• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Postindustrialna wyprawa

Postindustrialna wyprawa

21 Lipca 2018
EC Szombierki była dziś celem kolejnej wycieczki z cyklu „Poznaj Bytom z przewodnikiem”. Wakacyjne odkrywanie naszego miasta niezmiennie cieszy się ogromną popularnością.

Tuż po 9.00 pod kierunkiem przewodnika Roberta Matusiaka z bytomskiego oddziału PTTK rozpoczęła się trzecia lipcowa wycieczka. Uczestnicy ruszyli do majestatycznej Elektrociepłowni Szombierki, zwanej katedrą industrialu. Charakterystyczną sylwetkę obiektu, z potężną wieżą zegarową i trzema kominami, można dostrzec na horyzoncie Bytomia z wielu miejsc w mieście. Budowlę zaprojektowali berlińscy architekci Emil i Georg Zillmannowie – autorzy osiedli Nikiszowiec i Giszowiec. Rzadko dostępny na co dzień obiekt dziś stał się miejscem odkrywania przez lokalnych turystów. Postindustrialne wnętrza i zabytkowe maszyny bardzo zaciekawiły zwiedzających.

- Jestem pierwszy raz w EC Szombierki. Nie spodziewałam się, że obiekt jest tak potężny; zrobił na mnie ogromne wrażenie - powiedziała pani Anna, jedna ze stałych uczestniczek wycieczek. - Warto brać udział w tych sobotnich wycieczkach. Bytom jest fascynującym miastem i warto go poznać lepiej - dodała.

Obecnie obiektem opiekuje się Fundacja EC Generator, która została powołana w maju 2017 roku przez spółkę Rezonator – właściciela zabytkowego zespołu EC Szombierki w Bytomiu.

Misją fundacji jest rewitalizacja obiektu EC Szombierki i utworzenie w nim nowatorskiego parku kulturalnego, łączącego historię industrialną z technologiami przyszłości. Wakacyjne zwiedzanie Bytomia odbywa się już po raz czwarty.

Każda dotychczasowa wycieczka cieszyła się wielkim zainteresowaniem. W sierpniu przewodnicy poprowadzą jeszcze cztery kolejne wycieczki.

5 sierpnia (niedziela), g. 10.00, start: Rynek 7
ŚLADAMI SPOŁECZNOŚCI ŻYDOWSKIEJ

Pierwsi Żydzi w Bytomiu osiedlili się prawdopodobnie już w średniowieczu. Na przełomie lat 20. i 30. XX w. mieszkało tu ok. 3500 osób tego wyznania. Dowiemy się, gdzie żyli, gdzie się modlili i gdzie spoczęli po śmierci… W programie zwiedzania m.in. cmentarz żydowski w Bytomiu. Zapisy od 30 lipca.

11 sierpnia, g. 10.00, start: Rynek 7
BYTOM ŚREDNIOWIECZNY

Bytom średniowieczny, czyli najdawniejsze czasy naszego miasta – od X wieku po upadek górnictwa w XV wieku. W programie m.in. Wzgórze Małgorzatki, najstarszy bytomski kościół oraz relikty średniowiecznego miasta. Dodatkową atrakcją będzie pokaz walk rycerzy z Bytomskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde. Zapisy od 6 sierpnia.

18 sierpnia, g. 10.00, start: Rynek 7
DZIEJE MAJĄTKU KAROLA GODULI

Śladami Karola Goduli, najbardziej tajemniczego i fascynującego Górnoślązaka I poł XIX wieku… Co znaleziono w kapsule czasu? – zwiedzanie kościołów pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szombierkach oraz kościoła pw. Ścięcia Jana Chrzciciela w Goduli. Bilety tramwajowe Centrum Bytomia – Szombierki i Szombierki – Godula (i z powrotem) we własnym zakresie. Zapisy od 13 sierpnia.

25 sierpnia, g. 10.00 , start: Rynek 7
ALEJA LEGIONÓW – ZAŁOŻENIA ARCHITEKTONICZNE

Aleja Legionów – niezwykła ulica będąca świadectwem czasów największego rozkwitu Bytomia. W programie m.in. zwiedzanie willi nadburmistrza Bruninga oraz budynku Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Zapisy od 20 sierpnia.

Zwiedzanie miejskich zabytków w ramach cyklu „Poznaj Bytom z przewodnikiem” organizowane jest przez bytomski oddział PTTK oraz Referat Promocji Bytomia Urzędu Miejskiego w Bytomiu. By wziąć udział w wycieczkach, wystarczy dokonać zgłoszenia, dzwoniąc pod nr tel. 32 386 36 69, mailowo (promo@um.bytom.pl) lub osobiście w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7. Koszt każdej wycieczki wynosi 6 zł.
do góry