• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Ponad 7,5 tys. kilometrów na hulajnodze

Ponad 7,5 tys. kilometrów na hulajnodze

30 Kwietnia 2021

Minął już miesiąc od chwili, gdy w Bytomiu pojawiły się hulajnogi z elektrycznym napędem. Od tego czasu użytkownicy przejechali w sumie 7550 km, a najdłuższy przejazd to aż 18 km. Bytomianie, którzy korzystają z zielonych jednośladów zgodnie przyznają, że to doskonały sposób na pokonanie krótkich dystansów np. do pracy.

- Cieszę się, że bytomianie polubili hulajnogi i korzystają z nich na co dzień dojeżdżając z odleglejszych dzielnic do centrum, czy do przystanków komunikacji miejskiej skąd kontynuują swoją trasę np. do pracy - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Przypomnijmy, że pod koniec marca w Bytomiu  uruchomiono 18 punktów, w których mieszkańcy mogą wypożyczać hulajnogi Bolt na minuty. Koszt przejazdu to 50 gr za minutę użytkowania (odblokowanie jest bezpłatne).Dzięki temu mieszkańcy zyskali nową opcję bezpiecznego i szybkiego transportu po Śródmieściu i części dzielnic Bytomia Szombierki, Łagiewniki).

Hulajnogi elektryczne

18 kilometrów na hulajnodze

Według informacji zebranych przez operatora systemu użytkownicy najczęściej kończą swój przejazd w okolicach Rynku, dworca kolejowego lub przy Centrum Handlowym Agora.

- 40% użytkowników przemieszcza się najczęściej do centrum miasta, parkując hulajnogi w okolicach przystanków transportu miejskiego. Największych ruch obserwujemy od poniedziałku do piątku w godzinach szczytu czyli od 8.00 do 10.00 oraz od 16.00 do 19.00 - mówi Joanna Manarczyk z biura prasowego Bolt Rentals.

Średnia przejechana odległość w tygodniu wynosi ok. 3 km, natomiast w weekendy dystans ten wzrasta do 5 km. Z kolei najdłuższy zarejestrowany przejazd wynosił ponad 18 km.

Parkuj odpowiedzialnie

W widocznym miejscu, nie blokując chodnika, stabilnie - to podstawowe zasady odpowiedzialnego i bezpiecznego parkowania miejskich hulajnóg.

Użytkownicy hulajnóg podróżujący po Śródmieściu, Łagiewnikach i Szombierkach, mogą parkować jednoślady np. przy stojakach rowerowych i wzdłuż budynków - tak, aby nie stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa pieszych i pozostałych uczestników ruchu drogowego. W ścisłym centrum miasta - na obszarze ulic: Dworcowej, Moniuszki (od ul. Powstańców Warszawskich do ul. Jagiellońskiej), Gliwickiej, Jainty, Sądowej, Krakowskiej (od Rynku do ul. Korfantego), przy Rynku i przy pl. Kościuszki - parkowanie hulajnogi będzie możliwe tylko w oznaczonych miejscach.

Hulajnogę należy postawić tak, by zostawić miejsca dla rowerzystów chcących skorzystać z możliwości podpięcia roweru do stojaka. W przypadku, jeśli w pobliżu nie ma stojaka rowerowego ani punktu mobilności, jednoślad należy zaparkować w sposób najmniej przeszkadzający przechodniom i w widocznym miejscu (nie za rogiem budynku). Najlepiej ustawić go wzdłuż budynku, jednak nie przed wejściem do budynku lub przy wyjeździe dla samochodów. Przestrogą powinny też być przejścia dla pieszych, dobrze wybrać miejsce oddalone od nich wystarczająco, by nie zagrażały pieszym. Warto też zwrócić uwagę, czy w wybranym miejscu nie ma ułatwień dla osób niewidzących lub niedowidzących, jak nawierzchnie dotykowe czy listwy prowadzące.

Wypożycz i jedź

Bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego jest dla nas niezmiernie ważne, dlatego wprowadziliśmy w aplikacji Bezpiecznik i regularnie edukujemy naszych użytkowników o tym, jak odpowiedzialnie korzystać z wypożyczalni Bolt Rentals. Chcemy, by miasta stały jeszcze bardziej przyjazne dla lokalnej społeczności, a dostępne środki transportu odpowiadały na ich codzienne potrzeby - mówi  Valerii Romanov, Country Manager Bolt Rentals w Polsce.

Parkowania na prywatnych terenach (zamkniętych osiedlach, prywatnych ogrodach i parkingach) lub w klatkach schodowych utrudnia innym użytkownikom znalezienie hulajnogi i jest również problematyczne dla zespołu Bolt Rentals, który regularnie zbiera rozładowane hulajnogi.

Więcej informacji o bezpiecznej jeździe na e-hulajnogach można znaleźć w Bezpieczniku - zestawie narzędzi bezpieczeństwa Bolt, który jest dostępny w aplikacji. Bezpiecznik zawiera 4 sekcje: Tryb początkujący, Lokalne zasady, Jak jeździć,Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa oraz na blogu Bolt.

 

do góry