Poznaj historię Stolarzowic, Górnik i Suchej Góry podczas multimedialnego widowiska
1 Października 2025To będzie wyjątkowy finał projektu Pamięciomat/Dzielnicomat realizowanego przez Bytomskie Centrum Kultury. Już w sobotę, 4 października o 20:00 na fasadzie budynku w rejonie OSP Stolarzowice przy pl. Witkiewicza 1 zobaczymy niezwykłe widowisko multimedialne poświęcone historii, walorom przyrodniczym oraz ciekawostkom związanym ze Stolarzowicami, Górnikami i Suchą Górą.

W sobotni wieczór, 4 października widzowie zobaczą nie tylko multimedialny pokaz zsynchronizowany z muzyką, ale również grę świateł rozświetlających niebo i pobliskie budynki. Ta niepowtarzalna sceneria, jaką przygotowali organizatorzy wydarzenia nie tylko ożywi przestrzeń miejską, ale jednocześnie przypomni uczestnikom o historii, tożsamości oraz miejscach związanych ze Stolarzowicami, Suchą Górą i Górnikami.
Pamięciomat/Dzielnicomat
Pamięciomat – Dzielnicomat to projekt animacyjno-artystyczny skupiający się na trzech dzielnicach Bytomia: Górnikach, Stolarzowicach i Suchej Górze, które pomimo swojej odrębnej tożsamości i historii, 50 lat temu /w 1975 roku/ zostały przyłączone do Bytomia. Celem projektu jest zaangażowanie społeczności lokalnej w działania twórcze, refleksję nad lokalnym dziedzictwem oraz integrację poprzez sztukę. Każda z dzielnic wnosi inny kontekst, który staje się punktem wyjścia do działania.
Przypomnijmy, że w niedzielę, 14 września mieszkańcy Bytomia i turyści, którzy odwiedzili nasze miasto odkryli i poznali podczas pierwszego spaceru piękno Suchej Góry. Wśród ciekawostek, jakie przedstawił bytomski historyk Tomasz Sanecki, który poprowadził spacer, były m.in.: nieczynna kopalnia dolomitu „Blachówka”, rezerwat „Segiet” oraz kamień graniczny pola górniczego kopalni galmanu „Verona”. Z kolei 28 września odbyły się spacery po Górnikach i Stolarzowicach.
Warto wspomnieć, że niedzielne spacery połączyły lokalną historię, wspólne odkrywanie przestrzeni i fotografię, a z wykonanych podczas spacerów zdjęć Bytomskie Centrum Kultury planuje stworzyć wystawę, którą będzie można oglądać w Beceku już od 12 października.
Co nas czekaj jeszcze w ramach projektu Pamięciomat/Dzielnicomat?
W ramach projektu Pamięciomat/Dzielnicomat zaplanowano jeszcze warsztaty "Biżuteria z czarnym złotem" i "Górniki w rysunku węglem", a także wystawę fotografii "Kadry dzielnicowe". Wszystkie szczegóły dotyczące projektu Pamięciomat - Dzielnicomat dostępne są na stronie Bytomskiego Centrum Kultury

Podobne wiadomości:
- W Bytomiu trwa Naj Naj Festiwal 2026-04-18
- Ferie w mieście. Przed nami jeszcze tydzień laby 2026-02-22
- Utrudnienia na ul. Lenartowicza w związku z pracami remontowymi budynku Beceku 2026-02-06
- Prawie 12,5 mln zł pozyskanego dofinansowania z Unii Europejskiej. Ruszył remont Beceku 2026-01-18
- Świąteczna zagroda z alpakami na bytomskim jarmarku 2025-12-14
- „Przebudzenie” na bytomskim Rynku 2025-12-14
- Rusza warty blisko 15 mln zł remont Bytomskiego Centrum Kultury 2025-12-01
- Recital Janusza Radka 2025-11-23
- Koncert z okazji Święta Niepodległości i przekazanie obowiązków dowódcy orkiestry 2025-11-15
- Bytom w czasach międzywojennych i nie tylko. Maria Kocot zaprezentowała swoją najnowszą powieść historyczną 2025-11-07