• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Polonia Bytom świętowała jubileusz 100-lecia

Polonia Bytom świętowała jubileusz 100-lecia

1 Marca 2020
Dwukrotny mistrz Polski, zdobywca Puchar Rappana i Pucharu Ameryki, trzykrotny finalista Pucharu Polski. W niedzielę, 1 marca w Bytomskim Centrum Kultury podczas gali 100-lecia Polonii Bytom przypomniano jej największe sukcesy, jednocześnie wyróżniając najbardziej zasłużonych działaczy, trenerów i piłkarzy dla bytomskiego klubu.

To wyjątkowy rok w historii Polonii Bytom, która świętuje wspaniały jubileusz 100-lecia istnienia.
Chciałbym złożyć gratulacje na ręce prezesa Polonii Bytom, a jednocześnie podziękować mu za wkład w ratowanie klubu, kiedy był w trudnej sytuacji  – mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Jubileusz 100-lecia Polonii Bytom był okazją nie tylko do przypomnienia jej piłkarskiego dorobku, ale również wielu wspaniałych ludzi, którzy budowali ten klub, a także stanowili jego podporę. Wśród gości zaproszonych na niedzielną uroczystość w Beceku oprócz przedstawicieli klubu, władz miasta, radnych Rady Miejskiej w Bytomiu, posłów i senatorów RP, prezesa Stadionu Śląskiego, Śląskiego Związku Piłki Nożnej byli również obecnie i dawni piłkarze, trenerzy oraz działacze bytomskiej Polonii jak: Zygmunt Anczok, Jan Banaś, Ryszard Grzegorczyk, Wacław Kruczkowski oraz Władysław Kłoczko.

Dziękuję wszystkim za przybycie na dzisiejszą uroczystość. Cieszę się, że wspólnie możemy świętować jubileusz 100-lecia bytomskiej Polonii, klubu, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci – mówił Sławomir Kamiński, prezes BS Polonia Bytom. Wspaniale jest widzieć również działaczy i piłkarzy, którzy pamiętają największe sukcesy niebiesko-czerwonych – dodał prezes Kamiński.

Podczas niedzielnej uroczystości zasłużeni działacze, trenerzy, piłkarze, ale również partnerzy i osoby wspierające klubu otrzymały odznaczenia Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Śląskiego Związku Piłki Nożnej, zaś kibice ogłosili jedenastkę stulecia Polonii Bytom, w której znaleźli się: Edward Szymkowiak, Józef Dymarczyk, Walter Winkler, Zygmunt Anczok, Ryszard Grzegorczyk, Jacek Trzeciak, Marcin Lachowski, Jan Banaś, Kazimierz Trampisz, Henryk Kempny i Jan Liberda.

Warto dodać, że jej wyboru dokonali kibice w drodze internetowego głosowania, jakie zorganizowało Stowarzyszenie Kibiców Polonia Bytom. Ponadto na gali zaprezentowano została także kadra zespołu Polonii Bytom, która już wkrótce rozpocznie zmagania na boiskach III ligi w rundzie wiosennej.

Historia klubu Polonia Bytom 1920 – 2020

Bytomski klub należy do grona jednego z najbardziej zasłużonych dla polskiej piłki nożnej. Osiągnął największe sukcesy zarówno w kraju, zdobywając dwa razy w 1954 i 1962 roku mistrzowsko Polski, jak również w Europie i na świecie.

Na sportowej mapie klub Polonia Bytom pojawił się 4 stycznia 1920 roku. Wówczas z inicjatywy Polskiego Komisariatu Plebiscytowego odbyło się zebranie założycielskie „Towarzystwa Sportowego Polonia”, które dało początek bytomskiej Polonii. Szczególną aktywnością na początku istnienia naszego klubu wyróżniali się: dr Maksymilian Wilimowski, Alojzy Budniok i pierwszy prezes bytomskiego klubu Edmund Grabianowski. Wybuch III powstania śląskiego i podział w 1922 roku Górnego Śląska spowodował, że Bytom znalazł się w granicach Niemiec i bytomski klub został na wiele lat wymazany z rejestru klubów sportowych.

Na piłkarską mapę Polonia Bytom powróciła dopiero po II wojnie światowej, w 1945 roku. Wówczas reaktywowano bytomski klub, który święcił później sukcesy sportowe, zdobywając w 1954 i 1962 roku Mistrzostwo Polski, a także Puchar Rappana w sezonie 1964/1965. Polonia Bytom również trzykrotnie grała w finale Pucharu Polski, nigdy jednak nie zdobywając tego trofeum.

Największym międzynarodowym sukcesem Polonii Bytom było jednak zdobycie w 1965 roku Pucharu Ameryki, w wyniku pokonania w dwumeczu zespołu Dukli Praga.

Obecnie Polonia Bytom występuje na boiskach III ligi, gdzie po rundzie jesiennej zajmuje z dorobkiem 30. punktów 3. miejsce w tabeli.
do góry