Prace Społecznie Użyteczne szansą dla bezrobotnych
13 Lutego 2020jak i osób poszukujących pracy.
Daje on szanse zarówno ludziom, którzy są od wielu lat bezrobotni, jak i pracodawcom, którzy przed podpisaniem umowy często woleliby sprawdzić kandydata, nawet na stanowiskach niewymagających dużych kwalifikacji.
d pomocy kuchennej przez malarza pokojowego, konserwatora, portiera po pomoc biurową. Chodzi o to, by pracownik sprawdził się w danej firmie.
Dzięki Pracom Społecznie Użytecznym mają szansę wyjść z domu, pokazać się z jak najlepszej strony. Trzeba też podkreślić, że otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie.
Uczestnicy projektu mogą pracować nie więcej niż 10 godzin w tygodniu i 40 godzin w miesiącu, a za pracę otrzymują wynagrodzenie - 8,50 zł za godzinę. Środki na ten cel pochodzą w 40% z budżetu gminy Bytom, a w 60 % z Powiatowego Urzędu Pracy ze środków Funduszu Pracy. Rekrutacją uczestników do programu zajmują się działający w terenie pracownicy socjalni MOPR.
W ubiegłym roku do programu przystąpiły 162 osób, z czego 19 zostało zatrudnionych na otwartym rynku pracy.
Z programu Prac Społecznie Użytecznych korzystają też pracodawcy. W 2019 roku program realizowany był w 49 jednostkach, między innymi w: Przedszkolu Miejskim nr 4, Szkole Podstawowej nr 3, Szkole Podstawowej nr 38, Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5, Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej „Szansa dla Dziecka”, Bytomskim Centrum Wsparcia, Środowiskowej Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej „Promyk św. Brata Alberta” i Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.