Bytomiem.

Dyplom odebrała dziś również Marta Knopik, która została uhonorowana stypendium  w dziedzinie literatury. Knopik pracuje nad powieścią „Podarunek” - pierwszą częścią serii książek przygodowych dla młodzieży, w których przewijać się będą polskie i śląskie wątki baśniowe.

Prezydent Mariusz Wołosz pogratulował też Michałowi Łukowiczowi, który otrzymał stypendium w dziedzinie teatru. W ramach projektu Łukowicza powstanie cykl czterech tekstów dramatycznych dla dzieci i młodzieży „Legendy Bytomskie” - historia Bytomia opowiadana przez młodzież i dla młodzieży.

Także w tym roku powstanie seria plakatów poświęcona bytomskiej architekturze oraz strona z multimedialnym mini przewodnikiem po wybranych dziełach architektury Bytomia przygotowana przez Zofię Paśnik w ramach stypendium z zakresu sztuk wizualnych.  

Stypendium  w dziedzinie literatury otrzymał także poeta Jakub Pszoniak na napisanie drugiej książki „Lorem Ipsum” - opowieści o Bytomiu i Górnym Śląsku, stanowiącej punkt wyjścia do rozważań na temat współczesnego świata, złożonych tożsamości i niezależności (to twórcze rozwinięcie pomysłu zrealizowanego w 2019 roku w tomie „Chyba na pewno”).

Tegorocznym stypendystą w dziedzinie taniec/film jest tancerz Aleksei Torgunakov, który zrealizuje film dokumentalny o kulturze tańca i muzyki w Bytomiu.

W dziedzinie muzyki stypendium uhonorowano Viktora Yankowskiego, który opracowuje cykl czterech otwartych koncertów edukacyjnych Cztery pory roku z liryką wokalną adresowanych m.in. do pensjonariuszy jednego z domów pomocy społecznej.

do góry
Uwaga kierowcy! Ruszają prace na ul. Frycza-Modrzewskiego. Od 1 marca zmiana organizacji ruchu